Vernisáž výstavy ,,Pohled do jiného a přece stejného světa"

23. dubna proběhla vernisáž 5. ročníku mezinárodní výstavy výtvarných prací osob s poruchami autistického spektra ,,Pohled do jiného a přece stejného světa". Vernisáž s předáváním cen a účastnických listů proběhla ve foaye Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku. Mezi sedmnácti oceněnými prácemi se umístila malba suchým pastelem od Jana Hůly, žák 8.B naší školy.

Názor na vernisáž ve Frýdku-Místku:
Ve středu jsme byli na vernisáži, protože jsem se dostal mezi top 17 nejlepších kreseb na téma „Pohled do jiného, a přece stejného světa.“ Vyjeli jsme po škole školním autem s paní Petrou, paní Markétou, Zuzkou, Honzou Ondráškem a mnou. Cesta byla dlouhá, ale moc jsme se nenudili, protože jsme si povídali. Když jsme konečně přijeli do Frýdku -Místku, šli jsme se nejprve projít po městě. Zašli jsme do cukrárny, kde jsme si dali dobrou zmrzlinu. Pak už byl čas jít a tak jsme vyrazili na vernisáž. Cestou začalo pršet. Když jsme došli na místo konání vernisáže, už tam byla spousta lidí. Bylo tam i sladké občerstvení, do kterého jsem se hned pustil. Pak tam hrál nějaký sbor Moravička. Když dohrál, tak přišlo vyhlášení cen. Poté jsme tam ještě zůstali. Odjeli jsme, já se trochu přejedl. Jeli jsme do školy, ale cestou začala nečekaně bouřka. Báli jsme se, že nabouráme. Nakonec jsme dojeli a tam si mě vyzvedla mamka.
Vernisáž se mi moc líbila a hodně jsem si to užil. Těším se na další akce!
Jan Hůla    (Názor je bez úprav!)

Na fotografiích můžeme vidět oceněnou práci i jejího autora.

 

hla sout hla 2


 

Velikonoční radosti

Dne 16. a 17. dubna proběhla na naší škole výstava jarních a velikonočních výrobků žáků s názvem „Velikonoční radosti“. Obzvláště povedené byly kraslice žáků z 5. třídy. Krásně zdobenými velikonočními perníčky přispěla třída Pavlínky Kravčíkové. Jako tradičně jste na výstavce mohli vidět dekorace na stůl, závěsy zdobené kraslicemi a lýkem, karabáče a další velikonoční radosti. Děkujeme všem, kteří si zakoupili výrobek a přispěli tímto na výtvarný materiál do naší dílny.

velikonoce1 velikonoce2


 

alt


 

NÁVŠTĚVA U KARINKY

Ve čtvrtek 3. dubna 2014 jsem se dozvěděla, že třída 9.A jde na návštěvu za Karin Havlasovou z jejich třídy, protože Karinka je po operaci nožek a musí doma odpočívat. Protože mám Karinku hrozně moc ráda a chtěla jsem ji jít navštívit, zeptala jsem se paní Markétky, jestli bych s nimi nemohla za Karčou jít taky. Přemlouvaly jsme jí ještě se Šárkou a Terkou. Nakonec paní Markétka svolila, ale jen s tím, když svolí moje paní třídní učitelka Katka. Paní Markétka u ní byla hrozně dlouho a už jsme ztrácely naději. Asi za 10 minut se paní Markétka vrátila se sklopenou hlavou, zeptala jsem se ji: „Tak co? Můžu nebo ne?“ Paní Markétka odpověděla: „Mám u tebe čokoládu, ano – můžeš.“ Vykřikla jsem radostí. Vydali jsme se tedy ke Karče domů. Mamince od Karinky jsme koupili kytku a Karince kytku a čokoládu. Karča byla hrozně ráda, že jsme za ní přišli. Povídala nám různé zážitky z nemocnice i z domu a my naopak povídali zážitky ze školy jí. Paní Havlasová nám nabídla piškoto-kokosovou buchtu, která se jí moc povedla a byla výborná. Pak jsme ještě snědli výborné jednohubky. S Karčou jsme se moc nasmáli a všichni jsme si to hrozně užili. Moc děkuji paní Markétce, že šla zařídit, abych mohla jít s 9.A za Karčou a děkuji paní Katce, že mě pustila.
Mája Lyčková, 8. ročník

20140403 113659 20140403 114232


 

Pozvánka na Velikonoční výstavku na Ukrajinské.

 

velikonon vstavka

 


 

 

Exkurze v Přírodovědné stanici v Porubě

 V pátek 21.3.2014 jsme s dětmi navštívili přírodovědnou stanici v Ostravě - Porubě, kde jsme shlédli mnoho zajímavých a krásných živočichů, jako byli  například plazi, ptáci a ryby. Také jsme dostali možnost prohlédnout si šlechtěná morčata, křečky, krysy a králíčky.Děti si mohly pohladit králičí  mláďata.Nejvíce nás ovšem zaujal  papoušek Žako jménem Žofinka,který se dožívá až 60 let.Tento mluvící papoušek s námi prohodil pár slov a šli jsme dál :). Všem se  tato zajímavá a naučná exkurze velmi líbila. 

prodovdn 1 prodovdn 2


 

alt


 

Pohled do jiného a přece stejného světa

I v tomto roce jsme obdrželi pozvání k účasti na 5. ročníku mezinárodní výstavy výtvarných prací osob s poruchami autistického spektra opět pod názvem: " Pohled do jiného a přece stejného světa". Výstava se bude konat v dubnu 2014 a zahájí ji vernisáž ve foaye Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku. Na fotografiích můžeme vidět malou ukázku obrázků od Domina Škrbela a Evy Michalové.

autisti1 autisti2


 

