Dějepis

Muzeum Moravských bratří

1.11. se žáci 8.B vydali na dějepisnou exkurzi do Suchdola nad Odrou. Dvacet minut jízdy vlakem od Ostravy nás čekala dvě muzea: jedno z nich se věnuje historii Moravských bratří v našem regionu a jejich celosvětovému působení, druhé pak letecké archeologii 2. světové války. Nejvíce nás zaujaly mučící nástroje používané na napravení nekatolických poddaných a rekonstruovaná havarovaná stíhačka Focke Wulf 190, poskládaná z nalezených fragmentů.

Fotogalerii z akce naleznete: ZDE

muzeumkolaz

Poznávací vycházka do centra Ostravy.

Vydali jsme se na dobrodružnou výpravu do centra Ostravy, kde jsme pátrali po památkách ,stavbách a zajímavých místech.

Seznámili jsme se s nimi na obrázcích v prvouce a našim úkolem na vycházce bylo najít je v centru města.

Nejvíce se nám líbila vyhlídka z radniční věže.

ostrava 2   ostrava 1
ostrava 3 ostrava 4

Muzeum Moravských bratří

1.12. se žáci 8.B vydali na dějepisnou exkurzi do Suchdola nad Odrou. Dvacet minut jízdy vlakem od Ostravy nás čekala dvě muzea: jedno z nich se věnuje historii Moravských bratří v našem regionu a jejich celosvětovému působení, druhé pak letecké archeologii 2. světové války. Nejvíce nás zaujaly mučící nástroje používané na napravení nekatolických poddaných a rekonstruovaná havarovaná stíhačka Focke Wulf 190, poskládaná z nalezených fragmentů.

Fotogalerii z akce naleznete: ZDE

muzeumkolaz

Můj vztah k dějepisu

Dějepis je velmi poučný a pro mne má velký význam. V hodinách dějepisu se vždy děje něco napínavého. Dějiny naší planety a lidí jsou moc vzrušující.Vynálezy, zemědělství, to všechno se musíme naučit, abychom věděli, že naši předkové byli velmi vynalézaví a bystří. Je zajímavé, jak uměli naložit s tím, co měli. Díky nim jsme dnes tady, a proto mám dějepis tak rád. Dozvěděl jsem se, že každá věc má svou historii - minulost. Naše planeta je nádherná a zajímavá, máme se pořád co učit.

Martin Krečmer, 6. tř.

Dějepis

Charakteristika vyučovacího předmětu Dějepis

1. Obsahové vymezení vyučovacího předmětu

Cílem předmětu je kultivování historického vědomí jedince a uchování kontinuity historické paměti ve smyslu předávání historické zkušenosti. Důležité je poznávání dějů, skutků a jevů, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj společnosti, a které se promítly do obrazu naší současnosti. Důraz je kladen zejména na moderní dějiny, kde leží kořeny většiny současných společenských jevů. Významně se uplatňuje zřetel k základním hodnotám evropské civilizace. K pochopení historických dějů a jevů je nutné rozvíjet časové a prostorové představy žáků. Je třeba vést žáky k poznání, že historie není uzavřenou minulostí, ale její důsledky nás provázejí v současnosti. Významně se uplatňuje zřetel k dějinám regionu, znalost osobností i památek. Při práci s dětmi je důležitý individuální přístup a přiměřené tempo při probírání nové látky. Práce s mapou je pro žáky velmi obtížná, vyžaduje nápomoc pedagoga. Důležité je používání vizuálních, ale i prostorových pomůcek (kartičky, tabulky, obrázky). Vhodné jsou manipulace doplňováním, vyhledáváním, spojováním, zaškrtáváním jednotlivých pojmů. Opakování učiva je třeba naplánovat s náležitou přehledností požadavků a ověřením porozumění zadání. Alternativou zkoušení mohou být dějepisné soutěže a kvízy.

2. Časové a organizační vymezení předmětu

Předmět Dějepis je vyučován na II. stupni Základní školy od 6. do 9. ročníku s časovou dotací 2 vyučovací hodiny za týden. V 9. ročníku je využita 1 disponibilní hodina. Časová dotace předmětu Dějepis u dětí, které jsou vzdělávány podle vzdělávacího programu ZŠ LMP je na II. stupni od 7. do 9. ročníku 1 hodina týdně. Vyučovací hodina Dějepisu může být realizována v počítačové učebně za použití internetu, nebo i mimo areál školy návštěvou muzea, galerie či výstavy. Informace mohou být čerpány z různých zdrojů, např. promítání filmů s historickou tematikou.

3. Výchovné a vzdělávací strategie rozvíjející kompetence žáků

Kompetence k učení

učitel:

- vyhledává a třídí informace o probíraných oblastech

- seznamuje žáky s běžně užívanými termíny a uvádí je do souvislostí

- vytváří pozitivní vztah k učení

- klade důraz na porozumění při práci s historickým materiálem

- rozvíjí zájem žáků o současnost a minulost vlastního národa

Kompetence k řešení problémů

učitel:

- vnímá nejrůznější společenské problémy v jejich vývoji a přemýšlí o jejich příčinách

- získává orientaci v mnohotvárnosti historických, sociokulturních, etických, politických, právních i ekonomických faktech tvořících rámec každodenního života