Škola při zdravotnickém zařízení

KLAUNI

                                                          klauni 1

 

                    Pravidelnými návštěvníky dětského oddělení jsou klauni, kteří umí vykouzlit úsměvy na tvářích u hospitalizovaných dětí  i přes jejich různé větší či menší bolístky a nemoci.

                               Děti navštěvují Zdravotní klauni, Dr.Klaun z nadačního fondu Chance4Children a klauni z Balónkova a každý z nich má svůj způsob jak děti rozesmát. Jsou už nedílnou součástí uzdravovacího procesu, protože všichni dobře víme, že SMÍCH JE LÉK.

 

klauni 3   klauni 5

 

             A i takhle se po návštěvě Dr. Klauna učíme..... :-D

klauni 2   img 20170926_082431
 

Oslava MDD

 

                                                        mdd 1

                      31. května v odpoledních hodinách připravili zdravotní klauni spolu s nadací Adra Den dětí. Oddělením se nesl smích, děti si to užily a odnesli si drobné dárečky.   

                          V pátek 1. června jsme pokračovali v oslavách Dne dětí. Hráli jsme hry, řešili kvízy, kreslili, stavěli... Děti si odnášely sladkou odměnu a pletenou chobotničku, které pro děti vyrobila babička jedné hospitalizované dívky. Na překážku nebylo ani to, že většina dětí byla upoutána na lůžko. Všichni jsme si ten den užili podle svého přání a možností.

mdd 2  

 

mdd 3
mdd 4 mdd 5

mdd 6

 

  mdd 7
                                                    mdd 10


 

 

Odznáčky

  

                                                    odznaky 8

                          Ve středu 23. května přišla za dětmi paní Hana Staňková ze studia Melone v Ostravě. Vyráběli jsme si vlastní odznáčky od výtvarného řešení až po zkompletování. Dětem se to velmi líbilo a každý si odnášel alespoň dva odznaky domů.

odznaky 1  

 

odznaky 2
odznaky 6 odznaky 7

odznaky 3   odznaky 4

               A moc se nám to povedlo....

                                                               odznaky 9 

Beseda o policejní práci

               

                                                  policie 1

              11. dubna nás navštívila praporčík Martina Fabiánková z obvodního oddělení Policie ČR v Ostravě – Porubě. Vyprávěla dětem o práci policie, ukazovala jim a vysvětlovala jim rozmanitost policejní práce. Děti se do besedy zapojily, za odměnu dostaly drobné dárečky a na oddělení jsme dostali knihu Policejních pohádek.

policie 4  

policie 3  

 

policie 5
policie 7   policie 2   policie 6


 

Nemocniční zajíček - výtvarná soutěž

              ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici v Hradci Králové vyhlásila 1.ročník výtvarné soutěže "Nemocniční zajíček", které se mohly zúčastnit všechny školy při nemocnicích v ČR. 

                       

                                  

velikonon zajek

 

 

 

                  Jak už z názvu soutěže vyplývá, šlo o ztvárnění velikonočního motivu. V týdnu od 6. - do 10. března jsme se s dětmi pustili do velikonočního tvoření a do soutěže zaslali devět prací.

velikonoce 2  

 

velikonoce 6
velikonoce 9 velikonoce 8

                Děti vytvářely zajíčky a vajíčka různými technikami, např. vylepovaly barevnými kuličkami z krepového papíru, vybarvily voskovkami, poté přetřely tuší a vyškrábavaly do ní velikonoční motiv, malovaly a kreslily podle svého rozhodnutí.

 

velikonoce 1  

 

velikonoce 3
velikonoce 4 velikonoce 5

              V soutěži byla oceněna tři děvčata, hospitalizována v té době na našem oddělení. V kategorii "velikonoční vajíčko" se umístila na 2. místě. Diplomy a drobné dárky jim byly zaslány domů.

                                           velikonoce 7

 


 

 

AHOL - studenti baví nemocné děti

         

                                      ahol 1

          7. února přišly za dětskými pacienty studenti zdravotnického lycea AHOL v Ostravě, kteří na našem oddělení průběžně po celý školní rok vykonávají praxi. Zahráli dětem pohádku o princezně, která jedla samé nezdravé věci a téměř vůbec se nehýbala. Tak to bylo do doby než se objevil krásný princ.... a jak to všichni známe, pohádka dopadla dobře, a princezna s princem žijí dodnes šťastně.

 

ahol 4

 

ahol 8
ahol 6   ahol 7

            Tím, ale jejich návštěva neskončila. Měli pro děti připraven program, kterého se aktivně účastnily. Zdravušky jim umožnily vyzkoušet si různé lékařské úkony, například ošetřování rány, píchání injekce, měření tlaku, poslech srdce...

  

ahol 9   ahol 10

 

            Měly i možnost prohlédnout si na figuríně lidské orgány a správně je uložit, procvičit své smysly nebo si vyzkoušet tzv. stařecký oblek, a zjistit jak se cítí staří lidé, když je bolí nohy, hůř vidí, nemohou se narovnat....

 

ahol 2  

 

ahol 3
ahol 11 ahol 12

 

ahol 13   ahol 14

 

         Dopoledno uteklo jako voda a všichni byli velmi spokojeni a nadšeni. Možná se mezi dětmi už teď zrodila nějaká nová zdravotní sestřička.

 


 

 

 

 

VÁNOČNÍ NÁVŠTĚVA

   

                                marinek 6 1

 

            V pátek 22. prosince přivezl náměstek primátora Michal Mariánek v doprovodu ředitele Petra Uhliga nemocným dětem při jeho tradiční předvánoční návštěvě oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava dárečky.