Požární ochrana očima dětí

V měsíci březnu pracovali naši žáci ve výtvarné výchově na soutěži s hasičskou tématikou ,,Požární ochrana očima dětí“. Školní kolo soutěže vyhráli:
Kategorie 3. – 5. třída: 1. místo – Natálie Gajová, 2. místo – Aneta Vnenčáková, 3. místo – Tomáš Kolukal
Kategorie 6. – 7. třída: 1. místo – Matouš Chomistek, 2. místo – Denisa Tylková, 3. místo – Petr Skřička
Kategorie 8. – 9. třída: 1. místo – Jan Miksa, 2. místo – Ondřej Vnenčák, 3. místo – Zuzana Rajnochová
Kromě těchto prací budou do dalšího kola soutěže zařazeny i výkresy Martina Havla a Zdeňka Mirgy. Všem výhercům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v okresním kole soutěže!
Na fotografiích můžeme vidět malou ukázku obrázků od Natálie Gajové a Jana Miksy.

hasii2 hasii1


 

Masopust

Masopust u nás ve škole
Masopust se v naší škole slaví každý rok. Letos jsme hodovali 3. března. Jíme maso a nosíme masky. Masky jsou moc legrační. A když se paní Markéta namaluje, vypadá jako pravá masopustní žena. Pan učitel David vaří v ten den jako o život. Pochutnáme si vždy na ovarové polévce, jitrničkách, jelitech a tlačence, nechybí ani škvarky a koblihy. Bez masopustu by nebyla ve škole legrace. Letošní oslava byla nejlepším zážitkem mého života.
René Richter, 6. třída

Masopust

Masopust, masopust
nebude žádný půst.
Karnevalový průvod se mi líbí,
když ho pan David řídí.
Masku si všichni vybereme
a na sebe se usmějeme.

Pavel Janyška, 6. třída


Masopust

Masopust máme rádi,
užijeme si legraci.
Najíme se, napijeme,
to si spolu užijeme.
Párty bývá veselá,
vítěz o nejlepší masku po třídě běhá.
Já jsem se těšil hrozně moc,
medvěd mi přišel na pomoc.

Roman Flieger, 6. třída

masopust 1 masopust 2 

Děti, pozor, červená!

V tomto roce jsme se opět zúčastnili již XXXII. ročníku výtvarné soutěže s dopravně-bezpečnostní tématikou, která je známá pod názvem ,,Děti, pozor, červená!“ Na fotografiích můžeme vidět malou ukázku obrázků od Natálie Válkové a Honzy Hůly. Všem zúčastněným držíme palce a o výsledcích soutěže budeme informovat na webových stránkách.

dp dp2

 


 

 

Texty k Valentýnu

 

 V pátek 14/02/14 vyšly v Moravskoslezském deníku články našich žáků k Valentýnu.  Odkaz  ZDE

 

alt


 

Finále soutěže O nejhezčí Valentýnskou básničku

Milí žáci,

do soutěže se přihlásilo mnoho z vás a bylo velmi těžké vybrat ty nejlepší básně... Bohužel jsme ve finále omezeni časem jen na jednu vyučovací hodinu, a proto je velká škoda, že nemůžeme prezentovat všechny vaše skvělé básničky :-( Výběr nebyl vůbec jednoduchý, níže si můžete přečíst, jestli právě ta vaše báseň postupuje do finále.

DO PÁTEČNÍHO FINÁLOVÉHO KOLA POSTUPUJE TĚCHTO 20 BÁSNÍ:

Valentýn není jen pro krásky - Aneta Vnenčáková, 5.A

Lásky čas - Denisa Vinárková, 5.A

Kamarádský Valentýn - Lukáš Tomka, 6.třída

Jak se jmenuje svátek lásky? - Karolína Janová, 6.třída

Když na Tebe myslím - Tereza Muroňová, 7.A

Přání - Radim Golombek, 7.B

Láska je divná věc - Matouš Chomistek, 7.B

Tajná láska - Natálie Valková, 7.B (8.ročník)

Láska každý den - Martin Krzystek, 7.B (8.ročník)

Valentýnská říše - Mariola Lyčková, 7.B (8.ročník)

Svátek lásky není každý den - Ondřej Vnenčák, 8.A

Miluji - Dominik Horňák, 8.A

Valentýn - Jan Hůla, 8.B

Kdy začít s láskou? - Jan Miksa, 8.B

Láska - Eva Michalová, 8.B

Bolavá láska - Zuzana Rajnochová, 8.B

Nelam mi srdce - Alexandra Velartová,8.B

Láska, ta nejvzácnější věc - Šárka Zniščalová, 9.A

Jiskřička lásky - Karin Havlasová, 9.A

Začíná Valentýn - Tereza Pěntáková, 9.A

Všem finalistům blahopřejeme! Z těchto 20ti básní budou vybrány 3 nejlepší! Na vítěze čeká sladká odměna ;-) 


 

 

 

 

hula

 

Namaloval jsem třídu, jak si jí představuju.

Měli bychom být na sebe hodní a radovat se.

Jan Hůla - 8.B třída


 

Kulinář s rodiči

Dne 30.1.2014 od 14:00 do 15:00 hod. se uskutečnila akce v rámci kroužku Kulináře, kdy nám - kuchtíkům, přišli pomoci s vařením rodiče dětí. Maminky nám pomohly připravit výborný těstovinový salát, který dětem moc chutnal. Posuďte sami, fotky jsou k nahlédnutí v galerii a i recept je umístěn na stránkách v sekci Kulinář-recepty.

p1010018 p1010005


 

 bubnovn


   

Poslední setkání s panem Barvičkou - 27. 11. 2013

Názory žáků 6. třídy na terapii loutkou Terapie loutkou se mi líbí. Bylo to legrační, uvolnila jsem se, zacvičili jsme si. Hlavní postavou je pan Barvička, je legrační. Vždy něco vyrábíme, třeba jídlo z papíru, pekli jsme cukroví, balili dárky. Karolína Janová               

Je to hezké moc a pěkné. Mně se terapie loutkou líbila, hlavně se mi líbilo, jak pan Barvička hledal kamarádku.  René  Richter  

