Škola při zdravotnickém zařízení

KLAUNI

                                                          klauni 1

 

                    Pravidelnými návštěvníky dětského oddělení jsou klauni, kteří umí vykouzlit úsměvy na tvářích u hospitalizovaných dětí  i přes jejich různé větší či menší bolístky a nemoci.

                               Děti navštěvují Zdravotní klauni, Dr.Klaun z nadačního fondu Chance4Children a klauni z Balónkova a každý z nich má svůj způsob jak děti rozesmát. Jsou už nedílnou součástí uzdravovacího procesu, protože všichni dobře víme, že SMÍCH JE LÉK.

 

klauni 3   klauni 5

 

             A i takhle se po návštěvě Dr. Klauna učíme..... :-D

klauni 2   img 20170926_082431
 

Oslava MDD

 

                                                        mdd 1

                      31. května v odpoledních hodinách připravili zdravotní klauni spolu s nadací Adra Den dětí. Oddělením se nesl smích, děti si to užily a odnesli si drobné dárečky.   

                          V pátek 1. června jsme pokračovali v oslavách Dne dětí. Hráli jsme hry, řešili kvízy, kreslili, stavěli... Děti si odnášely sladkou odměnu a pletenou chobotničku, které pro děti vyrobila babička jedné hospitalizované dívky. Na překážku nebylo ani to, že většina dětí byla upoutána na lůžko. Všichni jsme si ten den užili podle svého přání a možností.

mdd 2  

 

mdd 3
mdd 4 mdd 5

mdd 6

 

  mdd 7
                                                    mdd 10


 

 

Odznáčky

  

                                                    odznaky 8

                          Ve středu 23. května přišla za dětmi paní Hana Staňková ze studia Melone v Ostravě. Vyráběli jsme si vlastní odznáčky od výtvarného řešení až po zkompletování. Dětem se to velmi líbilo a každý si odnášel alespoň dva odznaky domů.

odznaky 1  

 

odznaky 2
odznaky 6 odznaky 7

odznaky 3   odznaky 4

               A moc se nám to povedlo....

                                                               odznaky 9 

Beseda o policejní práci

               

                                                  policie 1

              11. dubna nás navštívila praporčík Martina Fabiánková z obvodního oddělení Policie ČR v Ostravě – Porubě. Vyprávěla dětem o práci policie, ukazovala jim a vysvětlovala jim rozmanitost policejní práce. Děti se do besedy zapojily, za odměnu dostaly drobné dárečky a na oddělení jsme dostali knihu Policejních pohádek.

policie 4  

policie 3  

 

policie 5
policie 7   policie 2   policie 6


 

Nemocniční zajíček - výtvarná soutěž

              ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici v Hradci Králové vyhlásila 1.ročník výtvarné soutěže "Nemocniční zajíček", které se mohly zúčastnit všechny školy při nemocnicích v ČR. 

                       

                                  

velikonon zajek

 

 

 

                  Jak už z názvu soutěže vyplývá, šlo o ztvárnění velikonočního motivu. V týdnu od 6. - do 10. března jsme se s dětmi pustili do velikonočního tvoření a do soutěže zaslali devět prací.

velikonoce 2  

 

velikonoce 6
velikonoce 9 velikonoce 8

                Děti vytvářely zajíčky a vajíčka různými technikami, např. vylepovaly barevnými kuličkami z krepového papíru, vybarvily voskovkami, poté přetřely tuší a vyškrábavaly do ní velikonoční motiv, malovaly a kreslily podle svého rozhodnutí.

 

velikonoce 1  

 

velikonoce 3
velikonoce 4 velikonoce 5

              V soutěži byla oceněna tři děvčata, hospitalizována v té době na našem oddělení. V kategorii "velikonoční vajíčko" se umístila na 2. místě. Diplomy a drobné dárky jim byly zaslány domů.

