Škola při zdravotnickém zařízení

Baník předal čokoládová srdce

 

    bank

                                V úterý 16. dubna v odpoledních hodinách nás na oddělení velkých dětí Městské nemocnice Ostrava navštívili hráči Baníku společně s  obchodním a marketingovým manažerem VITALO manufaktury, panem Danielem Krupčíkem, která je hrdým partnerem Baníku a podporovatelem nadace "Čokoládové srdce"

                   Nejprve jsme si poslechli základní informace o  manufaktuře a dozvěděli se, jaké čokolády v Bílovci vyrábí. Čokoláda Vitalo představuje lahodné spojení kakaových bobů, aktivních přírodních látek a vlákniny. Nedává se do ní žádný cukr, ani chemické látky. Fotbalisté vědí, které z nich by měli užívat před zápasy a v jejich průběhu, které druhy pak při regeneraci.


                            bank1   bank2   bank3

                  Daniel Holzer, Patrizio Stronati a Denis Granečný v manufaktuře VITALO v Bílovci vlastnoručně odlili čokoládové srdíčka, která přišli dětem předat. Sami poznamenali, že to vůbec nebylo jednoduché a jsou rádi, že se živí nohama a nikoli rukama.

             

bank4   bank5
bank7 bank10

 

                                                      bank6

                  V průběhu návštěvy jsme se dozvěděli kdy hráči začínali s fotbalem, na jakých postech hrají, co si myslí o zavedení videorozhodčího i jak se připravují na nedělní utkání s týmem Opavy.

              Kromě čokoládových srdíček přinesli malým pacientům také kartičky, které jim nechali na památku i se svými podpisy. Dětem popřáli, aby se co nejdříve uzdravily a mohly zase brzy běhat venku se svými kamarády podobně, jako oni běhají na fotbalových hřištích.

bank9   bank8

                 Návštěva nás všechny moc potěšila, poděkovali jsme a popřáli mnoho fotbalových úspěchů hráčům i celému fotbalovému týmu - "Baník do toho..." 


  

 

Výtvarná soutěž "Nemocniční zajíček"

                                                              n zajek

               Základní škola při Fakultní nemocnici v Hradci Králové uspořádala 2. ročník výtvarné soutěže „Nemocniční zajíček“. Tato soutěž je určena pro mateřské školy a základní školy při zdravotnických zařízeních a dětských léčebnách v České republice.

                 Došlé práce jsou vystaveny a hodnoceny tříčlennou porotou podle věkových kategorií. Nápadité a originální výrobky dětí z mateřských a základních škol jsou po zásluze odměněny.

vel1   vel2
vel6 vel9

 

                         Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo 18 škol při zdravotnických zařízeních. Zaslali jsme devět prací našich dětských pacientů, kteří leželi na  oddělení velkých dětí, a všechny byly oceněny. Pět dětí získalo 2. cenu za velikonoční motivy a čtyři z nich mimořádné ocenění za motivy jara.

vel10  

 

vel12
vel5

vel8

 

vel4   vel3

           Protože už všichni účastníci soutěže byli propuštěni, diplomy a malá odměna s poděkováním jim byla zaslána poštou. Všem moc gratulujeme!


zajc11 zajc12

 


 


 

 

Pohádka "O špinavých rukou"

zrd2   zrd1   zrd16

                    

                     Součástí zdravotnického personálu MNO jsou i studenti střední školy AHOL, kteří zde pod vedením zkušených sestřiček vykonávají praxi. V pondělí 4. března si žáci 1.ročníku oboru ošetřovatelství připravili pro dětské pacienty loutkovou pohádku "O špinavých rukou".

                            Nemocnou myšku, která si nemyla ruce se, jak už to v pohádkách bývá, podařilo zachránit. Děti se potom učily jak si správně ruce umývat, že nemají zapomínat i na horní část rukou a místa mezi prsty.

                            Tím to, ale neskončilo. Studenti přinesli nástroje, přístroje, modely a předvedli dětem ukázky jejich budoucí práce, kterou si mohly děti vyzkoušet.

 

zrd4   zrd18   zrd5

                    Viděly na modelu, jak vypadá zubní kaz a  předváděly, jak si správně čistit zuby.

 

zrd8   zrd6   zrd12

 

                    Ani pojmenování jednotlivých orgánů v těle a správné uložení na místo, kam jednotlivé orgány patří, nebylo vůbec jednoduché.

 

zrd7   zrd9

 

                    Vyzkoušeli jsme si obvazování ran, píchání injekce, měřemí tlaku...

 

zrd13   zrd14

                                    zrd10

 

                     Nejtěžší, co jsme si mohli vyzkoušet, bylo oživování člověka. Všichni, včetně nás dospělých, jsme zjistili, jak namáhavé to je. A víte, jak to správně udělat?

zrd15   zrd19

Jak se resuscitace dělá?

Dospělí:

  • Poklekni k postiženému a zjisti jeho reakci na oslovení a zatřesení rameny. Nezdržuj se kontrolou tepu a rovnou zkontroluj dýchání. Uvolni dýchací cesty záklonem hlavy a zvednutím brady.
  • Sleduj, zda vidíš, slyšíš i cítíš, že postižený volně a pravidelně dýchá (zvedá se mu hrudník či břicho, z úst nebo nosu mu proudí vzduch).
  • Před zahájením resuscitace nezapomeň zavolat záchrannou službu na číslo 155. Resuscitaci začni masáží srdce postiženého.
  • Masáž srdce kombinuj s umělým dýcháním. Po 30 stlačení hrudníku zakloň postiženému hlavu a 2x mu vdechni vzduch do plic. Nezvedá-li se mu při vdechnutí hrudník, zkontroluj dýchací cesty. Dále pokračuj stlačováním hrudníku.

Toto opakuješ tak dlouho, dokud nepřijede odborná pomoc, případně dokud se postižený nezačne sám hýbat, dýchat nebo otevírat oči. Nejdůležitější je stlačování hrudníku nepřerušovat. Pokud nejsi v provádění umělého dýchání proškolený, nebo nechceš dýchání provádět po celou dobu pouze stlačuj hrudník frekvencí min. 100/min.

                                         zrd11

 

 

                    Akce se všem moc líbila a možná některé z dětí inspirovala k budoucímu povolání.....