Terapie loutkou se mi líbila, protože se mi nejvíce líbilo, jak šel pan Barvička hledat kamarádku. Potěšilo mě, jak jsme vyráběli jídlo, jak jsme dělali ta strašidla a loďku. Ráda probouzím pana Barvičku, líbí se mi, jak odkrýváme to víčko a on se probudí.   Jitka Vilímová

     

4loutky 3loutky

 


 

Nakupování

V  rámci nácviku sociálních situací jsme se rozhodli jít s dětmi nakoupit do obchodu. Šli jsme do LIDLU nedaleko naší školy. V ten den mělo jedno z dětí narozeniny, takže jsme mu šli koupit malý dárek – vybral si magnet s Krtečkem. Mimo dárek jsme se dívali i na ostatní zboží, které jsme pojmenovávali. Na konci nákupu se si děti vyzkoušeli zaplatit u pokladny bezkontaktní kartou.Cestou do obchodu jsme přecházeli přes silnici, takže jsme si s dětmi zopakovali i bezpečné přecházení přes přechod.


 

Výroba vánočních věnců

Ve čtvrtek 28.11.2013 proběhla tradiční školní akce pro rodiče s dětmi "Výroba adventních věnců". Rodiče si spolu s dětmi a pedagogy Markétou H., Dášou N. a Davidem K. vyrobili v příjemné předvánoční atmosféře adventní věnce a vánoční dekorace. Všichni zůčastnění se občerstvili výbornými sušenkami čajem a kávou. Těšíme se na další společné akce naší školy.

vnce vnce2


 

Den otevřených dveří na SUŠ Ostrava

Dne 14. 11. 2013 šli vybraní žáci naší školy na den otevřených dveří na Střední uměleckou školu v centru Ostravy. Prošli jsme obě budovy školy, které byly od sebe vzdálené. Když jsme přišli na jednu z nich, tak nám byly přiděleny dvě krásné dámy, které nás prováděly celou školou. Na škole byly čtyři patra. Na každém z nich byl jiný obor: malba, animace, ilustrace a grafika. Škola byla moc krásná, a i když jsem tam už byl, tak se mi to moc líbilo. Poté jsme se přesunuli na druhou budovu, kde jsme viděli obory fotka, keramika a design.
Ondřej Šmatelka, 9.A

su   su2


 

 

Zdravá pětka 2.

 V pátek 8.11.2013 proběhla na 1.stupni ,, Škola zdravé pětky“. Zde se děti dozvěděly, jaká jsou jídla zdravá a nezdravá, co je vhodné jíst a co ne. Koštovali různé druhy pití – kofola, čaj, voda a džus, z ovoce a zeleniny si děti tvořily zdravé špízy a pak je mohli sníst. V průběhu toho všeho děti soutěžily po skupinkách, sbíraly žetony a skupinka s největším počtem žetonů vyhrála krásné prostírání. Nakonec se děti dozvěděly, že v této ,, škole zdravé pětky,, je nejlepší známka 5

 


 

Zasněné hvězdy

7. listopadu 2013 proběhla vernisáž výstavy v Galerii pod stromem při PORG Ostrava s názvem Zasněné hvězdy prken, které znamenají svět. Na výstavě můžeme vidět malby ostravského umělce Martina Froulíka, dřevěné loutky, které propůjčilo na výstavu divadlo loutek v Ostravě a rozličné výtvarné práce žáků základních a středních škol. Žáci naší školy se prezentovali kresbami tužkou a malbami vytvořenými kombinovanou technikou. Kresby a malby s tématem loutky vznikly v rámci hodin výtvarné výchovy pod vedením Markéty Hermanové a Davida Křiváka. Děkujeme škole PORG Ostrava za možnost vystavit naše práce a těšíme se na další spolupráci.

vv1   vv2

vv3   vv4 


 

 

Co děláme v MŠ ve Vítkovické nemocnici....

kaka fotky z nokia 062

 

 nov z foku 144

 

mezera
kaka fotky z nokia 119

kaka fotky z nokia 117

 


 

 

Hernička MŠ ve Vítkovické nemocnici

nov z foku 213 mezera nov z foku 218

 


 

Hravé dopoledne s dýněmi

Dne 24.10.2013 jsme spolu s rodiči vyráběli strašidýlka z dýní.

A jak se nám to povedlo?

5 4 123456
 jéé...ono to jde sundat        no.....už svítíme     

asi to zhaslo, rychle přikrýt,

ať to není na mně

                                           

                                                                        

 

s mámou jsme sehraný tým naše strašidýlka v plné parádě    tak vypadá týmová práce
6 7 2

         


                                                       

 

 

Kdo zvítězil v literární soutěži Věřte, nevěřte?

V pátek 25.10. 2013 proběho finále soutěže Věřte - nevěřte. Třetí pomyslnou příčku obsadil svým pravdivým příběhem Cesta do Egypta Patrik Kopecký z 8.A třídy. Na druhé příčce skončil vymyšlený (nepravdivý) příběh Veverka od sedmáka Pavla Skřičky. Vítězem celé soutěže se pak stal žák 9.A Ernest Tamáš s příběhem Spinkal jsem na chatičce, který je příběhem pravdivým.
Vítězný příběh si můžete přečíst níže:

Spinkal jsem na chatičce - Ernest Tamáš, 9.A
Jednou jsem spinkal na chatě v horách (ano, je to ohrané). Celý den byl v pohodě, nic se nedělo. Vyřezával jsem si ze dřeva, ale jen do té doby, než se setmělo. Bylo půl osmé večer, šel jsem vyřezávat na terasu, ve vnitř se rodiče koukali na televizi. Najednou se ozvalo šustění keře. Na chvíli jsem přestal vyřezávat a zadíval jsem se do tmy přede mnou. Něco přeběhlo. Zalapal jsem po dechu, zase něco přeběhlo. To už jsem nevydržel, zvedl jsem se a šel jsem dovnitř. Další asi dvě hodiny se nic nedělo, alespoň do té doby, než jsem šel spát. Svlékl jsem se, lehl si do postele, rozsvítil lampičku a začal jsem si číst. Uběhlo asi čtvrt hodiny, když se najednou ozvaly kroky na schodech. Podíval jsem se na bráchu, který ležel vedle mě, ten klidně spal. Jen tak jsem ležel, poslouchal kroky na schodech (vypadalo to, jakoby to něco chodilo nahoru a dolu) a bál jsem se. Najednou se ozvala hlasitá rána, jakoby někomu spadla bowlingová koule. To už jsem nevydržel a šel jsem se podívat. Nic ani nikdo tam nebyl. Stál jsem chvíli mezi futry a díval se do tmy. Najednou se rozletěly balkónové dveře. Strachem jsem se málem ...l! Přiskočil jsem ke dveřím a rychle je zavřel. Skočil jsem do postele, přikryl se peřinou a třepal se strachy. Usnul jsem. Najednou mě probudil řev. Posadil jsem se a začal rozhlížet. Brácha ležel na zemi, zabalený v peřinách, se zakloněnou hlavou a řval. Noční stolek na jeho straně byl rozbitý. Vyskočil jsem z postele, uložil bráchu, spravil stolek a znovu usnul. Ráno bylo vše, jako by se nic nestalo.

verte-neverte mezera

verte-neverte2

 


 

 

Pozvánka

porg


 

Halloween

    Dnes jsem se do školy hodně těšila, protože jsme slavili Halloween. Třídu jsme vyzdobili strašidly, pavouky, řetězy z dýní, které jsme vyrobili. Vydlabali jsme strašidlo z dýně a dali do něj svíčku. Spolužáci i já jsme měli bezva masky. Já jsem byla čarodějnice, která věštila budoucnost. Masky jsme byli ukázat ve všech třídách, postrašili jsme zlobivé děti. Potom jsme tančili, zpívali, soutěžili a vyprávěli si strašidelné příběhy. Byl to fajn den.                      zapsala Julie Telnarová, 4.třída 


 

Výlet vlakem do Jistebníku

Po několika debatách, jaký výlet zvládneme, kam až můžeme dojet a jak, bylo rozhodnuto. V úterý 15. 10. jsme vyrazili po osmé hodině v kompletní sestavě naší třídy 2. A na malý výlet.

Pěšky jsme došli na vlakové nádraží ve Svinově. Děti jsme usadili na lavičku a nechali je prohlížet si přijíždějící a odjíždějící vlaky. Zhodnotili jsme, že děti jsou v pohodě a zakoupili jízdenky do Jistebníku a zpět. Měli jsme štěstí a na nádraží viděli i náš nejrychlejší vlak Pendolino.

Přijela bezpodlažní vlaková souprava, což bylo pro nástup s invalidním vozíkem ideální. Děti a my jsme se usadili a užívali si jízdu. Vystoupili jsme v Jistebníku a pomalou procházkou došli k našemu kamarádovi, který zde bydlí. Děti si užily pořádnou vesnici se psem, kočkou, koťaty a slepicemi.

Venku nádherně svítilo sluníčko, barvy podzimu nás dospělé nenechávaly chladnými. Nasbírali jsme listy na výtvarku a už jsme pochodovali zpět na nádraží. Tady jsme pak opět pozorovali vlaky a užívali si slunečné počasí.

Zpáteční vlak nebyl bezpodlažní, ale invalidní vozík jsme zvládli naložit. Zamávali jsme nádraží v Jistebníku a ujížděli směr domov.                  Výlet se vydařil a děti ho krásně zvládly.

jistebnik   jistebnik2 

 

Terapie s loutkou

 

Dne 22. října 2013 se uskutečnila terapie s loutkou v 6. třídě. Mezi žáky zavítali herci Pavla Masaříková a Petr Dvorský z organizace THEATR LUDEM s panem Barvičkou, což je u dětí velmi oblíbená loutková postavička. Všichni se aktivně zapojili do hry, prožívali dobrodružství s hlavním hrdinou.
Žáci byli akcí nadšeni a těší se na další setkání s panem Barvičkou, která se uskuteční v měsíci listopadu a prosinci.

1a   2a
3a 4.a 


 

 

Věřte, nevěřte - Postupujícíc příběhy do 2. kola soutěže

 

 

 

Haló, haló!!!

V pátek 25. října v 8 hod se uskuteční druhé kolo soutěže Věřte, nevěřte. Odborná porota se usnesla na tom, že do druhého kola postupuje následujících 14 příběhů:

 

 

 

Karlštejn - Pavel Janyška, 6.třída

Alík - Patrik Papež, 7.A

Dotek - Tereza Muroňová, 7.A

Veverka - Pavel Skřička, 7.A

Deštivá noc - Natálie Válková, 7.B (8.ročník)

Praha - Martini Havel, 8.A

Cesta do Egypta - Patrik Kopecký, 8.A

Vrtulník - Jan Ondrášek, 8.B

Kam zmizely dva stroje Hawk Red Arrows - Jan Miksa, 8.B

Stanování o prázdninách - Karin Havlasová, 9.A

Spinkal jsem na chatičce - Ernest Tamáš, 9.A

Návštěva - Tereza Pěntáková, 9.A

Paranormální aktivity - Šárka Zniščalová, 9.A

Dovolená v Bulharsku - Lucie Horáková, 9.B

 

Z těchto 14 příběhů vybere odborná porota, která bude složena z učitelů i žáků 3 nejlepší příběhy. Výherce čeká odměna ;-)


 

 

 

Beseda v knihovně

Dne 17. 10. 2013 se konala beseda v pobočce Městské knihovny v Ostravě, a to v Porubě na Opavské ulici.Tentokrát vedla besedu paní knihovnice Bronislava Vaculová. Vždycky si pro nás knihovnice připraví prezentaci o daném tématu,dnes to bylo jiné. Když jsme vstoupili do dětského oddělení knihovny, na stolech stálo mnoho knih s různými literími žánry.Beseda byla pro mne velmi zajímavá, hlavně mě bavily čtené ukázky, a to z toho důvodu, že já nerada čtu, ale mám ráda, když mi někdo čte, třeba maminka nebo ve škole paní učitelka.Paní knihovnice nám přečetla nějaké úryvky z různých knih, nejvíce mě zaujala nová kniha "Kašpárek v rohlíku".
Karin Havlasová, 9. A.