 

          marinek 1   marinek 2

   


            Pro menší děti to byli plyšoví lemuři, větší děti dostaly hry nebo tvořící sady, a ti nejstarší, sportovní láhve a termo hrnky. Také pro děti zakoupili stoleček a židličky, které budou součástí vybavení ambulance dětské psycholožky. Děti byly návštěvou mile překvapeni a z dárků měly velkou radost.

  marinek 6 4   marinek 6 5


            Společně dětem popřály brzké uzdravení, hezké vánoční svátky a hodně štěstí a zdraví v Novém roce. Také my jsme jim popřáli a předali kalendáře naší školy a přáníčka, která jsme s dětmi vyráběli.

 


 

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ....

 

                                            vnoce 1

 

          V úterý 19. prosince jsme uspořádali tradiční vánoční posezení u stromečku s hospitalizovanými dětmi, jejich rodiči, s lékaři a sestřičkami.

          Společně jsme si zazpívali vánoční koledy, zapalovali prskavky, pouštěli skořápkové lodičky, rozkrajovali jablíčka, věštili z nakapaného horkého vosku, a přitom ochutnávali vánoční cukroví a perníčky. 

vnoce  3  

 

vnoce  4
vnoce  7 vnoce  6

         Pod stromečkem nechyběli dárky, o které se postarali vítkovičtí fotbalisté a další sponzoři. Také naše škola přispěla finanční částkou 4 000,- Kč, za které jsme dětem koupili např. Albi tužku a knihy „Kouzelné čtení“, hry a hračky, které obohatí jednotlivé herny na odděleních velkých a malých dětí MNO. Kromě toho si všechny děti domů odnášely plyšáčky, skládací kostky, látkové klauny…

         

vnoce 9  

 

vnoce 8
vnoce 11 vnoce  12


           Posezení u stromečku vytvořila vánoční náladu a přinesla radost a naději, že všichni na ty opravdové Vánoce už budou doma. A to jsme všem ze srdce přáli. 

FOTBALISTÉ VÍTKOVIC V MNO

              13. prosince v dopoledních hodinách navštívili dětské oddělení Městské nemocnice fotbalisté Vítkovic, aby popřáli malým pacientům co možná nejkrásnější Vánoce. Šestice mužů A-týmu, brankář Josef Květon, obránci Ondřej Cverna, David Mikula a Adam Hruzík, záložník Jan Matěj a útočník Tomáš Mrázek, dorazila mezi nemocné děti v doprovodu zástupce firmy 3E projekt Václava Menšíka, jednoho z významných partnerů MFK Vítkovice, aby předali dětem dárky.

 

 fc-1     fc-vitkovice-3     fc-vitkovice    fc-vitkovice-2


                Zástupci byli velmi štědří a předali dětem spoustu her, které jim zpříjemní pobyt v nemocnici. Děti se při besedě seznámily s možnostmi hraní fotbalu, ale i spoustu zajímavostí ze života samotných hráčů. Kdy začínali s fotbalem, jak jim to šlo ve škole, které je jejich nejoblíbenější jídlo... Dozvěděli se, že Tomáš Mrázek letos dokončí studium vysoké školy a bude z něho učitel tělocviku, a Ondřej Cverma studuje rekreologii v Olomouci.

           V závěru si každý odnášel vlastnoručně podepsané kartičky fotbalistů a plakát celého vítkovického mužstva. Všem se to moc líbilo a patří jim velké poděkování za dárky.


fotbal 2

 

fotbal 3

fotbal 4  

 

fotbal 5
fotbal 8 fotbal 9 

ZDRAVÁ POHÁDKA - POTRAVINOVÁ PYRAMIDA

 

 

                                              pohdka 1 9

 

          12. prosince přišly nemocné děti potěšit studentky SZŠ a VOŠZ v Ostravě s pohádkou o zdravé výživě, kterou si připravily v rámci projektu „Zdravé děti – šťastní rodiče“. V tomto projektu se učí děti poznávat, co je pro naše zdraví prospěšné. V této pohádce se děti dozvěděli o významu potravinové pyramidy. Tu si potom společně se studentkami vytvořily pomoci nalepování obrázků potravin do předkreslené pyramidy, a přitom si zdůrazňovaly jejich význam pro zdraví. Dětem se to moc líbilo a odnášely si omalovánku k tomuto projektu.


pohdka 1  

 

pohdka 1 2

pohdka 1 3

 

pohdka 1 4

pohdka 1 5

 


 

pohdka 1 8

 


 

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

   

mikul 4

 

                           Ani letos Mikuláš, anděl a čerti nezapomněli navštívit hospitalizované děti Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava, a to hned dvakrát.

             5. prosince dopoledne přišly děti ze ZŠ Ostrčilova spolu se svými pedagogy Radmilou Hiklovou a Jakubem Mezírkou a připravili vánoční hudební vystoupení, do kterého se zapojili i všichni přítomní. Mikuláš po té rozdával mikulášské balíčky, které pro děti přichystalo stravovací zařízení nemocnice. Děti za ně přednášely básničky a zpívaly písničky.

                 Aby toho neměly děti málo, tak je ve stejný den po obědě navštívili studenti ze Střední školy AHOL        s paní učitelkou Dagmar Kučerovou také převlečeni za Mikuláše. Společně jsme zazpívaly koledy a děti si odnesly balíčky.

 

mik6  

 

mik8
mik7 mikul 5

 

   

mik5   mik2   mik3

 


 

 

 

 

 

 

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

       

                                            zima 5
zima 6   zima 1

              I v nemocnici máme moc šikovné děti. A protože se blíží adventní čas, pustili jsme se do vyrábění a malování  čertů, Mikulášů, kapříků a vánočních přáníček, které budeme rozdávat milým návštěvám, lékařům, sestřičkám, a nezapomeneme ani na pracovníky stravovacího zařízení, mléčné kuchyně a úklidu. Ti všichni se podílejí na tom, abychom se v nemocnici co nejdříve uzdravili, měli něco dobrého k jídlu a bylo všude čisto.