 


 

 

VYSVĚDČENÍ V NEMOCNICI

 

                                          vysvden 1

              31. ledna, kdy zdravé děti dostávají ve škole pololetní vysvědčení, jsem všem hospitalizovaným dětem předala vysvědčení z nemocnice. Byla na něm nejen známka za učení, ale také za vzorné ležení v posteli a statečnost. Děti měly velkou radost a ještě si odnášely odměnu v podobě plyšové hračky.

vysvden 2   vysvden 3

 

Výroba odznáčků

                                                       melone 1

                  Ve středu 30. ledna jsme s paní Hanou Staňkovou z reklamního studia Melone v Ostravě vyráběli odznáčky. Děti si mohly vybrat buď vytištěný černobílý obrázek, který si podle svých představ vybarvily nebo si mohly vymyslet vlastní motiv. Ten si pak vložily do kovového výlisku a pomocí speciálního přístroje si vyrobily připínací odznáček. Dětem se to moc líbilo a odznáčky si připly na svá pyžamka.    

melone 2  

melone 3   melone 4
melone 5 melone 6 melone 8

 

                  A podívejte se, jak se nám to povedlo....

 

                                                     melone 9

 

Sbírka žáků ZŠ Šenov

                                                enov 3

                    Ve čtvrtek 3. ledna 2019 přijeli za doprovodu dvou paní učitelek žáci ZŠ Šenov. Jako již tradičně předali vrchní sestře Mgr. Janě Šadibolové část výtěžku z Mikulášské sbírky, kterou každoročně pořádají. K tomu pro naše dětské pacienty uspořádali sbírku pastelek, fixů, barev, omalovánek, knih s mandalami a spojovacími obrázky, Nechyběly papíry na kreslení a symbolické mikulášské čepičky.          

                                                 enov 2
                                     enov 1

             Vše bude využito nejen v hernách obou oddělení, ale také v jednotlivých ambulancích Dětského lékařství. Žákům jsme moc poděkovali, předali jim sladkou odměnu a  paní učitelky obdržely přáníčka a kalendář naší školy.

                                     enov 4

 


 

 

 

STUDENTKY Z OSTRAVSKÉ UNIVERZITY

          A ještě jedna milá návštěva nás potěšila v pátek 21. prosince. Studentky I. ročníku oboru psychologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity se rozhodly udělat dětem radost svým vystoupením a dárečky.  

 

                                             

     

studentky

 

studentky 1   studentky 2

          Společně jsme si za doprovodu kytary zazpívali koledy a hudbu jsme doprovázeli trianglem, rolničkami a hůlkami. Pak přišla nadílka v podobě plyšáků, vánočních perníčků, knížek, omalovánek a pastelek. Moc děkujeme, a také přejeme krásné Vánoce a hodně štěstí a zdraví v Novém roce.

 


 

 
 

VÁNOČNÍ NÁVŠTĚVA Z KRAJSKÉHO ÚŘADU OSTRAVA

                                              prak 1

          V pátek 21. prosince přišel navštívit naše dětské pacienty náměstek primátora města Ostravy, pan Ing. Zbyněk Pražák, Ph,D., spolu s náměstkyní MNO pro ošetřovatelskou péči, paní Gabrielou Goryczkovou.

         Pan Zbyněk Pražák prošel všechny pokoje, na kterých ležely hospitalizované děti, předal jim dárečky a popřál jim brzké uzdravení a hodně štěstí v Novém roce. U všech se zajímal, proč leží v nemocnici, co je trápí a na co se těší.

prak 3  

 

prak 4
prak 5 prak 2

             V průběhu své návštěvy se ptal na chod Dětského lékařství, na věkové rozdělení oddělení, navštívil i jednotku intenzivní péče. Zajímali ho důvody hospitalizací, délka léčení...

prak   prak 7

                  Děti měly radost z dárků a jako poděkování jsme předali  zástupcům nemocnice a krajského úřadu přáníčko a kalendář naší školy.Pan Pražák si ho se zájmem prohlédl a ptal se i na organizaci školy v nemocnici. Nakonec popřál také všem přítomným hodně štěstí, lásky a zdraví v Novém roce 2019.

 


 

 

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ...

    

         Ve středu 19. prosince s předstihem přišel na dětské oddělení MNO , protože má toho na práci moc,  JEŽÍŠEK.

vnoce 1    vnoce 2

   

            Než jsme se dostali k rozbalování dárečků, tak jsme si společně s paní primářkou MUDr. Alicí Nogolovou, vrchní sestrou Mgr. Janou Šadibolovou a ostatními lékaři i sestřičkami obou oddělení Dětského lékařství a oddělení JIP zazpívali koledy a připomněli jsme si vánoční tradice. Oddělení provonělo nejen vánočním cukrovím, ale i specifickou vůní zapálených prskavek.

 

vnoce 3   vnoce 4
vnoce 6 vnoce 5

               Mezi velmi oblíbené tradice patří i pouštění skořápkových lodiček a lití olova, v našem případě z bezpečnostních důvodů lití vosku.

vnoce 7

 

vnoce 8
vnoce 9   vnoce 10

              Pak už na řadu přišlo rozbalování dárků z pod stromečku, které nám darovali fotbalisté Vítkovic a přispěla i naše škola, kde pani učitelky za částku přes 6000,- Kč mohly dětem koupit hry a hračky, které budou hospitalizované děti využívat po celý rok.

vnoce 12   vnoce 13
vnoce 15 vnoce 16

                  A aby to dětem nebylo líto, že dárky zústávají v nemocnici, odnášel si od stromečku každý svůj dárek, a to krabičku s legem, pastelky, omalovánky a plyšáčka. Nakonec jsme si rozkrojili jablíčko, abychom se dozvěděli, jestli budeme zdraví. A z jablíčka se na nás usmívala krásná hvězdička. Popřáli jsme všem brzké uzdravení, krásné vánoce a hodně štěstí a zdraví v Novém roce.

 


 

 

FOTBALISTÉ VÍTKOVIC NADĚLOVALI V MĚSTSKÉ NEMOCNICI OSTRAVA

 

                                     vtkovice vod

 

                                                           vtkovice 4

 

           Tak tohle je rytíř Vítek, který je ve znaku Městského fotbalového klubu Vítkovice. Spolu s rytířem přišli v úterý 11. prosince na dětské oddělení MNO jeho zástupci s reprezentanty firmy 3E PROJEKT, aby hospitalizovaným dětem zpříjemnili adventní čas.         

vtkovice 1   vtkovice 2

            Za fotbalový klub se akce zúčastnila čtveřice hráčů - Martin Motyčka, Matěj Končal, Josef Květoň a Vladimír Mišinský. Ti dětem popsali svoji cestu ke kariéře úspěšného fotbalisty a odpovídali na spoustu zvědavých otázek, například jak se po svátečním mlsání cukroví a pojídání dobrého jídla běhá po hřišti a jak dosáhnout zpět svou váhu.