2
mezera
4

 

3

 

1


 

 

Maminčina zahrádka

Ve dnech 9. – 11. 10. 2013 se uskutečnila výstavka podzimních výpěstků, které děti přinesly ze svých nebo z babiččiných zahrádek. Kromě toho, že mohli všichni zhlédnout spoustu zajímavých exemplářů, a tak se obohatit o znalosti z přírodopisu, žáci 2. stupně si zasoutěžili ve znalostech poznávání podzimních plodů. Proběhla i soutěž mezi třídami, a proto byly nejaktivnější třídy a jedinci odměněni. Děkujeme všem rodičům i prarodičům, kteří zaslali do soutěže exponáty.

Názor na výstavku Maminčina zahrádka
Dnešní den 11. 10. 2013 jsme se šli podívat na podzimní výstavu, která probíhala na chodbě naší školy. Byly tam vystaveny různé druhy ovoce a zeleniny. Tato výstava se mi moc líbila, ale ze všeho nejlepší bylo ovoce od Filipa. Potom ti co chtěli, si mohli kousnout do čili papričky. Já jsem si kousnul a po pěti sekundách mě začala pálit pusa. Bylo to hrozné a už bych to nechtěl zažít. A proto jsem si slíbil, že už si do pusy čili papričku nikdy nedám. Patrik Kopecký, 8.A

Soutěž tříd
1. místo - 5.A
2. místo - 5.B
3. místo - 9.A
Soutěž jednotlivců
1. místo - Vaníček Martin, 5.B
2. místo - Juhos Filip, 8.A
3. místo - Skřičkovi - Petr a Pavel, Velartová Alexandra
Znalostní soutěž
1. místo - třída 8.B 

zah1   zah2
zah3 zah4
zah5 zah6
 


 

 

 

Návštěva knihovny

Dne 7. října 2013 navštívili žáci 6. třídy, 8. A a 9. A Městskou knihovnu na ulici Opavská, kde se uskutečnila zajímavá beseda na téma: "Trocha poezie nikoho nezabije". Paní Marcela Kališová dovedla zaujmout žáky dobře zvolenými básněmi Lukáše Pavláska, Jaromíra Nohavici a Daniely Fischerové. Žáci si mohli také zazpívat spolu s nahrávkou písně J. Nohavici. Beseda se všem líbila, hlavně mladším žákům, protože byla vedena interaktivní formou. Ostatní třídy 2. stupně navštíví knihovnu 15.10. 2013, a to se stejným programem.

knih1   knih2
knih3 knih4 


 

 

 

 

Podzimní výstavka

podzim vystav


 

Cesta k animovanému filmu

Setkání s představiteli občanského sdružení THeatr ludem, které má za sebou již mnohaletou velmi úspěšnou spolupráci s Divadlem loutek Ostrava na poli uměleckého vzdělávání dětí a mládeže, proběhlo poprvé v naší škole 24. 9. 2013. Jednalo se o program, který se snaží tvořivým a aktivním způsobem seznamovat žáky s konkrétním tématem a hravou formou je vzdělávat a rozvíjet. Animační dílna se líbila všem žákům 9. A a 8. A, a proto jsme se rozhodli připravit další setkání pro naše žáky. Děkujeme Irence a Míše za nádherný přístup k dětem a těšíme se na další spolupráci.

anim1   anim2
anim3 anim4


 

 

Návštěva MINIUNI

Názor na výlet do Miniuni
Výlet do Miniuni se konal ve čtvrtek 19. září. Dovezla mě tam mamka. Na prohlídku maminka s námi ale nešla. Před světem miniatur nás pan učitel David všechny vyfotil. Uvnitř byly vystaveny miniatury chrámů, katedrál a lodí. Například jsme tam viděli Chicago Temple, baziliku svatého Petra v Římě, katedrálu Dom v Kolíně nad Rýnem, Titanic a bojovou loď. Venku byly miniatury známých staveb. Mezi nimi jezdil vláček Pendolíno. Nejhezčí byla Eiffelova věž a Big Ben. Po prohlídce všichni šli do kavárny v Librexu. V kavárně bylo na výběr ze čtyř zákusků. Každý si vybral, co chtěl. Já jsem pro 
sebe koupil Marlenku. Z Librexu mě vyzvedla mamka a vzala do obchodního centra Laso na oběd. O půl druhé nás tatínek odvezl domů. Počasí celkem vyšlo, trochu nám pršelo. Výlet byl velmi pěkný. Těším se na příští akci.

Daniel Gruss 9. třída

uni1   uni2
uni3 uni4


 

 

Češtinářská soutěž - Věřte, nevěřte

Haló, haló - slibovaná češtinářská soutěž je konečně zde Vyhlašuji soutěž o nejhezčí příběh na téma Věřte, nevěřte. Cílem příběhu je to, aby NIKDO nepoznal, zda se jedná o příběh pravdivý či nepravdivý. V prvním kole budou z každé třídy vybrány ty nejhezčí příběhy - ty postoupí do užšího výběru. Do finále vybere odborná komise přibližně 15 příběhů. Tyto finálové příběhy budou prezentovány před celou školou v rámci "projektového dopoledne", které se uskuteční v průběhu října. O vítězi nejlepšího příběhu budou hlasovat učitelé i žáci.

Těším se na všechny příběhy ze série Věřte, nevěřte.

p.uč. Katka 

 

 

ZDRAVÝ DEN

Ve spolupráci s občanským sdružením M7 Workgroup jsme prožili zdravý den . Sportovali jsme na školní zahradě a s paní Kateřinou Cieslarovou z občanského sdružení M7 Workgroup jsme si připravili zdravou svačinku.