 

zima 4   zima 2   zima 3

 

zima 7   zima 8

 


 

 

 

POHÁDKOVÁ NÁVŠTĚVA

ika 13

 

                                                                 ika 4

           Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 nás přišla navštívit prezidentka občanského sdružení Kiwanis Klub Ostrava paní Eva Pastušková spolu s hudebníkem, textařem, moderátorem a producentem Petrem Šiškou.


                                ika 7


           

              V rámci této návštěvy jsme společně s dětmi vybarvovali látkové panenky Kiwanis, které právě v tento den slavily 17 let, a přitom si povídali. V průběhu nás ještě obveseloval Klaun z Balónkova, který na přání tvořil z balónků zvířátka, hračky, kytky a srdíčka.

                                                                                            ika 1
ika 8   ika 9


               Děti si odnášely Mikulášské balíčky, adventní kalendáře, malované hrníčky a pestrobarevné klauny, které ušily odsouzené v ženské věznici Opava, ale i jedno velké překvapení. Tím byla vlastnoručně podepsaná dětská knížka z pera Petra Šišky a Dušana Rapoše „Když draka bolí hlava“podle které by v příštím roce měla vzniknout i stejnojmenná výpravná filmová československá pohádka plná dobrodružství a líbivých melodií. Hospitalizované děti si toto dopoledne hezky užily.

 

ika 3      ika 2      ika 5    ika 6


ika 10  


ika 11


 

ŠKOLA ZAČÍNÁ I V NEMOCNICI

       

 

                             k 1


       V pondělí 4. září se zaplnili školní lavice žáky, a to znamená, že školní rok začíná. Nejinak je to i ve škole na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava.

        Začátek školy některé děti zastihl v postelích v nemocnici, ale i tady jsme děti přivítali a popřáli jim mnoho úspěchů ve škole, hodné a spravedlivé vyučující, super spolužáky a hlavně brzké uzdravení.  Všichni žáci, malí i velcí, dostali dárky, mezi kterými nechyběl rozvrh hodin, pravítko, složka na sešity, pastelky, ale i nějaká sladkost. Každý si mohl vybrat plyšáka, kterého si odnesl na památku domů.

 

k 2   k 3

       

          A takhle to u nás vypadá, když je školní rok už v plném proudu. Pilně se učíme...

 

k 7  

 

k 4
k 5 k 6

 


 

 

MŠ Poděbradova na návštěvě v nemocnici

    

ms1   ms2

 

            Operační sál i pacient - plyšový medvěd - je připraven. 14. června 2017 k nám přišly děti mateřské školy Poděbradova z Ostravy, pro které byl připraven program „K lékaři se nebojíme".  Formou hry byly děti seznamovány s jednotlivými zákroky, s kterými se mohou potkat při lékařském vyšetření nebo při hospitalizaci v nemocnici.

 

ms3

 

ms7
ms14   ms10
ms7  ms9

 

        Z dětí se staly lékaři, kteří operovali nemocného plyšového medvěda, pomáhali mu dýchat, odebírali krev, operovali břišní dutinu. Děti kreslily, skládaly obrázky kostry, lebky a srdce.

 

ms8   ms11
ms4  ms5

         Děti měly možnost vyzkoušet si na vlastním těle měření srdeční činnosti, tlaku ... 

ms15   ms13

 

           S velkou chutí se zapojily do opravdového píchání do prstu svých paní učitelek a zjišťování glykémie, tedy množství cukru v krvi.

 

ms17   ms16

 

           Všem se tato akce velmi líbila, děti byly spokojené a prohlásily, že už se do nemocnice nebojí..... a to je dobrá zpráva.


 

Den matek

                                             denmatek3

   

           K svátku našich maminek jsme vyráběli tulipány a přáníčka. Móóóc se nám to povedlo.

 

denmatek   denmatek2

 

Malujeme panenky Kiwanis

  

kiwanis4

 

      Kiwanis panenka již 15 let pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.

 
       Kiwanis panenka se dětem stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby, rehabilituje s nimi, doprovází je k operačnímu sálu a také je s nimi ve chvílích obav, čekání a osamění. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.


kiwanis1   kiwanis3   kiwanis2


 

Velikonoce

 

                                      velik3

  Na svátky jara jsme se připravovali výrobou vajíček a vyprávěním o velikonočních zvycích.

 

velik2   velik1   velik4
 

 

Den se studenty ošetřovatelství - AHOL

   15. března 2017 nás vtipnou pohádkou přišli pobavit studenti SOŠ AHOL, obor ošetřovatel. Byla o princezně, která se přejídala hranolkami, chipsy, čokoládou... a pro nadváhu se ji špatně dýchalo, chodilo a vůbec hýbalo. z lásky ke svému lékaři se však dokázala změnit a stala se sní krásná štíhlá princezna, která zdravě jedla a sportovala.

 

ahol1   ahol2
ahol3  ahol4

  

         Po představení si mohly  hospitalizované děti spolu se studenty vyzkoušet ošetřit panenky a plyšového medvídka, změřit si tlak, poslechnout si srdíčko a dokonce píchnout injekci.

 

 ahol7   ahol8
 ahol9  ahol10

 

      Také si mohly obléknout tzv. stařecký oblek, který umožňuje udělat si představu jak se cítí staří lidé. Mají těžké nohy, bolí je ruce, mají zkřivená záda, špatně vidí kvůli zelenému zákalu... Děti bez rozdílu věku byly z celého programu se studenty nadšené.

 

ahol11   ahol12
ahol5  ahol14 

Jarní prázdniny v nemocnici

           Ani o jarních prázdninách není naše oddělení bez dětských pacientů. V té době se však nemusí bát žádných školních úkolů, ale naopak se mohou těšit na dny plných her a zábavy.

jarnip5   jarnip1

jarnip6   jarnip4

jarnip2   jarnip3

 

Vánoční návštěva

        V pátek 23. prosince 2016 navštívil náměstek ostravského primátora pan Michal Mariánek společně s ředitelem Městské nemocnice Ostrava MUDr. Petrem Uhligem děti na oddělení Dětského lékařství. Přijel je potěšit dárky, ty nejmenší děti například plyšovými hračkami, větší pak společenskými hrami a těm největším hru Double.