                                           velikonoce 7

 


 

 

AHOL - studenti baví nemocné děti

         

                                      ahol 1

          7. února přišly za dětskými pacienty studenti zdravotnického lycea AHOL v Ostravě, kteří na našem oddělení průběžně po celý školní rok vykonávají praxi. Zahráli dětem pohádku o princezně, která jedla samé nezdravé věci a téměř vůbec se nehýbala. Tak to bylo do doby než se objevil krásný princ.... a jak to všichni známe, pohádka dopadla dobře, a princezna s princem žijí dodnes šťastně.

 

ahol 4

 

ahol 8
ahol 6   ahol 7

            Tím, ale jejich návštěva neskončila. Měli pro děti připraven program, kterého se aktivně účastnily. Zdravušky jim umožnily vyzkoušet si různé lékařské úkony, například ošetřování rány, píchání injekce, měření tlaku, poslech srdce...

  

ahol 9   ahol 10

 

            Měly i možnost prohlédnout si na figuríně lidské orgány a správně je uložit, procvičit své smysly nebo si vyzkoušet tzv. stařecký oblek, a zjistit jak se cítí staří lidé, když je bolí nohy, hůř vidí, nemohou se narovnat....

 

ahol 2  

 

ahol 3
ahol 11 ahol 12

 

ahol 13   ahol 14

 

         Dopoledno uteklo jako voda a všichni byli velmi spokojeni a nadšeni. Možná se mezi dětmi už teď zrodila nějaká nová zdravotní sestřička.

 


 

 

 

 

VÁNOČNÍ NÁVŠTĚVA

   

                                marinek 6 1

 

            V pátek 22. prosince přivezl náměstek primátora Michal Mariánek v doprovodu ředitele Petra Uhliga nemocným dětem při jeho tradiční předvánoční návštěvě oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava dárečky.

 

          marinek 1   marinek 2

   


            Pro menší děti to byli plyšoví lemuři, větší děti dostaly hry nebo tvořící sady, a ti nejstarší, sportovní láhve a termo hrnky. Také pro děti zakoupili stoleček a židličky, které budou součástí vybavení ambulance dětské psycholožky. Děti byly návštěvou mile překvapeni a z dárků měly velkou radost.

  marinek 6 4   marinek 6 5


            Společně dětem popřály brzké uzdravení, hezké vánoční svátky a hodně štěstí a zdraví v Novém roce. Také my jsme jim popřáli a předali kalendáře naší školy a přáníčka, která jsme s dětmi vyráběli.

 


 

 

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ....

 

                                            vnoce 1

 

          V úterý 19. prosince jsme uspořádali tradiční vánoční posezení u stromečku s hospitalizovanými dětmi, jejich rodiči, s lékaři a sestřičkami.

          Společně jsme si zazpívali vánoční koledy, zapalovali prskavky, pouštěli skořápkové lodičky, rozkrajovali jablíčka, věštili z nakapaného horkého vosku, a přitom ochutnávali vánoční cukroví a perníčky. 

vnoce 3  

 

vnoce 4
vnoce 7 vnoce 6

         Pod stromečkem nechyběli dárky, o které se postarali vítkovičtí fotbalisté a další sponzoři. Také naše škola přispěla finanční částkou 4 000,- Kč, za které jsme dětem koupili např. Albi tužku a knihy „Kouzelné čtení“, hry a hračky, které obohatí jednotlivé herny na odděleních velkých a malých dětí MNO. Kromě toho si všechny děti domů odnášely plyšáčky, skládací kostky, látkové klauny…

         

vnoce 9  

 

vnoce 8
vnoce 11 vnoce 12


           Posezení u stromečku vytvořila vánoční náladu a přinesla radost a naději, že všichni na ty opravdové Vánoce už budou doma. A to jsme všem ze srdce přáli. 

FOTBALISTÉ VÍTKOVIC V MNO

              13. prosince v dopoledních hodinách navštívili dětské oddělení Městské nemocnice fotbalisté Vítkovic, aby popřáli malým pacientům co možná nejkrásnější Vánoce. Šestice mužů A-týmu, brankář Josef Květon, obránci Ondřej Cverna, David Mikula a Adam Hruzík, záložník Jan Matěj a útočník Tomáš Mrázek, dorazila mezi nemocné děti v doprovodu zástupce firmy 3E projekt Václava Menšíka, jednoho z významných partnerů MFK Vítkovice, aby předali dětem dárky.