 


 

Výlet do DinoParku

18.9.2013 

V DinoParku jsme se seznámili se skutečnými artefakty z dávných dob od starohor až po dnešek a prožili zajímavé dopoledne s dinosaury. Dozvěděli jsme se zajímavosti o životě dinosaurů při cestě Dinoexpresem,v 3D kině jsme viděli příběh malého dinosaura a zařádili jsme si na dětském hřišti.

Obdivovali jsme třetihorního škorpiona, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček nalezených na našem území, imitaci skutečného paleontologického výkopu v pavilónu Cesta do minulosti Země.


 

 

SBĚROVÁ SOUTĚŽ pro školní rok 2013/2014

Společnost ORC group s.r.o. zabývající se výkupem a zpracováním druhotných surovin vyhlašuje nový ročník sběrové akce „ZELENÝ STROM 2013/2014“. Od října do konce května bude probíhat soutěž ve sběru papíru. Každý měsíc odměníme tři nejlepší sběrače. Získanou finanční odměnu využijeme k nákupu potřebných věcí pro děti.

Za rok 2012/2013 jsme takto získali 3 400.- kč.Věřím, že se do soutěžě zapojí všechny třídy a budeme v tomto školním roce ještě úspěšnější :o)


 

 

Nový školní rok

Vítejte v novém školní roce 2013/2014

beskydy


 

Rehabilitační pobyt

Škola v přírodě Kunčice pod Ondřejníkem

Ve dnech od 27. 5. do 31. 5. jsme se vypravili na rehabilitační pobyt. Sraz byl u bazénu střední školy. Cestou tam jsem seděla v autobuse s Terezkou Juchelkovou. Po příjezdu na místo jsme se ubytovali a poté jsme se vydali do jídelny na oběd. Vařili tam dobře, ale některá jídla byla přesolená. Odpoledne nás rozdělili do skupinek. Naše skupina se jmenovala STŘÍBRNÍ. Hned poté si každá skupina měla vymyslet své heslo. Nás napadlo ARGENTUM POTENTUM. V překladu to znamenalo něco jako STŘÍBRNÁ SÍLA. Ve znaku jsme měli lilii. U večeře jsme se dozvěděli, že se máme dívat v průběhu dne i na zem a okolo sebe. Protože podle pana Davida, aneb Vlahoše von Rosreta, chodili po areálu skřítkové, kteří nám rozhazovali po zemi chleba a také jsme mohli najít zlaté vlasy obrů. Podle toho, kolik jich každá skupina měla, pak dostávala hliněná písmenka, z kterých se na konci pobytu složil slogan. Druhý den po snídani jsme šli vyrábět provázkový telefon. Moc se nám to povedlo. Ostatně jako vždycky. Večer naše skupina šla opět k poště, kde byla pro nás připravena hra Tichá pošta. Ten, kdo měl nejméně zkomolená slova, vyhrál. Ve středu ráno jsme pracovali s keramickou hlínou. Vyráběli jsme ZEMĚPLOCHU. Odpoledne se všechny skupiny zúčastnily běhu s inkoustem přes klouzavou plachtu, která byla plná slizu. Absolvovali jsme jen jeden pád. Po soutěži se všichni choďáci ve slizu vykoupali. Po večeři byl další program - Morseova abeceda. Naše skupina byla nejdříve hotová. Zato Nikča Vlochová, s kterou jsem byla na pokoji přišla úplně naštvaná. Jejich skupině to totiž vůbec nešlo. A tak jsme si s Lucinkou Horákovou řekly, že máme štěstí, že jsme spolu ve skupině. Další den jsem se od rána těšila, protože odpoledne měla přijet moje maminka i s překvapením. Překvapením byla moje babička s dědečkem. V podvečer začal táborák a každá skupina si měla připravit program. My jsme měli taneček a zpěv, který jsme nazvali PĚVECKÝ TANDEM SPIRITUÁL POŠŤÁKUS. Večer, když skončil táborák, jsme šli na slavnostní otevření pošty, jehož zakončením byl ohňostroj. Moc se mi to líbilo. V pátek jsme se připravovali na odjezd. Autobus před střediskem zastavil v 13:30 hodin. Nastoupili jsme a jeli hurá domů. Rehabilitační pobyt byl moc příjemný, a proto se těším na příští rok.

Karin Havlasová, 8. třída

 

Názor na školu v přírodě

Škola v přírodě se mi moc líbila. Byli jsme ubytováni v Kunčicích pod Ondřejníkem. Každý byl ubytovaný tak, jak to určili učitelé a učitelky. Já jsem byl na pokoji se Zdendou a Radimem. Během celé školy v přírodě jsme měli hodně akcí, u kterých jsme se dobře pobavili. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin. Každá skupina měla svou barvu. Byli tam modří, červení, stříbrní a perleťoví. Jedno odpoledne jsme měli závody přes sliz. Pak mělo každé družstvo vyrobit z keramické hlíny svou Zeměplochu s želvou a slony. Nejvíce se mi ale líbil ohňostroj, táborák a taky, jak jsme zachraňovali poštu. Moc se těším na další školu v přírodě.