            Na dětském oddělení leželo den před Štědrým dnem 19 hospitalizovaných dětí na odděleních malých a velkých dětí a 3 pacienti na jednotce intenzivní péče. Z tohoto počtu 9 dětí muselo zůstat v nemocnici i přes vánoční svátky. 

 

kraj _1   kraj _2
kraj _3  kraj _5

  

 

 

Vánoční besídka

 

                                   vnon besdka_2

      Dětský smích, radost a veselí se nesly oddělením Dětského lékařství MNO v pondělí 21.12.2015. Oddělením se linuly vánoční koledy, voněl stromeček a vánoční cukroví.

     Už tradičně jsme uspořádali vánoční posezení u stromečku, u kterého nechyběli hospitalizovaní malí pacienti, jejich rodiče, ale i lékaři a zdravotnický personál. Všichni jsme si zazpívali, rozkrojili jablíčko, kde nám krásné hvězdičky slibovaly zdraví, zasvítili prskavkami. K nejoblíbenější činnosti patří pouštění skořápkových lodiček a lití horkého vosku. Dle starých zvyků nám vyšlo, že všichni se budeme mít v příštím roce dobře a čekají nás jen hezká překvapení.

      Po té jsme se vrhli na rozbalování dárečků pod stromečkem, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy, ale i sponzorských darů pro Dětské oddělení MNO. Každý dětský pacient si odnesl dáreček domů v podobě plyšáčka a krabičky se stavebnicí Lego.

     Posezení u stromečku se všem moc líbilo, popřáli jsme si brzké uzdravení a všem hodně zdraví, štěstí a lásky v Novém roce.

 

vnon besdka_3   vnon besdka_4
vnon besdka_5  vnon besdka_7

  

 

Rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu příspěvkové organizace

Novelou zákona č.250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je s účinností od 21.2.2017 příspěvkové organizaci stanovena povinnost sestavovat rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu, které schvaluje její zřizovatel.

Rozpočet příspěvkové organizace je plán výnosů a nákladů na kalendářní rok a středně dobý výhled rozpočtu je plán nákladů a výnosů na další dva roky následující po roce, na který je sestavován plán na kalendářní rok.

Povinnost zveřejnit návrh rozpočtu /střednědobého výhledu rozpočtu a schválený rozpočet/ střednědobý výhled rozpočtu je zajištěna zveřejněním na internetových stránkách zřizovatele http://www.msk.cz/verejna_sprava/index.html


 

Zdobíme stromeček a tvoříme

     20. prosince jsme do vestibulu Dětského lékařství MNO dostali živý vánoční stromeček, který jsme společně s dětmi ozdobili, a myslíme si, že se nám to moc hezky povedlo.

      A jak už to k vánocům patří, vyráběli jsme nejen ozdoby na stromeček, ale také přáníčka a mikuláše, anděly a spoustu dalších vánočních věcí....

                                                                        vnon stromeek

 

vnon tvorba_1

 

vnon tvorba_2
vnon tvorba_3  vnon tvorba_4


 

 

 

Firma Tieto naděluje

     V pondělí 19. prosince 2016 zase naše nejmenší pacienty navštívily dvě zástupkyně společnosti Tieto Czech, s.r.o., které přinesly stavebnice, společenské hry, plyšové hračky a spoustu dalších věcí. Sesbíraly je od zaměstnanců společnosti Tieto v rámci své aktivity „společenská odpovědnost firmy“. Ve firmě jsme tuto sbírku uspořádali potřetí, a letos zvolili Dětské lékařství MNO. „Těšíme se sem k Vám zase příští rok,“ řekla Zuzana Mánková ze společnosti Tieto. A od nás jim patří velké poděkování.

  

tieto 1 tieto 7 tieto 8 tieto 3
tieto 4 tieto 6   

 

                                                                  tieto 5


 

Erasmus

     Dne 12. prosince 2016 přinesli studenti v rámci mezinárodního výměnného programu Erasmus Student Network VŠB-TUO dětem dárky, které jim udělaly velkou radost. Hračky studenti i zaměstnanci VŠB-TUO sbírali s redakcí časopisu Sokolská 33 a 4student.cz .

     Hlavní organizátorka setkání Barbora Urbanovská pak dětem popřála hezké svátky. „Jsme moc rádi, že jste nás přijali, a že můžeme takto dětem zkrátit jejich čas, který musí před vánocemi trávit v nemocnici. Přejeme brzké uzdravení a spoustu dárečků pod stromečkem.“

 

erasmus 1 erasmus 2 erasmus 3 erasmus 4


 

MIKULÁŠ

 

mikul

      V pondělí 5. prosince 2016 v dopoledních hodinách na oddělení Dětského lékařství zavítal Mikuláš s čerty a andělem, a to v podání žáků Základní školy Ostrčilova v Ostravě pod vedením paní učitelky Hiklové. Celý program zpestřil dětský sbor ZŠ Ostrčilova, který malým pacientům v předvánočním čase zazpíval několik koled, ale i populárních písniček. Děti byli za básničku či písničku odměněny balíčkem, který jim připravilo stravovací zařízení naši nemocnice. 

mikul 2 mikul 3 mikul 1 mikul 4


     Odpoledne navštívil dětské oddělení Mikuláš, anděl a dva čerti v podání dobrovolníků z dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Postupně potěšili a postrašili ty nejmenší na stanici malých i velkých dětí a zavítali i na jednotku intenzivní péče. Děti, které mohly opustit pokoje, se sešly v herně, za ostatními Mikuláš se svými pomocníky přišel přímo na pokoj. Dobrovolníci měli pro děti připraveny balíčky, které si zasloužili ti, kteří zarecitovali básničku či zazpívali písničku. Všichni museli slíbit, že pokud v letošním roce zlobili, tak v tom příštím se polepší, což s povděkem a velkým úsměvem ocenili zejména přihlížející rodiče.

mikul 6 mikul 7 mikul 8 mikul 5


 

Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský navštívili děti MNO

     21. listopadu přijel potěšit malé pacienty na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava slavný herecký manželský pár - Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský. Zastavili se za námi v rámci jejich cest po Moravskoslezském kraji, kde vystupují s jednou ze svých divadelních her. Společně s nimi dorazila i paní Eva Pastušková, prezidentka občanského sdružení KIWANIS KLUBU Ostrava.