 

 fc-1     fc-vitkovice-3     fc-vitkovice    fc-vitkovice-2


                Zástupci byli velmi štědří a předali dětem spoustu her, které jim zpříjemní pobyt v nemocnici. Děti se při besedě seznámily s možnostmi hraní fotbalu, ale i spoustu zajímavostí ze života samotných hráčů. Kdy začínali s fotbalem, jak jim to šlo ve škole, které je jejich nejoblíbenější jídlo... Dozvěděli se, že Tomáš Mrázek letos dokončí studium vysoké školy a bude z něho učitel tělocviku, a Ondřej Cverma studuje rekreologii v Olomouci.

           V závěru si každý odnášel vlastnoručně podepsané kartičky fotbalistů a plakát celého vítkovického mužstva. Všem se to moc líbilo a patří jim velké poděkování za dárky.


fotbal 2

 

fotbal 3

fotbal 4  

 

fotbal 5
fotbal 8 fotbal 9 

ZDRAVÁ POHÁDKA - POTRAVINOVÁ PYRAMIDA

 

 

                                              pohdka 1 9

 

          12. prosince přišly nemocné děti potěšit studentky SZŠ a VOŠZ v Ostravě s pohádkou o zdravé výživě, kterou si připravily v rámci projektu „Zdravé děti – šťastní rodiče“. V tomto projektu se učí děti poznávat, co je pro naše zdraví prospěšné. V této pohádce se děti dozvěděli o významu potravinové pyramidy. Tu si potom společně se studentkami vytvořily pomoci nalepování obrázků potravin do předkreslené pyramidy, a přitom si zdůrazňovaly jejich význam pro zdraví. Dětem se to moc líbilo a odnášely si omalovánku k tomuto projektu.


pohdka 1  

 

pohdka 1 2

pohdka 1 3

 

pohdka 1 4

pohdka 1 5

 


 

pohdka 1 8

 


 

 

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA

   

mikul 4

 

                           Ani letos Mikuláš, anděl a čerti nezapomněli navštívit hospitalizované děti Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava, a to hned dvakrát.

             5. prosince dopoledne přišly děti ze ZŠ Ostrčilova spolu se svými pedagogy Radmilou Hiklovou a Jakubem Mezírkou a připravili vánoční hudební vystoupení, do kterého se zapojili i všichni přítomní. Mikuláš po té rozdával mikulášské balíčky, které pro děti přichystalo stravovací zařízení nemocnice. Děti za ně přednášely básničky a zpívaly písničky.

                 Aby toho neměly děti málo, tak je ve stejný den po obědě navštívili studenti ze Střední školy AHOL        s paní učitelkou Dagmar Kučerovou také převlečeni za Mikuláše. Společně jsme zazpívaly koledy a děti si odnesly balíčky.

 

mik6  

 

mik8
mik7 mikul 5

 

   

mik5   mik2   mik3

 


 

 

 

 

 

 

VÁNOČNÍ TVOŘENÍ

       

                                            zima 5
zima 6   zima 1

              I v nemocnici máme moc šikovné děti. A protože se blíží adventní čas, pustili jsme se do vyrábění a malování  čertů, Mikulášů, kapříků a vánočních přáníček, které budeme rozdávat milým návštěvám, lékařům, sestřičkám, a nezapomeneme ani na pracovníky stravovacího zařízení, mléčné kuchyně a úklidu. Ti všichni se podílejí na tom, abychom se v nemocnici co nejdříve uzdravili, měli něco dobrého k jídlu a bylo všude čisto.

 

zima 4   zima 2   zima 3

 

zima 7   zima 8

 


 

 

 

POHÁDKOVÁ NÁVŠTĚVA

ika 13

 

                                                                 ika 4

           Ve čtvrtek 23. listopadu 2017 nás přišla navštívit prezidentka občanského sdružení Kiwanis Klub Ostrava paní Eva Pastušková spolu s hudebníkem, textařem, moderátorem a producentem Petrem Šiškou.