Matouš Chomistek, 6. třída

 

kpo1   kpo2
kpo3 kpo4
kpo5 kpo6

 

 

Za historií na kolech

Ve čtvrtek 16. 5. se nám podařily uskutečnit další cyklotoulky. Téměř celodenního cyklovýletu se zúčastnilo 11 bikerů z řad žáků a 3 bikeři dospělí - paní Petra, paní Katka a samozřejmě nemohl chybět pan Petr, který odstraňoval technické závady na kolech před a v průběhu výletu. Vydali jsme se směrem na Hlučín přes Loděnici v Děhylově, kde proběhla krátká přestávka. Poté jsme vyrazili do Darkoviček, kde jsme měli objednanou prohlídku v areálu Čs. opevnění. Zde jsme se seznámili s několika důležitými a zejména zajímavými fakty z historie, s tehdejším způsobem života vojáků v pevnostech a s tehdejší střeleckou technikou. Po prohlídce jsme objeli na kolech několik dalších pevností, vylezli jsme na několik tanků a když jsme nabrali energii na cestu zpět, vydali jsme se směr Hlučín. Delší přestávku jsme uskutečnili opět na Loděnici, kde jsme se posilnili na zbývající úsek cesty, naplnili své žaludky a doplnili zásoby vody. Po celou dobu výletu panovala dobrá nálada a celková pohoda. Všichni "bikeři" byli skvělí, za což jim patří velký dík.

hist1   hist2
hist3 hist4


 

 

Draci

Z rádia jsme se doslechli, že do nákupního centra Avion Shoppink Park Ostrava přiletěli draci. Byli jsme velmi zvědaví, o jaké draky jde, proto jsme podnikli malý výlet. Hned u vchodu na nás čekal jeden velký drak. A za ním visel u stropu druhý, třetí lezl z hradu, čtvrtý se teprve klubal z vajíčka. Další na nás čekali u Datartu a v jídelní zóně. Byli velcí, barevní a krásní. U každého byla cedule s informacemi o jeho velikosti a životě. Nám se to líbilo. Pokud je chcete vidět taky, spěchejte, výstava má končit koncem května.

Žáci 4. B a 9. B

drak1   drak2
drak3   drak4

 

 


 

Cyklistice zdar! ;-)

Včera, 14. května 2013, nám počasí umožnilo uskutečnit půldenní cyklovýlet. Výletu se zúčastnilo celkem 23 dětí a 8 dospěláků. Abychom vyšli vstříct všem dětem a jejich fyzickým možnostem, rozdělili jsme děti do třech skupin. První skupinu, která byla nejpočetnější, tvořili výkonní "bikeři", kteří se vydali na nejdelší trasu s panem Sašou, paní Dášou Nyklovou a s paní Světlou. Jejich trasa vedla ze školy, přes Děhylov a Hlučín do Jilešovic. Zde si "bikeři" odpočinuli a nabrali nové síly. Po odpočinku se vydali zpět na Loděnici v Děhylově, kde se setkali s ostatními skupinami. Do druhé skupiny byli zařazeni "trojkolaři", kteří se rozhodli zvládnout trasu (ze školy na Loděnici) pod vedením paní Katky a paní Dáši Vašíčkové na trojkolkách. Zde musím velmi pochválit Evičku Michalovou, která jezdila na trojkolce poprvé a celou trasu úspěšně zvládla. Třetí skupina, velmi odvážní "vozmeni", pod vedením pana Petra a paní Petry Ištukové se vydala zvládnout trasu na Loděnici na elektrických vozících. Všechny tři skupiny tedy měly stejný cíl cesty. Na Loděnici si všichni odpočinuli, najedli se, třeba si i zaskákali na trampolíně, zahráli si fotbal a načerpali energii ze slunce a azurově modré oblohy. Poté se už jednotlivé skupiny vydávaly postupně na zpáteční cestu. Všechny děti trasu zvládly a za to jim náleží velká pochvala. Výlet jsme ukončili bez úrazu i ztrát na dětech i dospělých ;-) :-) :-) Za což patří velký dík všem zúčastněným dospělákům.

cyklo   cyklo2
cyklo3 cyklo4

 

 


 

Autorské čtení

Ve středu 24. 4. 2013 šly děti z novinářského kroužku na 1. stupeň naší školy. Důvodem návštěvy bylo autorské čtení. Většina žáků četla pohádky o čertech, protože se koná další ročník soutěže „Čertovské pohádky“, kde v porotě bývá pan režisér Zdeněk Troška. Mladší spolužáci se zaposlouchali i do krásných dětských veršů. Pohádky se tedy střídaly s básněmi a já jsem zase rapoval 2 písně. Můj rap se dětem velmi líbil, samozřejmě i učitelům z 1. stupně. Nakonec všechny děti tancovaly a náramně se bavily. Návštěva se mi líbila a těším se na další.

Martin Krečmer, 9. A

p1300063-au3
mezera
p1300083-au1

 

p1300074-au4

 

p1300086-au2


 

 

Návštěva letiště a opravny letadel

V pondělí 29.4.2013 se druhý stupeň naší školy účastnil celodenního výletu do Mošnova. Děti navštívily opravnu a lakovnu letadel firmy JOB AIR a poté se podívaly do vestibulu letiště L.Janáčka. Žáci měli jedinečnou možnost si prohlédnout velká dopravní letadla BOING a AIRBAS ve chvíli, kdy byla opravována, lakována a byla na nich prováděna nutná údržba. Žákum se věnoval pan Hanes a pan Zielonka. Seznámili děti s principem a fungováním opravny. Na letišti si děti prohlédly odletovou halu a seznámily se s historií a fungováním letiště. Výlet se všem líbil a už se všichni těší na novou exkurzi do automobilky Hyundai.

letiste  

 

letiste2

letiste3

 

letiste4
letiste5 letiste6

 


 

 

 

Fotosoutěž NAEP

 Dům zahraničních služeb – Národní agentura pro evropské vzdělávací programy

vyhlašuje nový ročník fotosoutěže pro rok 2013 na téma

„PRAXE JE ŠKOLOU ŽIVOTA”

  • Fotíte rádi a máte rádi nové výzvy?
  • Popusťte uzdu fantazii a neváhejte zaslat Vaše fotografie do soutěže.
  • Je zcela na Vás, jak soutěžní téma „PRAXE JE ŠKOLOU ŽIVOTA” uchopíte.
  • Vítězné fotografie budou uveřejněny v kalendáři DZS – NAEP pro rok 2014.
  • Autoři vítězných vybraných snímků budou oceněni věcnými cenami.

Bližší informace naleznete na stránkách NAEP.