     Návštěvu přišla přivítat primářka oddělení MUDr. Alice Nogolová a vrchní sestra Mgr. Jana Šadibolová. V prostoru učebny jsme dohromady s hospitalizovanými dětmi vybarvovali panenky Kiwanis a zapojovali jsme se do zajímavého rozhovoru s herci .Děti byly obdarovány sladkostmi, adventními kalendáři a sovičkami, které ušili vězni opavské a heřmanické věznice.
     Poté jsme prošli celý pavilón dětského lékařství, kde jsme paní Šplechtovou a pana Hrušínského seznámili s provozem a záběrem tohoto oddělení. Oba se o to velmi zajímali. Setkání s nimi bylo hezké a příjemné.

 

hruinsk 1 hruinsk 2 hruinsk 3 hruinsk 4
hruinsk 5 hruinsk 9 hruinsk 12 hruinsk 6
hruinsk 11 hruinsk 7 hruinsk 10 hruinsk 8


 

40.výročí Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava

     6. září 1976 byla slavnostně otevřena budova oddělení Dětského lékařství v Městské nemocnici Ostrava. Potřeba vzniku koncentrované péče o děti v jednom místě vznikla z důvodu mimořádného „baby boomu“, který v té době zažívalo Československo. Tehdy bylo toto oddělení druhé největší na severní Moravě. Během čtyřiceti let existence prošla budova mnoha změnami, včetně rekonstrukce. Dnes je oddělení Dětského lékařství v naší nemocnici na špičkové úrovni s těmi největšími odborníky, v čele s primářkou oddělení MUDr. Alicí Nogolovou.

40. vro__-_7

     V úterý 11. října 2016 jsme si slavnostně připomněli otevření této budovy. Účastníky byli emeritní primáři a sestry oddělení, další zaměstnanci, členové vedení nemocnice v čele s ředitelem Petrem Uhligem a zástupcem statutárního města Ostrava náměstkem primátora Michalem Mariánkem.
     Primář Norbert Semenďák, který vedl primariát v letech 1991 až 2002, zavzpomínal: „Základní kámen budovy stavitelé položili v roce 1968, otevřena ale byla až 8 let poté.“


     V prostorách Dětského lékařství jsme rovněž zahájili výstavu, která připomíná minulost i současnost oddělení. Vystaveny jsou například historické fotografie z průběhu stavby, slavnostního zahájení provozu, historické novinové články, fotografie se známými osobnostmi, které oddělení navštívily, a třeba i výtvory bývalých nebo současných pacientů. Nechyběly ani fotografie školy, která je už nezbytnou součástí dětského oddělení.

 

40. vro__-_2 40. vro__-_3

40. vro__-_1

 

 

40. vro__-_4 40. vro__-_5

 


 

 

 

 

Divadlo bez hranic

     5. října nás na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava v rámci 9. ročníku Divadla bez bariér navštívily dvě studentky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie muzických umění v Brně, Barbora Dohnalová a Nika Jáňová, které doprovázela profesorka Divadelní fakulty JAMU v Brně Zoja Mikotová.


     Hospitalizované děti tak mohly vidět pohádku „O veliké řepě“ a „Malý cestovatel“. Děti se do pohádek aktivně zapojovaly, důkazem bylo i jejich nadšení, kdy se měly možnost seznámit se znakovou řečí. Naučily se několik znaků, které se jim v budoucím životě možná budou hodit. Pohádky jsou totiž určeny pro neslyšící děti.


     Studentky tak ukázaly, že komunikovat s neslyšícími není úplně jednoduché. Forma pohádek je jedna z cest, jak mile a s úsměvem je možné komunikovat s neslyšícími dětmi. 

divadlo 2 divadlo 3 divadlo 4
divadlo 5 divadlo 6 divadlo 7

 


 

Škola začíná

 1. září 2016

     I naše nemocné děti, které jsou hospitalizované na oddělení Dětského lékařství MNO, zahájili ve čtvrtek nový školní rok. Popřát jim štěstí, mnoho úspěchů ve škole a k tomu rozdat dárky přišly dvě členky promotýmu Hitrádia Orion.

     Každý dětský pacient dostal červený batůžek s mnoha poklady. Dětem se návštěva moc líbila a z mnoha úst se ozývala věta, že by raději byli se svými spolužáky ve škole. Hitrádiu Orion a jeho promotýmu moc děkujeme za milou návštěvu. Popřát dětem přišla i vrchní sestra oddělení Jana Šadibolová, a to hlavně brzké uzdravení a úspěšný celý školní rok.

 

1. z_-_1 1. z_-_2
1. z_-_3 1. z_-_4

 

 

NÁSTĚNKY O NAŠÍ ČINNOSTI

V prostorách herny máme na stěnách 2 nástěnky. Z toho jedna slouží pro umístění výkresů a výrobků, které hospitalizované děti tvořily a nechtěly si je odnést domů.