               Všem dětem předali drobné dárečky, podepsané kartičky a nezapomněli navštívit ani dětské pacienty, kteří se celé besedy nemohli zúčastnit, protože byli upoutáni na nemocniční posteli.

vtkovice 6   vtkovice 7

        Charitativní akci MFK Vítkovice finančně podpořila společnost 3E PROJEKT, kterou zastupoval pan Václav Menšík. Díky jejímu přispění děti mohly obdržet spoustu krásných dárků, které rozbalíme až pod stromečkem.

                                                              vtkovice 3

                                Dopoledne s fotbalisty se dětem moc líbilo, poděkovaly za všechny dárky a předaly nakreslený obrázek s vánočním stromečkem a přáním mnoha úspěchů ve fotbale, který bude zdobit jejich šatnu. Děkujeme a těšíme se na příští návštěvu u nás.


 

 

SVATÝ MARTIN

                                   sv. martin 3

          11. listopadu by měl podle starých pranostik přijet svatý Martin na bílém koni. Všichni víme, že bílý kůň představuje sníh, a protože je ho každou zimu méně a méně, tak jsme se rozhodli s dětmi Martinovi koně namalovat. Všem se moc povedll a snad nám s jejich pomocí letos přiveze více sněhu na všechny zimní radovánky.

sv. martin 1   sv. martin 2


 

 

Čerti v nemocnici

     

                                               mikul 4

                 V kalendáři je datum 5.prosinec, a to všechny děti vědí, že se mohou potkat s Mikulášem, andělem i čertem. U nás v Městské nemocnici to začalo hezky. Přišli žáci ZŠ Ostrčilova v Ostravě pod vedením paní učitelky Radomily Hiklové a pana učitele Jakuba Mezírky. Společně s nimi jsme vítali vánoční čas zpěvem vánočních koled a šlo nám to dobře.

         Po jejich vystoupení náhle zhaslo světlo a do třídy vběhli čerti. Když se znovu rozsvítilo, tak některým malým pacientům nebylo moc do smíchu. Naštěstí přišel Mikuláš s andělem a čerty zahnal do kouta, protože jsou tady určitě samé hodné děti. A jak už to chodí, děti za básničku nebo písničku dostaly mikulášskou nadílku.Tu připravilo stravovací zařízení naší nemocnice. 

mikul 1   mikul 2
mikul 3 mikul 5

             Všechny nemocné děti byly moc spokojené, se zájmem prohlížely nejen sladké dobroty a ovoce, ale našly tam i omalovánku a krabičku s legem, které darovala organizace Dr. Klauna nadačního fondu Chance4Children. Po skončení mikulášské nadílky všechny děti skládaly lego a byly šťastné, že na ně Mikuláš nezapomněl.


mikul 6   mikul 7
mikul 8   mikul 9


 

HALLOWEEN

                                                          halloween 4

 

            Letos jsme 31. října s dětmi slavili anglosaský svátek Hallowen, kde jsme zjišťovali odkud svátek pochází, kde se slaví, a které zvyky ho provázejí. I u nás se objevují vydlabané dýně s hořící svíčkou uvnitř a děti se v ten den převlékají do různých strašidelných masek, ale opravdový halloween jak se slaví v převážně anglicky mluvících zemích to není.

           Připomněli jsme si i naši tradici uctívání zemřelých, "Dušičky", spolu se zvyklostmi jako je zdobení hřbitovů, zapalování svící a vzpomínání na své blízké, kteří už nejsou mezi námi.

           Třídu jsme si vyzdobili vydlabanou dýní a z tradičních panenek Kiwanis jsme vytvořili halloweenské strašidelné panenky. Myslím, že se dětem moc povedly.

                                  halloween 1

 

halloween 2 halloween 3


 

ŠKOLA ZAČÍNÁ I V NEMOCNICI

    

                                     k.rok 2018

 

             Pondělí 3. září bylo prvním školním dnem i pro hospitalizované žáčky a žáky na oddělení velkých dětí Dětského lékařství v Městské nemocnici Ostrava. I když jim školní rok nezačal právě vesele, protože jim nemoc nebo prázdninové zranění nedovolilo nastoupit do školy se svými spolužáky, čekalo je milé přivítání paní učitelkou v nemocnici.

          Ta jim popřála rychlé uzdravení a hodně štěstí a úspěchů ve škole, hodné a spravedlivé učitele a bezva spolužáky. Děti si odnášely balíček se školními potřebami jako rozvrh hodin, pastelky, pravítko, sešit a blok... a také si mohly vybrat plyšovou hračku. 

k.rok 2018 - 3   k.rok 2018 - 2

 


 

 

KLAUNI

                                                          klauni 1

 

                    Pravidelnými návštěvníky dětského oddělení jsou klauni, kteří umí vykouzlit úsměvy na tvářích u hospitalizovaných dětí  i přes jejich různé větší či menší bolístky a nemoci.

                               Děti navštěvují Zdravotní klauni, Dr.Klaun z nadačního fondu Chance4Children a klauni z Balónkova a každý z nich má svůj způsob jak děti rozesmát. Jsou už nedílnou součástí uzdravovacího procesu, protože všichni dobře víme, že SMÍCH JE LÉK.

 

klauni 3   klauni 5

 

             A i takhle se po návštěvě Dr. Klauna učíme..... :-D

klauni 2   img 20170926_082431
 

Oslava MDD

 

                                                        mdd 1

                      31. května v odpoledních hodinách připravili zdravotní klauni spolu s nadací Adra Den dětí. Oddělením se nesl smích, děti si to užily a odnesli si drobné dárečky.   