 

 

Projektový den – ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST

Dne 16. dubna 2013 se uskutečnil 2. projektový den z tematického okruhu ČTENÁŘSKÁ GRAMOTNOST s podtitulem Čerti na dovolené – tvoříme pohádky. Nejdříve se žáci motivovali oblíbenými pohádkovými knihami, četbou nebo poslechem pohádek /vytvořených jejich spolužáky/ z CD, zhlédnutím ukázek z filmů Čertova nevěsta a S čerty nejsou žerty. Pak se dali žáci do tvůrčího psaní, kreslení, nakonec autorského čtení. V rámci projektového dne navštívily všechny třídy besedu v místní knihovně, která se týkala problematiky naší sluneční soustavy a znečišťování planety ZEMĚ, žáci si vyslechli pohádku    „Ušmudlaná planeta“.

cten1   cten2
cten3   cten4


 


 

 

Hudební pořad Pavla Nováka ml.

19.dubna 2013 jsme navštívili Dům kultury města Ostravy, kde formou písniček a vyprávění Pavla Nováka ml.  se děti vydaly do světa zvířátek. Tento výchovný pořad byl zaměřen na vytvoření pevného a pozitivního vztahu k přírodě,  zvířatům a  ke všemu,  co k přírodě a životu patří. 

 Děti se aktivně zapojily a od první minuty programu zpívaly, tleskaly a tančily.

 

 

Den Země

18.4. žáci prvního stupně navštívili akci Den Země v Ostravě - Porubě ,kterou pořádaly organizace zabývající se ochranou životního prostředí a přírodovědné obory ostravských vysokých škol. Den Země je ekologicky motivovaný svátek,upozorňující na dopady ničení životního prostředí.


 

 

Výlet do Opavy

V pátek 19. 4. jeli žáci novinářského, výtvarného a teraristického kroužku na výlet do Opavy. Sraz byl v 8:45 na nádraží v Ostravě-Svinově. Na výlet jsem jel i s maminkou. V Opavě jsme navštívili Slezské zemské muzeum, kde jsme měli nachystaný animační program o vzácných savcích Slezska. Muzeum bylo velké. V nejnižším patře byla vycpaná zvířata, například medvěd, jelen, vydra, jezevec, čáp, volavka a kachna. V dalším patře mě zaujal šicí stroj Minerva. Potom se šlo do cukrárny Dolce Vita. Dal jsem si tam Sachr dort, který mi hodně chutnal. V 13:45 měl jet zpět vlak Elefant, který nejel. Místo toho jsme všichni i já s mamkou jeli rychlíkem z Olomouce, který měl naštěstí plošinu. Na nádraží pro mě a maminku přijel tatínek. Výlet se mi moc líbil a už se těším na to, co podnikneme příště.

Daniel Gruss, 8. ročník

snmek 258 snmek 262
mezera
snmek 280 snmek 305
mezera
snmek 307 snmek 313

 

 

Návštěva spolužačky

27.3.2013 jsme my, 5.třída, navštívili naši spolužačku, Jitku Vilímovou, v Sanatoriích Klimkovice. Prohlédli jsme si lázeňskou školu a navštívili tamní cukrárnu. Moc se nám to líbilo. Jitka už je zase mezi námi a my máme pěkné vzpomínky.

5.třída

hlov 1 hlov 2
mezera
hlov 3 hlov 4

 

 

 

Návštěva spolužačky

Ve středu 17.4. se žáci ze 7.B vydali na výlet za svou spolužečkou Zuzkou, která je na šestitýdenním pobytu v léčebně. Setkání bylo krásné, všichni se na Zuzku moc těšili. Po sdělení dojmů si žáci prohlédli ZŠ, kterou teď Zuzka navštěvuje. Přestože jsou na ni všichni hodní, Zuzka se těší, až bude zase s námi... a my z toho máme radost! Zuzko drž se, přejeme Ti, ať jsi co nejdříve zpátky u nás!

 

p1220798 mezera p1220797
 

Den autismu.

2. duben je uznáván  jako SVĚTOVÝ DEN AUTISMU.

MŠ Poruba, Čs.exilu 670 uspořádala v tento den setkání dětí  a jejich pedagogů v prostorách školky,kterou naše děti dříve navštěvovaly.

Moc děkujeme , že jsme se mohly s našimi dětmi připojit a prožít společně  hravé a podnětné dopoledne.

 

 

 

Velikonoční výstavka na Ukrajinské.

Děti z prvního stupně pozvaly své rodiče a příbuzné na velikonoční výstavku.

Ve dnech 25.3. a 26.3. 2013  se pochlubily svou šikovností. Vystavené výrobky vznikaly v hodinách výtvarné a pracovní výchovy, ale také v odpolední  keramické dílně.

 


 

 

 

Jaro v knihovně.

Dne 20.3.2013 navštívili žáci prvního stupně knihovnu na Vietnamské ulici v Porubě. Paní knihovnice si pro ně připravila povídání o jaru a velikonočních svátcích. Na závěr si děti prohlédly knihy a velikonoční výstavu, která právě probíhala v prostorách knihovny.

 


 

 

 

 

 

Rozmanitá příroda

Středisko přírodovědců,výukový program ekologické výchovy ROZMANITÁ PŘÍRODA . V prostorách Střediska přírodovědců v Ostravě - Porubě  jsme se dne 26.2.2013 dozvěděli co se děje v zimním období u krmítka. Poznávali jsme ptáky na krmítku ,naučili jsme se rozpoznat rozdíly mezi krmítkem-budkou- hnízdem. Pokusem jsme zjistili , která semínka jsou nejvhodnější pro drobné ptáky v zimě  a z těchto jsme vyrobili závěsná tuková krmítka.

 

krmitko

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Strana 10 z 12

«ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec»

SCHRÁNKA DŮVĚRY

FACEBOOK

Copyright © 2011 Základní škola a Mateřská škola, Všechna práva vyhrazena.