Druhá nástěnka je rozdělena na 3 části. První část nástěnky z leva patří organizaci ADRA. Jsou zde vyvěšené plánované činnosti dobrovolníků s dětmi, jako bylo třeba tvoření výrobků na Halloween, Vánoce nebo Velikonoce. Dobrovolníci za dětmi docházejí většinou každé pondělí nebo po předešlé telefonické domluvě vždy na hodinu odpoledne a jejich program s dětmi se odvíjí podle potřeb a zálib dětí. Nejčastěji se s dětmi věnují výtvarným činnostem nebo společenským hrám.

Na druhé části – uprostřed naší druhé nástěnky, která je pojmenovaná „Ze života našeho oddělení“ mohou rodiče, děti a další návštěvníci herny vidět, co vše se na našem oddělení odehrává za akce. Je zde vyfocená například návštěva loutkového divadla, akce, které probíhaly na oddělení o Vánočních svátcích a další.

Na třetí části nástěnky najdeme plakát od organizace „Celé Česko čte dětem“ a informace o naší spolupráci s ní. Se společností jsme vymysleli plán, který bude spočívat právě na principu propojení čteného příběhu s pohádkou na DVD a také s následnou výtvarnou činností na dané téma pohádky. Téma, na které se chceme zaměřit, jsou především české pohádky, z nichž budeme postupně vybírat jednotlivé autory, a v rámci projektu na něm budeme spolupracovat my jako MŠ, organizace Celé Česko čte dětem a také ADRA.

1

Téma prvního projektu je Václav Čtvrtek. Zde s dětmi čteme pohádku o víle Amálce. 

Starší děti, které o to měly zájem, mohly příběh předčítat mladším dětem.

2   3

S dětmi jsme si následně vymalovali omalovánky na téma pohádky. 

A také jsme si vyrobili z papíru postavy z příběhu, přilepili je na špejli a mohli si s nimi zahrát loutkové divadlo na téma vyprávěné pohádky. 

4   5
6 7

Postavičky, se kterými jsme divadlo hráli, jsme potom přilepili na nástěnku. 


 

SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ PANENKU

Na našem dětském oddělení pan primář vyhlásil soutěž o nejkrásnější namalovanou panenku Kiwanis. Děti se soutěže, ale i samotného malování panenek, účastní velmi rády a k terapeutickým panenkám společně vymýšlíme i příběhy. Děti příběh panenky většinou ztotožňují se svým vlastním příběhem, jak se dostaly do nemocnice, vypráví o tom, co panenku bolí, z čeho má strach, ale také se rozpovídají o tom, co má jejich panenka ráda, že se těší, až budou zase oba doma a budou si společně hrát. Děti jsou velmi nadšené hlavně z toho, že si panenku mohou vzít domů. Stává se tak jejich kamarádem při nelehkých situacích v nemocnici. Starší děti se tohoto nápadu také chytly a k panenkám, které si sami vyrobí, vymýšlejí legrační příběhy, užijí si s nimi spoustu legrace a je to další činnost, která děti na oddělení vzájemně sbližuje.

nem   nem1

 

 

PŘÍPRAVA NA DEN ZEMĚ

Získané dovednosti v rámci výuky se také snažíme prakticky uplatňovat. Děti si například zkusily zasadit osení do vlastnoručně vyrobených květináčů a ty, co v nemocnici byly dost dlouhou dobu, mohly také s radostí sledovat výsledek své práce. Všemi těmito činnostmi se připravujeme na blížící se Den Země.

n1


 

 

NAŠE TVORBA....

n2 

 

n3

n5

 

n6

n8

 

n9
n4 n7

 


 

 

VELIKONOCE NA DĚTSKÉM ODDĚLENÍ

Při oslavách Velikonoc bylo na dětském oddělení opět rušno. Díky paní staniční sestře Bohumile Lokajové jsme s dětmi mohli opět polevami zdobit sváteční perníčky. Vyzkoušeli jsme si i malování vajec, s malými dětmi pouze štětcem a temperou, velké děti zkoušely dokonce techniku zdobení kraslic voskem a tuší. Všem velikonočním činnostem předcházelo seznámení s velikonočními svátky u obrázků se symboly těchto křesťanských svátků. 

 

nnn   nnn1
nn2 nn3

 A výsledek...

nn4


 

 

TŘI KRÁLOVÉ

Dne 11. 1. 2016 k nám přišli završit vánoční čas skauti v podobě tří králů. Děti díky nim prožívaly „druhé Vánoce“, protože množství dárků, které přinesli, bylo neuvěřitelné. Kromě plyšových hraček, které jsme věnovali na příjmovou ambulanci, byly koše plné omalovánek, pastelek, plastových hraček, hraček vydávajících zvuky. Dostali jsme dokonce i logické hry. Skauti z Junáku jsou ze střediska Svatý Jiří v Ostravě, z.s., a to ze 7. oddílu s názvem Truhlíci svaté Anežky. Jejich návštěva patří k tradicím na našem oddělení, protože první předání se uskutečnilo již v roce 2001.

skaut   skauti


 

Vánoční čas v MŠ při Vítkovické nemocnici

S dětmi se často věnujeme výtvarným aktivitám, proto vždy dětské oddělní i oddělení ORL a příjmovou ambulanci zdobí výrobky dětí podle současného ročního období. Tolik očekávané vánoční svátky nebyly výjimkou.  S dětmi jsme nejen vyráběli, ale i zpívali u klavíru nebo se učili básničky a říkanky. Veškerou činnost doprovázelo povídání o vánočních tradicích. Na děti čekalo i vyplňování tematických pracovních listů nebo zábavné úkoly. A samozřejmě hra, pro kterou má naše školička připravených vždy spoustu hraček.