                                ika 7


           

              V rámci této návštěvy jsme společně s dětmi vybarvovali látkové panenky Kiwanis, které právě v tento den slavily 17 let, a přitom si povídali. V průběhu nás ještě obveseloval Klaun z Balónkova, který na přání tvořil z balónků zvířátka, hračky, kytky a srdíčka.

                                                                                            ika 1
ika 8   ika 9


               Děti si odnášely Mikulášské balíčky, adventní kalendáře, malované hrníčky a pestrobarevné klauny, které ušily odsouzené v ženské věznici Opava, ale i jedno velké překvapení. Tím byla vlastnoručně podepsaná dětská knížka z pera Petra Šišky a Dušana Rapoše „Když draka bolí hlava“podle které by v příštím roce měla vzniknout i stejnojmenná výpravná filmová československá pohádka plná dobrodružství a líbivých melodií. Hospitalizované děti si toto dopoledne hezky užily.

 

ika 3      ika 2      ika 5    ika 6


ika 10  


ika 11


 

ŠKOLA ZAČÍNÁ I V NEMOCNICI

       

 

                             k 1


       V pondělí 4. září se zaplnili školní lavice žáky, a to znamená, že školní rok začíná. Nejinak je to i ve škole na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava.

        Začátek školy některé děti zastihl v postelích v nemocnici, ale i tady jsme děti přivítali a popřáli jim mnoho úspěchů ve škole, hodné a spravedlivé vyučující, super spolužáky a hlavně brzké uzdravení.  Všichni žáci, malí i velcí, dostali dárky, mezi kterými nechyběl rozvrh hodin, pravítko, složka na sešity, pastelky, ale i nějaká sladkost. Každý si mohl vybrat plyšáka, kterého si odnesl na památku domů.

 

k 2   k 3

       

          A takhle to u nás vypadá, když je školní rok už v plném proudu. Pilně se učíme...

 

k 7  

 

k 4
k 5 k 6

 


 

 

MŠ Poděbradova na návštěvě v nemocnici

    

ms1   ms2

 

            Operační sál i pacient - plyšový medvěd - je připraven. 14. června 2017 k nám přišly děti mateřské školy Poděbradova z Ostravy, pro které byl připraven program „K lékaři se nebojíme".  Formou hry byly děti seznamovány s jednotlivými zákroky, s kterými se mohou potkat při lékařském vyšetření nebo při hospitalizaci v nemocnici.

 

ms3

 

ms7
ms14   ms10
ms7  ms9

 

        Z dětí se staly lékaři, kteří operovali nemocného plyšového medvěda, pomáhali mu dýchat, odebírali krev, operovali břišní dutinu. Děti kreslily, skládaly obrázky kostry, lebky a srdce.

 

ms8   ms11
ms4  ms5

         Děti měly možnost vyzkoušet si na vlastním těle měření srdeční činnosti, tlaku ... 

ms15   ms13

 

           S velkou chutí se zapojily do opravdového píchání do prstu svých paní učitelek a zjišťování glykémie, tedy množství cukru v krvi.

 

ms17   ms16

 

           Všem se tato akce velmi líbila, děti byly spokojené a prohlásily, že už se do nemocnice nebojí..... a to je dobrá zpráva.


 

Den matek

                                             denmatek3

   

           K svátku našich maminek jsme vyráběli tulipány a přáníčka. Móóóc se nám to povedlo.

 

denmatek   denmatek2

 

Malujeme panenky Kiwanis

  

kiwanis4

 

      Kiwanis panenka již 15 let pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.

 
       Kiwanis panenka se dětem stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby, rehabilituje s nimi, doprovází je k operačnímu sálu a také je s nimi ve chvílích obav, čekání a osamění. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.


kiwanis1   kiwanis3   kiwanis2


 

Velikonoce

 

                                      velik3

  Na svátky jara jsme se připravovali výrobou vajíček a vyprávěním o velikonočních zvycích.

 

velik2   velik1   velik4
 

 

Den se studenty ošetřovatelství - AHOL

   15. března 2017 nás vtipnou pohádkou přišli pobavit studenti SOŠ AHOL, obor ošetřovatel. Byla o princezně, která se přejídala hranolkami, chipsy, čokoládou... a pro nadváhu se ji špatně dýchalo, chodilo a vůbec hýbalo. z lásky ke svému lékaři se však dokázala změnit a stala se sní krásná štíhlá princezna, která zdravě jedla a sportovala.