                          V pátek 1. června jsme pokračovali v oslavách Dne dětí. Hráli jsme hry, řešili kvízy, kreslili, stavěli... Děti si odnášely sladkou odměnu a pletenou chobotničku, které pro děti vyrobila babička jedné hospitalizované dívky. Na překážku nebylo ani to, že většina dětí byla upoutána na lůžko. Všichni jsme si ten den užili podle svého přání a možností.

mdd 2  

 

mdd 3
mdd 4 mdd 5

mdd 6

 

  mdd 7
                                                    mdd 10


 

 

Odznáčky

  

                                                    odznaky 8

                          Ve středu 23. května přišla za dětmi paní Hana Staňková ze studia Melone v Ostravě. Vyráběli jsme si vlastní odznáčky od výtvarného řešení až po zkompletování. Dětem se to velmi líbilo a každý si odnášel alespoň dva odznaky domů.

odznaky 1  

 

odznaky 2
odznaky 6 odznaky 7

odznaky 3   odznaky 4

               A moc se nám to povedlo....

                                                               odznaky 9 

Beseda o policejní práci

               

                                                  policie 1

              11. dubna nás navštívila praporčík Martina Fabiánková z obvodního oddělení Policie ČR v Ostravě – Porubě. Vyprávěla dětem o práci policie, ukazovala jim a vysvětlovala jim rozmanitost policejní práce. Děti se do besedy zapojily, za odměnu dostaly drobné dárečky a na oddělení jsme dostali knihu Policejních pohádek.

policie 4  

policie 3  

 

policie 5
policie 7   policie 2   policie 6


 

Nemocniční zajíček - výtvarná soutěž

              ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici v Hradci Králové vyhlásila 1.ročník výtvarné soutěže "Nemocniční zajíček", které se mohly zúčastnit všechny školy při nemocnicích v ČR. 

                       

                                  

velikonon zajek

 

 

 

                  Jak už z názvu soutěže vyplývá, šlo o ztvárnění velikonočního motivu. V týdnu od 6. - do 10. března jsme se s dětmi pustili do velikonočního tvoření a do soutěže zaslali devět prací.

velikonoce 2  

 

velikonoce 6
velikonoce 9 velikonoce 8

                Děti vytvářely zajíčky a vajíčka různými technikami, např. vylepovaly barevnými kuličkami z krepového papíru, vybarvily voskovkami, poté přetřely tuší a vyškrábavaly do ní velikonoční motiv, malovaly a kreslily podle svého rozhodnutí.

 

velikonoce 1  

 

velikonoce 3
velikonoce 4 velikonoce 5

              V soutěži byla oceněna tři děvčata, hospitalizována v té době na našem oddělení. V kategorii "velikonoční vajíčko" se umístila na 2. místě. Diplomy a drobné dárky jim byly zaslány domů.

                                           velikonoce 7

 


 

 

AHOL - studenti baví nemocné děti

         

                                      ahol 1

          7. února přišly za dětskými pacienty studenti zdravotnického lycea AHOL v Ostravě, kteří na našem oddělení průběžně po celý školní rok vykonávají praxi. Zahráli dětem pohádku o princezně, která jedla samé nezdravé věci a téměř vůbec se nehýbala. Tak to bylo do doby než se objevil krásný princ.... a jak to všichni známe, pohádka dopadla dobře, a princezna s princem žijí dodnes šťastně.

 

ahol 4

 

ahol 8
ahol 6   ahol 7

            Tím, ale jejich návštěva neskončila. Měli pro děti připraven program, kterého se aktivně účastnily. Zdravušky jim umožnily vyzkoušet si různé lékařské úkony, například ošetřování rány, píchání injekce, měření tlaku, poslech srdce...

  

ahol 9   ahol 10

 

            Měly i možnost prohlédnout si na figuríně lidské orgány a správně je uložit, procvičit své smysly nebo si vyzkoušet tzv. stařecký oblek, a zjistit jak se cítí staří lidé, když je bolí nohy, hůř vidí, nemohou se narovnat....

 

ahol 2  

 

ahol 3
ahol 11 ahol 12

 

ahol 13   ahol 14

 

         Dopoledno uteklo jako voda a všichni byli velmi spokojeni a nadšeni. Možná se mezi dětmi už teď zrodila nějaká nová zdravotní sestřička.

 


 

 

 

 

VÁNOČNÍ NÁVŠTĚVA

   

                                marinek 6 1

 

            V pátek 22. prosince přivezl náměstek primátora Michal Mariánek v doprovodu ředitele Petra Uhliga nemocným dětem při jeho tradiční předvánoční návštěvě oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava dárečky.

 

          marinek 1   marinek 2

   


            Pro menší děti to byli plyšoví lemuři, větší děti dostaly hry nebo tvořící sady, a ti nejstarší, sportovní láhve a termo hrnky. Také pro děti zakoupili stoleček a židličky, které budou součástí vybavení ambulance dětské psycholožky. Děti byly návštěvou mile překvapeni a z dárků měly velkou radost.

  marinek 6 4   marinek 6 5


            Společně dětem popřály brzké uzdravení, hezké vánoční svátky a hodně štěstí a zdraví v Novém roce. Také my jsme jim popřáli a předali kalendáře naší školy a přáníčka, která jsme s dětmi vyráběli.

 


 

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ....

 

                                            vnoce 1

 

          V úterý 19. prosince jsme uspořádali tradiční vánoční posezení u stromečku s hospitalizovanými dětmi, jejich rodiči, s lékaři a sestřičkami.

          Společně jsme si zazpívali vánoční koledy, zapalovali prskavky, pouštěli skořápkové lodičky, rozkrajovali jablíčka, věštili z nakapaného horkého vosku, a přitom ochutnávali vánoční cukroví a perníčky. 

vnoce  3  

 

vnoce  4
vnoce  7 vnoce  6

         Pod stromečkem nechyběli dárky, o které se postarali vítkovičtí fotbalisté a další sponzoři. Také naše škola přispěla finanční částkou 4 000,- Kč, za které jsme dětem koupili např. Albi tužku a knihy „Kouzelné čtení“, hry a hračky, které obohatí jednotlivé herny na odděleních velkých a malých dětí MNO. Kromě toho si všechny děti domů odnášely plyšáčky, skládací kostky, látkové klauny…

         

vnoce 9  

 

vnoce 8
vnoce 11 vnoce  12


           Posezení u stromečku vytvořila vánoční náladu a přinesla radost a naději, že všichni na ty opravdové Vánoce už budou doma. A to jsme všem ze srdce přáli. 