Kromě vánoční výzdoby jsme s dětmi vyráběli i ozdoby na vánoční stromeček. Nejen ozdoby z papíru a kuličky nebo čepičky z bavlnky, ale pustili jsme se i do vyrábění ozdob z terakoty. Děti výroba moc bavila, především vykrajování pomocí vykrajovátek na perníčky. Malým dětem při činnosti pomáhaly děti starší. Výrobky se jim velmi líbily a po zaschnutí si některé ozdoby děti odnesly domů. Většina ozdob však celé svátky krásně zdobila tři vánoční stromečky, které máme na oddělení.  

nem2  nem5
 nem3


 

 

NÁVŠTĚVA JITKY ASTEROVÉ

Díky občanskému sdružení KIWANIS nás 23. 11. na dětském oddělení navštívila herečka Jitka Asterová. Herečka se zástupkyněmi sdružení předaly dětem mikulášské balíčky a každé z nich dostalo jednu panenku Kiwanis. Děti se s radostí chopily fixů a díky jejich fantazii začaly panenky ožívat. Spolupráce našeho oddělení s o. s. KIWANIS  probíhá již dlouhodobě a tentokrát jsme obdrželi kromě nemalé zásoby panenek ještě krásnou LCD obrazovku, která bude v budoucnu umístěna v před vchodem na oddělení v čekárně. 

nem6   nem7
nem8

 


 

 

SPONZORSKÉ DARY NADACE ADRA

Dne 25. 11. 2015 jsme obdrželi sponzorské dary od nadace ADRA. Konkrétně se jednalo o barevné a krepové papíry, lepidla a hru Člověče, nezlob se!. Nadaci jsme velmi vděčni nejen za sponzorské dary, ale také za účast jejich dobrovolníků na odpoledním programu pro děti na dětském oddělení. 

adra   adra1

 

Dětské oddělení dokonce díky paní staniční sestře Bohumile Lokajové provoněly vánoční perníčky, které si děti mohly samy zkusit ozdobit cukrářskými polevami. Přestože děti byly velmi mlsné, podařilo se perníčky schovat a zabalit do celofánu. Ozdobené mašličkou je děti dostávaly jako dáreček na cestu domů.  

 


 


 

MIKULÁŠ 2015

Dne 9. 12. k nám dorazil Mikuláš společně s čerty a anděly. Převlečení za ně byli studenti ze SŠ z oboru Zdravotnický asistent. Kromě nich přišli dětem zpříjemnit program další studenti, kteří měli pro děti připravené představení O mravencích, kde byla zakomponovaná výchova slušného chování. Program byl velmi poučný a děti zaujal. Při samotné návštěvě Mikuláše děti měly recitovat básničku či zazpívat písničku, popřípadě říct něco o vánočních svátcích. To se všem dětem úspěšně povedlo, čertů jsme se nebáli a od Mikuláše odcházeli s úsměvem a bohatou nadílkou. Každý dostal balíček s džusem, pastelkami, blokem a malou sladkostí. Pár studentů v převlecích šlo potěšit i děti na JIP.

mikul   mikul1


 

KLAUN Z BALÓNKOVA

Děti přišel 16. 12. rozveselit klaun z Balónkova. Rozesmál nejen děti ale i rodiče, učitelku v MŠ a zdravotnický personál a vesele nás naladil na celý den. Starší děti klaun naučil vyrábět zvířátka z balónků, malým dětem vyrobil hned několik veselých zvířátek. Potěšil samozřejmě i děti na jednotce intenzivní péče.  

balon   balon2
balon1


 

NÁVŠTĚVA FC ODRA PETŘKOVICE

Dne 17. 12. 2015 nás opět letos potěšili návštěvou členové fotbalového týmu, tentokrát z FC Odra Petřkovice. Do nemocnice přinesli spoustu hraček, předměty z fan-clubu (např. nálepky, malé míče) a také dobrou náladu. Iniciátorem sbírky hraček byl šéftrenér mládeže fotbalového klubu. A právě jemu a všem fotbalistům se povedlo rozzářit úsměv na rtech dětí, které musely být v tento sváteční čas hospitalizovány.

fotb   fotb1

 

VÁNOCE 2015

Poslední den v MŠ před Vánoci 22. 12. jsme si s dětmi udělali báječnou Vánoční atmosféru. Od rána jsme si povídali o vánočních svátcích, zpívali koledy a dokonce jsme si společně vytvořili atmosféru vánočních tradic. Děti měly možnost pustit si vlastní lodičku ze skořápek vlašských ořechů, společně jsme rozkrajovali jablíčka a v neposlední řadě jsme si rozbalili dárečky. Děti pod stromečkem našly kuličkovou dráhu, společenskou hru Twister a hru Padající opičky. Všechny dárky se jim velmi líbily a po zbytek dne si vesele hrály. Děti také předaly vánoční přáníčka zdravotním sestřičkám, ošetřujícím lékařům i paní uklízečce. Na celém oddělení bylo velmi veselo a vládla vánoční atmosféra. 

van   van1


 

Vánoční návštěva primátora Tomáše Macury

          23. prosince 2015, den před Štědrým dnem, ředitel Městské nemocnice Josef Grochol spolu s primátorem Tomášem Macurou a náměstkem pro zdravotnictví Michalem Mariánkem navštívili dětské pacienty, kteří z důvodu hospitalizace nemohou kouzelný čas Vánoc strávit doma v kruhu svých nejbližších.

primator 5

        Všem těmto dětem i jejich rodičům popřáli hlavně zdraví, bohatého Ježíška a nechybělo ani rozdávání dárků.  Návštěva byla  překvapující zejména pro rodiče hospitalizovaných dětí. Zvlášť dojemná bylo setkání s maminkou dlouhodobě hospitalizovaného chlapečka na jednotce intenzivní péče. 

          Za návštěvu jsme poděkovali a předali do rukou primátora i ředitele nemocnice přáníčka vyrobená hospitalizovanými dětmi a kalendář naší školy.

primator 1   primator 2
primator 3 primator 4


 

Ježíšek v nemocnici

      Dětský smích, radost a veselí se nesly oddělením Dětského lékařství MNO v pondělí 21.12.2015. Oddělením se linuly vánoční koledy, voněl stromeček a vánoční cukroví. Už tradičně jsme uspořádali vánoční posezení u stromečku, u kterého nechyběli hospitalizovaní malí pacienti, jejich rodiče, ale i lékaři a zdravotnický personál.

      Všichni jsme si zazpívali, rozkrojili jablíčko, kde nám krásné hvězdičky slibovaly zdraví, zasvítili prskavkami. K nejoblíbenější činnosti patří pouštění skořápkových lodiček a lití horkého vosku. Dle starých zvyků nám vyšlo, že všichni se budeme mít v příštím roce dobře a čekají nás jen hezká překvapení.
      Po té jsme se vrhli na rozbalování dárečků pod stromečkem, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy, ale i sponzorských darů pro Dětské oddělení MNO. Každý dětský pacient si odnesl dáreček domů v podobě plyšáčka a krabičky se stavebnicí Lego.

van.besidka 1

          Posezení u stromečku se všem moc líbilo, popřáli jsme si brzké uzdravení a hodně zdraví, štěstí a lásky v Novém roce.

van.besidka 2  

 

van.besidka 3

van.besidka 4

 

van.besidka 5
van.besidka 6 van.besidka 8


 

Vánoční tvoření

        I když program v předvánočním čase je bohatý na návštěvy, přesto se věnujeme učení. Ale nezůstane jenom u něj.  V rámci výtvarné a pracovní výchovy vyrábíme vánoční přáníčka, andílky nebo kapříky. Podívejte se, jak se nám to povedlo.

vanoce 1   vanoce 2
vanoce 6 vanoce 4


 

Mikulášská beseda s hráči fotbalového Baníku

         V pondělní odpoledne 7. prosince bylo na oddělení Dětského lékařství neméně zajímavé a poutavé. Úderem půl třetí se otevřely dveře a vstoupili tři hráči FC Baník Ostrava. Mezi děti přišli kapitán Jiří Pavlenka a jeho spoluhráči Daniel Holzer a Davor Kukec ve společnosti Mikuláše, čerta a anděla z Hitrádia Orion.

      Protože čert nenašel žádné zlobivé dítko, ač se snažil převelice, prišlo na řadu předávání nadílky z rukou fotbalistů - sladkosti, drobné upomínkové předměty a nechybělo ani zdravé ovoce. Fotilo se, přednášely se básničky, atmosféra byla velmi příjemná a předvánoční.

     Hráče Baníků jsme ovšem nenechali odejít jen tak. Společně s dětmi jsme se vyptávali hráčů jakou školu studovali, kdy začali s fotbalem, kolik gólů dali, co jedí nejraději a spoustu dalších zajímavých otázek. Došlo i na současnou pozici Baníku v tabulce, která není nijak růžová.

       V závěru setkání jsme hráčům poděkovali za návštěvu a dárečky, a hlavně jim popřáli mnoho úspěchů v jejich sportovním snažení v Novém roce.

banik 1   banik 2
banik 3 banik 4


 

Dr. Klaun

       Dr.Klaun je jedním ze tří programů, které realizuje spolek C4C (Chance 4 Children). Projekt se inspiroval výzkumem amerického lékaře Huntera Campbella. Doktor Klaun využívá jinou terapii než ostatní lékaři - léčí smíchem. Díky němu se hospitalizované děti rychleji uzdravují a dokáží snáze překonat trauma z dlouhodobého pobytu v nemocnici. Návštěva s sebou přináší spoustu radosti, vtipu a smíchu.

      Doktor Klaun nás na dětském oddělení navštěvuje pravidelně jednou za 14 dní, ale dnešní návštěva v předvánočním čase byla velmi vydařená. Rozesmála nejen všechny děti, ale smíchu se nemohli ubránit ani rodiče a zdravotnický personál. Vystoupení bylo skvělé, klauni dokázali obratně reagovat na případné poznámky z řad diváků, žádná situace je nedokázala zaskočit. V závěru dětem na přání vyráběli z balónků zvířata, kytky, srdíčka...Starší děti jeden z klaunů zabavil karetními kouzly, na které nemohly přijít, jak to s těmi kartami dokáže.  

           Dnešní tři klauní lékaři kromě skvělého programu přivezli darem pro nemocné děti 768 krabiček stavebnice Lego a mnoho sad stavebnice Lego Duplo.

          Všichni jsme odcházeli s dobrou náladou a úsměvem na tváři. V rukou jsme si odnášeli balónky a krabičky se stavebnicí Lego, a přesvědčeni o řčení, že smích opravdu léčí.

c4c 1  

 

c4c 3

c4c 4

 

c4c 5
c4c 6 c4c 7


 

Mikuláš

         Tentýž den nás na  dětské oddělení MNO přišel Mikuláš s čertem a andělem potěšit ještě jednou. Tentokrát svatá trojice doprovázela paní Hanou Pastrňákovou z firmy ArcelorMittal Ostrava a paní Pastuškovou ze sdružení Kiwanis.

           Anděl s Mikulášem dětem rozdělili speciální adventní kalendáře, balíčky se sladkostmi, omalovánky, pastelky a další dárečky. Samozřejmě, že to nebylo zadarmo, ale za nějakou písníčku nebo básničku. Dětem, které neměly odvahu zpívat samy jsme pomohli společným zpěvem vánočních koled. Čert jen z povzdálí přihlížel, zda někdo nezlobí, ale pytel si od nás odnesl prázdný.

        V balíčku od sdružení Kiwanis nechyběla ani látková panenka Kiwanis,která letos slaví již 15 let, co pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Každé díte si svou panenku vymalovalo podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.

kiwanis 1   kiwanis 2
kiwanis 3 kiwanis 5


 

Strana 1 z 2

«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Copyright © 2011 Základní škola a Mateřská škola, Všechna práva vyhrazena.