FOTBALISTÉ VÍTKOVIC V MNO

              13. prosince v dopoledních hodinách navštívili dětské oddělení Městské nemocnice fotbalisté Vítkovic, aby popřáli malým pacientům co možná nejkrásnější Vánoce. Šestice mužů A-týmu, brankář Josef Květon, obránci Ondřej Cverna, David Mikula a Adam Hruzík, záložník Jan Matěj a útočník Tomáš Mrázek, dorazila mezi nemocné děti v doprovodu zástupce firmy 3E projekt Václava Menšíka, jednoho z významných partnerů MFK Vítkovice, aby předali dětem dárky.

 

 fc-1     fc-vitkovice-3     fc-vitkovice    fc-vitkovice-2


                Zástupci byli velmi štědří a předali dětem spoustu her, které jim zpříjemní pobyt v nemocnici. Děti se při besedě seznámily s možnostmi hraní fotbalu, ale i spoustu zajímavostí ze života samotných hráčů. Kdy začínali s fotbalem, jak jim to šlo ve škole, které je jejich nejoblíbenější jídlo... Dozvěděli se, že Tomáš Mrázek letos dokončí studium vysoké školy a bude z něho učitel tělocviku, a Ondřej Cverma studuje rekreologii v Olomouci.

           V závěru si každý odnášel vlastnoručně podepsané kartičky fotbalistů a plakát celého vítkovického mužstva. Všem se to moc líbilo a patří jim velké poděkování za dárky.


fotbal 2

 

fotbal 3

fotbal 4  

 

fotbal 5
fotbal 8 fotbal 9 

ZDRAVÁ POHÁDKA - POTRAVINOVÁ PYRAMIDA

 

 

                                              pohdka 1 9

 

          12. prosince přišly nemocné děti potěšit studentky SZŠ a VOŠZ v Ostravě s pohádkou o zdravé výživě, kterou si připravily v rámci projektu „Zdravé děti – šťastní rodiče“. V tomto projektu se učí děti poznávat, co je pro naše zdraví prospěšné. V této pohádce se děti dozvěděli o významu potravinové pyramidy. Tu si potom společně se studentkami vytvořily pomoci nalepování obrázků potravin do předkreslené pyramidy, a přitom si zdůrazňovaly jejich význam pro zdraví. Dětem se to moc líbilo a odnášely si omalovánku k tomuto projektu.


pohdka 1  

 

pohdka 1 2

pohdka 1 3

 

pohdka 1 4

pohdka 1 5

 


 

pohdka 1 8

 


 

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

   

mikul 4

 

                           Ani letos Mikuláš, anděl a čerti nezapomněli navštívit hospitalizované děti Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava, a to hned dvakrát.

             5. prosince dopoledne přišly děti ze ZŠ Ostrčilova spolu se svými pedagogy Radmilou Hiklovou a Jakubem Mezírkou a připravili vánoční hudební vystoupení, do kterého se zapojili i všichni přítomní. Mikuláš po té rozdával mikulášské balíčky, které pro děti přichystalo stravovací zařízení nemocnice. Děti za ně přednášely básničky a zpívaly písničky.

                 Aby toho neměly děti málo, tak je ve stejný den po obědě navštívili studenti ze Střední školy AHOL        s paní učitelkou Dagmar Kučerovou také převlečeni za Mikuláše. Společně jsme zazpívaly koledy a děti si odnesly balíčky.

 

mik6  

 

mik8
mik7 mikul 5

 

   

mik5   mik2   mik3

 


 

 

 

 

 

 

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

       

                                            zima 5
zima 6   zima 1

              I v nemocnici máme moc šikovné děti. A protože se blíží adventní čas, pustili jsme se do vyrábění a malování  čertů, Mikulášů, kapříků a vánočních přáníček, které budeme rozdávat milým návštěvám, lékařům, sestřičkám, a nezapomeneme ani na pracovníky stravovacího zařízení, mléčné kuchyně a úklidu. Ti všichni se podílejí na tom, abychom se v nemocnici co nejdříve uzdravili, měli něco dobrého k jídlu a bylo všude čisto.

 

zima 4   zima 2   zima 3

 

zima 7   zima 8

 


 

 

 

POHÁDKOVÁ NÁVŠTĚVA

ika 13

 

                                                                 ika 4

           Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 nás přišla navštívit prezidentka občanského sdružení Kiwanis Klub Ostrava paní Eva Pastušková spolu s hudebníkem, textařem, moderátorem a producentem Petrem Šiškou.


                                ika 7


           

              V rámci této návštěvy jsme společně s dětmi vybarvovali látkové panenky Kiwanis, které právě v tento den slavily 17 let, a přitom si povídali. V průběhu nás ještě obveseloval Klaun z Balónkova, který na přání tvořil z balónků zvířátka, hračky, kytky a srdíčka.

                                                                                            ika 1
ika 8   ika 9


               Děti si odnášely Mikulášské balíčky, adventní kalendáře, malované hrníčky a pestrobarevné klauny, které ušily odsouzené v ženské věznici Opava, ale i jedno velké překvapení. Tím byla vlastnoručně podepsaná dětská knížka z pera Petra Šišky a Dušana Rapoše „Když draka bolí hlava“podle které by v příštím roce měla vzniknout i stejnojmenná výpravná filmová československá pohádka plná dobrodružství a líbivých melodií. Hospitalizované děti si toto dopoledne hezky užily.

 

ika 3      ika 2      ika 5    ika 6


ika 10  


ika 11


 

ŠKOLA ZAČÍNÁ I V NEMOCNICI

       

 

                             k 1


       V pondělí 4. září se zaplnili školní lavice žáky, a to znamená, že školní rok začíná. Nejinak je to i ve škole na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava.

        Začátek školy některé děti zastihl v postelích v nemocnici, ale i tady jsme děti přivítali a popřáli jim mnoho úspěchů ve škole, hodné a spravedlivé vyučující, super spolužáky a hlavně brzké uzdravení.  Všichni žáci, malí i velcí, dostali dárky, mezi kterými nechyběl rozvrh hodin, pravítko, složka na sešity, pastelky, ale i nějaká sladkost. Každý si mohl vybrat plyšáka, kterého si odnesl na památku domů.

 

k 2   k 3

       

          A takhle to u nás vypadá, když je školní rok už v plném proudu. Pilně se učíme...

 

k 7  

 

k 4
k 5 k 6

 


 

 

MŠ Poděbradova na návštěvě v nemocnici

    

ms1   ms2

 

            Operační sál i pacient - plyšový medvěd - je připraven. 14. června 2017 k nám přišly děti mateřské školy Poděbradova z Ostravy, pro které byl připraven program „K lékaři se nebojíme".  Formou hry byly děti seznamovány s jednotlivými zákroky, s kterými se mohou potkat při lékařském vyšetření nebo při hospitalizaci v nemocnici.

 

ms3

 

ms7
ms14   ms10
ms7  ms9

 

        Z dětí se staly lékaři, kteří operovali nemocného plyšového medvěda, pomáhali mu dýchat, odebírali krev, operovali břišní dutinu. Děti kreslily, skládaly obrázky kostry, lebky a srdce.

 

ms8   ms11
ms4  ms5

         Děti měly možnost vyzkoušet si na vlastním těle měření srdeční činnosti, tlaku ... 

ms15   ms13

 

           S velkou chutí se zapojily do opravdového píchání do prstu svých paní učitelek a zjišťování glykémie, tedy množství cukru v krvi.

 

ms17   ms16

 

           Všem se tato akce velmi líbila, děti byly spokojené a prohlásily, že už se do nemocnice nebojí..... a to je dobrá zpráva.


 

Den matek

                                             denmatek3

   

           K svátku našich maminek jsme vyráběli tulipány a přáníčka. Móóóc se nám to povedlo.

 

denmatek   denmatek2

 

Malujeme panenky Kiwanis

  

kiwanis4

 

      Kiwanis panenka již 15 let pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.

 
       Kiwanis panenka se dětem stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby, rehabilituje s nimi, doprovází je k operačnímu sálu a také je s nimi ve chvílích obav, čekání a osamění. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.


kiwanis1   kiwanis3   kiwanis2


 

Velikonoce

 

                                      velik3

  Na svátky jara jsme se připravovali výrobou vajíček a vyprávěním o velikonočních zvycích.

 

velik2   velik1   velik4
 

 

Den se studenty ošetřovatelství - AHOL

   15. března 2017 nás vtipnou pohádkou přišli pobavit studenti SOŠ AHOL, obor ošetřovatel. Byla o princezně, která se přejídala hranolkami, chipsy, čokoládou... a pro nadváhu se ji špatně dýchalo, chodilo a vůbec hýbalo. z lásky ke svému lékaři se však dokázala změnit a stala se sní krásná štíhlá princezna, která zdravě jedla a sportovala.

 

ahol1   ahol2
ahol3  ahol4

  

         Po představení si mohly  hospitalizované děti spolu se studenty vyzkoušet ošetřit panenky a plyšového medvídka, změřit si tlak, poslechnout si srdíčko a dokonce píchnout injekci.

 

 ahol7   ahol8
 ahol9  ahol10

 

      Také si mohly obléknout tzv. stařecký oblek, který umožňuje udělat si představu jak se cítí staří lidé. Mají těžké nohy, bolí je ruce, mají zkřivená záda, špatně vidí kvůli zelenému zákalu... Děti bez rozdílu věku byly z celého programu se studenty nadšené.

 

ahol11   ahol12
ahol5  ahol14 

Jarní prázdniny v nemocnici

           Ani o jarních prázdninách není naše oddělení bez dětských pacientů. V té době se však nemusí bát žádných školních úkolů, ale naopak se mohou těšit na dny plných her a zábavy.

jarnip5   jarnip1

jarnip6   jarnip4

jarnip2   jarnip3

 

Vánoční návštěva

        V pátek 23. prosince 2016 navštívil náměstek ostravského primátora pan Michal Mariánek společně s ředitelem Městské nemocnice Ostrava MUDr. Petrem Uhligem děti na oddělení Dětského lékařství. Přijel je potěšit dárky, ty nejmenší děti například plyšovými hračkami, větší pak společenskými hrami a těm největším hru Double.

            Na dětském oddělení leželo den před Štědrým dnem 19 hospitalizovaných dětí na odděleních malých a velkých dětí a 3 pacienti na jednotce intenzivní péče. Z tohoto počtu 9 dětí muselo zůstat v nemocnici i přes vánoční svátky. 

 

kraj _1   kraj _2
kraj _3  kraj _5

  

 

 

Vánoční besídka

 

                                   vnon besdka_2

      Dětský smích, radost a veselí se nesly oddělením Dětského lékařství MNO v pondělí 21.12.2015. Oddělením se linuly vánoční koledy, voněl stromeček a vánoční cukroví.

     Už tradičně jsme uspořádali vánoční posezení u stromečku, u kterého nechyběli hospitalizovaní malí pacienti, jejich rodiče, ale i lékaři a zdravotnický personál. Všichni jsme si zazpívali, rozkrojili jablíčko, kde nám krásné hvězdičky slibovaly zdraví, zasvítili prskavkami. K nejoblíbenější činnosti patří pouštění skořápkových lodiček a lití horkého vosku. Dle starých zvyků nám vyšlo, že všichni se budeme mít v příštím roce dobře a čekají nás jen hezká překvapení.

      Po té jsme se vrhli na rozbalování dárečků pod stromečkem, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy, ale i sponzorských darů pro Dětské oddělení MNO. Každý dětský pacient si odnesl dáreček domů v podobě plyšáčka a krabičky se stavebnicí Lego.

     Posezení u stromečku se všem moc líbilo, popřáli jsme si brzké uzdravení a všem hodně zdraví, štěstí a lásky v Novém roce.

 

vnon besdka_3   vnon besdka_4
vnon besdka_5  vnon besdka_7

  

 

Rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu příspěvkové organizace

Novelou zákona č.250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je s účinností od 21.2.2017 příspěvkové organizaci stanovena povinnost sestavovat rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu, které schvaluje její zřizovatel.

Rozpočet příspěvkové organizace je plán výnosů a nákladů na kalendářní rok a středně dobý výhled rozpočtu je plán nákladů a výnosů na další dva roky následující po roce, na který je sestavován plán na kalendářní rok.

Povinnost zveřejnit návrh rozpočtu /střednědobého výhledu rozpočtu a schválený rozpočet/ střednědobý výhled rozpočtu je zajištěna zveřejněním na internetových stránkách zřizovatele http://www.msk.cz/verejna_sprava/index.html


 

Zdobíme stromeček a tvoříme

     20. prosince jsme do vestibulu Dětského lékařství MNO dostali živý vánoční stromeček, který jsme společně s dětmi ozdobili, a myslíme si, že se nám to moc hezky povedlo.

      A jak už to k vánocům patří, vyráběli jsme nejen ozdoby na stromeček, ale také přáníčka a mikuláše, anděly a spoustu dalších vánočních věcí....

                                                                        vnon stromeek

 

vnon tvorba_1

 

vnon tvorba_2
vnon tvorba_3  vnon tvorba_4


 

 

 

Firma Tieto naděluje

     V pondělí 19. prosince 2016 zase naše nejmenší pacienty navštívily dvě zástupkyně společnosti Tieto Czech, s.r.o., které přinesly stavebnice, společenské hry, plyšové hračky a spoustu dalších věcí. Sesbíraly je od zaměstnanců společnosti Tieto v rámci své aktivity „společenská odpovědnost firmy“. Ve firmě jsme tuto sbírku uspořádali potřetí, a letos zvolili Dětské lékařství MNO. „Těšíme se sem k Vám zase příští rok,“ řekla Zuzana Mánková ze společnosti Tieto. A od nás jim patří velké poděkování.

  

tieto 1 tieto 7 tieto 8 tieto 3
tieto 4 tieto 6   

 

                                                                  tieto 5


 

Erasmus

     Dne 12. prosince 2016 přinesli studenti v rámci mezinárodního výměnného programu Erasmus Student Network VŠB-TUO dětem dárky, které jim udělaly velkou radost. Hračky studenti i zaměstnanci VŠB-TUO sbírali s redakcí časopisu Sokolská 33 a 4student.cz .

     Hlavní organizátorka setkání Barbora Urbanovská pak dětem popřála hezké svátky. „Jsme moc rádi, že jste nás přijali, a že můžeme takto dětem zkrátit jejich čas, který musí před vánocemi trávit v nemocnici. Přejeme brzké uzdravení a spoustu dárečků pod stromečkem.“

 

erasmus 1 erasmus 2 erasmus 3 erasmus 4


 

MIKULÁŠ

 

mikul

      V pondělí 5. prosince 2016 v dopoledních hodinách na oddělení Dětského lékařství zavítal Mikuláš s čerty a andělem, a to v podání žáků Základní školy Ostrčilova v Ostravě pod vedením paní učitelky Hiklové. Celý program zpestřil dětský sbor ZŠ Ostrčilova, který malým pacientům v předvánočním čase zazpíval několik koled, ale i populárních písniček. Děti byli za básničku či písničku odměněny balíčkem, který jim připravilo stravovací zařízení naši nemocnice. 

mikul 2 mikul 3 mikul 1 mikul 4


     Odpoledne navštívil dětské oddělení Mikuláš, anděl a dva čerti v podání dobrovolníků z dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Postupně potěšili a postrašili ty nejmenší na stanici malých i velkých dětí a zavítali i na jednotku intenzivní péče. Děti, které mohly opustit pokoje, se sešly v herně, za ostatními Mikuláš se svými pomocníky přišel přímo na pokoj. Dobrovolníci měli pro děti připraveny balíčky, které si zasloužili ti, kteří zarecitovali básničku či zazpívali písničku. Všichni museli slíbit, že pokud v letošním roce zlobili, tak v tom příštím se polepší, což s povděkem a velkým úsměvem ocenili zejména přihlížející rodiče.

mikul 6 mikul 7 mikul 8 mikul 5


 

Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský navštívili děti MNO

     21. listopadu přijel potěšit malé pacienty na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava slavný herecký manželský pár - Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský. Zastavili se za námi v rámci jejich cest po Moravskoslezském kraji, kde vystupují s jednou ze svých divadelních her. Společně s nimi dorazila i paní Eva Pastušková, prezidentka občanského sdružení KIWANIS KLUBU Ostrava.


     Návštěvu přišla přivítat primářka oddělení MUDr. Alice Nogolová a vrchní sestra Mgr. Jana Šadibolová. V prostoru učebny jsme dohromady s hospitalizovanými dětmi vybarvovali panenky Kiwanis a zapojovali jsme se do zajímavého rozhovoru s herci .Děti byly obdarovány sladkostmi, adventními kalendáři a sovičkami, které ušili vězni opavské a heřmanické věznice.
     Poté jsme prošli celý pavilón dětského lékařství, kde jsme paní Šplechtovou a pana Hrušínského seznámili s provozem a záběrem tohoto oddělení. Oba se o to velmi zajímali. Setkání s nimi bylo hezké a příjemné.

 

hruinsk 1 hruinsk 2 hruinsk 3 hruinsk 4
hruinsk 5 hruinsk 9 hruinsk 12 hruinsk 6
hruinsk 11 hruinsk 7 hruinsk 10 hruinsk 8


 

40.výročí Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava

     6. září 1976 byla slavnostně otevřena budova oddělení Dětského lékařství v Městské nemocnici Ostrava. Potřeba vzniku koncentrované péče o děti v jednom místě vznikla z důvodu mimořádného „baby boomu“, který v té době zažívalo Československo. Tehdy bylo toto oddělení druhé největší na severní Moravě. Během čtyřiceti let existence prošla budova mnoha změnami, včetně rekonstrukce. Dnes je oddělení Dětského lékařství v naší nemocnici na špičkové úrovni s těmi největšími odborníky, v čele s primářkou oddělení MUDr. Alicí Nogolovou.

40. vro__-_7

     V úterý 11. října 2016 jsme si slavnostně připomněli otevření této budovy. Účastníky byli emeritní primáři a sestry oddělení, další zaměstnanci, členové vedení nemocnice v čele s ředitelem Petrem Uhligem a zástupcem statutárního města Ostrava náměstkem primátora Michalem Mariánkem.
     Primář Norbert Semenďák, který vedl primariát v letech 1991 až 2002, zavzpomínal: „Základní kámen budovy stavitelé položili v roce 1968, otevřena ale byla až 8 let poté.“


     V prostorách Dětského lékařství jsme rovněž zahájili výstavu, která připomíná minulost i současnost oddělení. Vystaveny jsou například historické fotografie z průběhu stavby, slavnostního zahájení provozu, historické novinové články, fotografie se známými osobnostmi, které oddělení navštívily, a třeba i výtvory bývalých nebo současných pacientů. Nechyběly ani fotografie školy, která je už nezbytnou součástí dětského oddělení.

 

40. vro__-_2 40. vro__-_3

40. vro__-_1

 

 

40. vro__-_4 40. vro__-_5

 


 

 

 

 

Divadlo bez hranic

     5. října nás na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava v rámci 9. ročníku Divadla bez bariér navštívily dvě studentky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie muzických umění v Brně, Barbora Dohnalová a Nika Jáňová, které doprovázela profesorka Divadelní fakulty JAMU v Brně Zoja Mikotová.


     Hospitalizované děti tak mohly vidět pohádku „O veliké řepě“ a „Malý cestovatel“. Děti se do pohádek aktivně zapojovaly, důkazem bylo i jejich nadšení, kdy se měly možnost seznámit se znakovou řečí. Naučily se několik znaků, které se jim v budoucím životě možná budou hodit. Pohádky jsou totiž určeny pro neslyšící děti.


     Studentky tak ukázaly, že komunikovat s neslyšícími není úplně jednoduché. Forma pohádek je jedna z cest, jak mile a s úsměvem je možné komunikovat s neslyšícími dětmi. 

divadlo 2 divadlo 3 divadlo 4
divadlo 5 divadlo 6 divadlo 7

 


 

Škola začíná

 1. září 2016

     I naše nemocné děti, které jsou hospitalizované na oddělení Dětského lékařství MNO, zahájili ve čtvrtek nový školní rok. Popřát jim štěstí, mnoho úspěchů ve škole a k tomu rozdat dárky přišly dvě členky promotýmu Hitrádia Orion.

     Každý dětský pacient dostal červený batůžek s mnoha poklady. Dětem se návštěva moc líbila a z mnoha úst se ozývala věta, že by raději byli se svými spolužáky ve škole. Hitrádiu Orion a jeho promotýmu moc děkujeme za milou návštěvu. Popřát dětem přišla i vrchní sestra oddělení Jana Šadibolová, a to hlavně brzké uzdravení a úspěšný celý školní rok.

 

1. z_-_1 1. z_-_2
1. z_-_3 1. z_-_4

 

 

NÁSTĚNKY O NAŠÍ ČINNOSTI

V prostorách herny máme na stěnách 2 nástěnky. Z toho jedna slouží pro umístění výkresů a výrobků, které hospitalizované děti tvořily a nechtěly si je odnést domů.

Druhá nástěnka je rozdělena na 3 části. První část nástěnky z leva patří organizaci ADRA. Jsou zde vyvěšené plánované činnosti dobrovolníků s dětmi, jako bylo třeba tvoření výrobků na Halloween, Vánoce nebo Velikonoce. Dobrovolníci za dětmi docházejí většinou každé pondělí nebo po předešlé telefonické domluvě vždy na hodinu odpoledne a jejich program s dětmi se odvíjí podle potřeb a zálib dětí. Nejčastěji se s dětmi věnují výtvarným činnostem nebo společenským hrám.

Na druhé části – uprostřed naší druhé nástěnky, která je pojmenovaná „Ze života našeho oddělení“ mohou rodiče, děti a další návštěvníci herny vidět, co vše se na našem oddělení odehrává za akce. Je zde vyfocená například návštěva loutkového divadla, akce, které probíhaly na oddělení o Vánočních svátcích a další.

Na třetí části nástěnky najdeme plakát od organizace „Celé Česko čte dětem“ a informace o naší spolupráci s ní. Se společností jsme vymysleli plán, který bude spočívat právě na principu propojení čteného příběhu s pohádkou na DVD a také s následnou výtvarnou činností na dané téma pohádky. Téma, na které se chceme zaměřit, jsou především české pohádky, z nichž budeme postupně vybírat jednotlivé autory, a v rámci projektu na něm budeme spolupracovat my jako MŠ, organizace Celé Česko čte dětem a také ADRA.

1

Téma prvního projektu je Václav Čtvrtek. Zde s dětmi čteme pohádku o víle Amálce. 

Starší děti, které o to měly zájem, mohly příběh předčítat mladším dětem.

2   3

S dětmi jsme si následně vymalovali omalovánky na téma pohádky. 

A také jsme si vyrobili z papíru postavy z příběhu, přilepili je na špejli a mohli si s nimi zahrát loutkové divadlo na téma vyprávěné pohádky. 

4   5
6 7

Postavičky, se kterými jsme divadlo hráli, jsme potom přilepili na nástěnku. 


 

SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ PANENKU

Na našem dětském oddělení pan primář vyhlásil soutěž o nejkrásnější namalovanou panenku Kiwanis. Děti se soutěže, ale i samotného malování panenek, účastní velmi rády a k terapeutickým panenkám společně vymýšlíme i příběhy. Děti příběh panenky většinou ztotožňují se svým vlastním příběhem, jak se dostaly do nemocnice, vypráví o tom, co panenku bolí, z čeho má strach, ale také se rozpovídají o tom, co má jejich panenka ráda, že se těší, až budou zase oba doma a budou si společně hrát. Děti jsou velmi nadšené hlavně z toho, že si panenku mohou vzít domů. Stává se tak jejich kamarádem při nelehkých situacích v nemocnici. Starší děti se tohoto nápadu také chytly a k panenkám, které si sami vyrobí, vymýšlejí legrační příběhy, užijí si s nimi spoustu legrace a je to další činnost, která děti na oddělení vzájemně sbližuje.

nem   nem1

 

 

PŘÍPRAVA NA DEN ZEMĚ

Získané dovednosti v rámci výuky se také snažíme prakticky uplatňovat. Děti si například zkusily zasadit osení do vlastnoručně vyrobených květináčů a ty, co v nemocnici byly dost dlouhou dobu, mohly také s radostí sledovat výsledek své práce. Všemi těmito činnostmi se připravujeme na blížící se Den Země.

n1


 

 

NAŠE TVORBA....

n2 

 

n3

n5

 

n6

n8

 

n9
n4 n7

 


 

 

VELIKONOCE NA DĚTSKÉM ODDĚLENÍ

Při oslavách Velikonoc bylo na dětském oddělení opět rušno. Díky paní staniční sestře Bohumile Lokajové jsme s dětmi mohli opět polevami zdobit sváteční perníčky. Vyzkoušeli jsme si i malování vajec, s malými dětmi pouze štětcem a temperou, velké děti zkoušely dokonce techniku zdobení kraslic voskem a tuší. Všem velikonočním činnostem předcházelo seznámení s velikonočními svátky u obrázků se symboly těchto křesťanských svátků. 

 

nnn   nnn1
nn2 nn3

 A výsledek...

nn4


 

 

Strana 1 z 2

«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Copyright © 2011 Základní škola a Mateřská škola, Všechna práva vyhrazena.