 

ahol1   ahol2
ahol3  ahol4

  

         Po představení si mohly  hospitalizované děti spolu se studenty vyzkoušet ošetřit panenky a plyšového medvídka, změřit si tlak, poslechnout si srdíčko a dokonce píchnout injekci.

 

 ahol7   ahol8
 ahol9  ahol10

 

      Také si mohly obléknout tzv. stařecký oblek, který umožňuje udělat si představu jak se cítí staří lidé. Mají těžké nohy, bolí je ruce, mají zkřivená záda, špatně vidí kvůli zelenému zákalu... Děti bez rozdílu věku byly z celého programu se studenty nadšené.

 

ahol11   ahol12
ahol5  ahol14 

Jarní prázdniny v nemocnici

           Ani o jarních prázdninách není naše oddělení bez dětských pacientů. V té době se však nemusí bát žádných školních úkolů, ale naopak se mohou těšit na dny plných her a zábavy.

jarnip5   jarnip1

jarnip6   jarnip4

jarnip2   jarnip3

 

Vánoční návštěva

        V pátek 23. prosince 2016 navštívil náměstek ostravského primátora pan Michal Mariánek společně s ředitelem Městské nemocnice Ostrava MUDr. Petrem Uhligem děti na oddělení Dětského lékařství. Přijel je potěšit dárky, ty nejmenší děti například plyšovými hračkami, větší pak společenskými hrami a těm největším hru Double.

            Na dětském oddělení leželo den před Štědrým dnem 19 hospitalizovaných dětí na odděleních malých a velkých dětí a 3 pacienti na jednotce intenzivní péče. Z tohoto počtu 9 dětí muselo zůstat v nemocnici i přes vánoční svátky. 

 

kraj _1   kraj _2
kraj _3  kraj _5

  

 

 

Vánoční besídka

 

                                   vnon besdka_2

      Dětský smích, radost a veselí se nesly oddělením Dětského lékařství MNO v pondělí 21.12.2015. Oddělením se linuly vánoční koledy, voněl stromeček a vánoční cukroví.

     Už tradičně jsme uspořádali vánoční posezení u stromečku, u kterého nechyběli hospitalizovaní malí pacienti, jejich rodiče, ale i lékaři a zdravotnický personál. Všichni jsme si zazpívali, rozkrojili jablíčko, kde nám krásné hvězdičky slibovaly zdraví, zasvítili prskavkami. K nejoblíbenější činnosti patří pouštění skořápkových lodiček a lití horkého vosku. Dle starých zvyků nám vyšlo, že všichni se budeme mít v příštím roce dobře a čekají nás jen hezká překvapení.

      Po té jsme se vrhli na rozbalování dárečků pod stromečkem, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy, ale i sponzorských darů pro Dětské oddělení MNO. Každý dětský pacient si odnesl dáreček domů v podobě plyšáčka a krabičky se stavebnicí Lego.

     Posezení u stromečku se všem moc líbilo, popřáli jsme si brzké uzdravení a všem hodně zdraví, štěstí a lásky v Novém roce.

 

vnon besdka_3   vnon besdka_4
vnon besdka_5  vnon besdka_7

  

 

Rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu příspěvkové organizace

Novelou zákona č.250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, je s účinností od 21.2.2017 příspěvkové organizaci stanovena povinnost sestavovat rozpočet a střednědobý výhled rozpočtu, které schvaluje její zřizovatel.

Rozpočet příspěvkové organizace je plán výnosů a nákladů na kalendářní rok a středně dobý výhled rozpočtu je plán nákladů a výnosů na další dva roky následující po roce, na který je sestavován plán na kalendářní rok.

Povinnost zveřejnit návrh rozpočtu /střednědobého výhledu rozpočtu a schválený rozpočet/ střednědobý výhled rozpočtu je zajištěna zveřejněním na internetových stránkách zřizovatele http://www.msk.cz/verejna_sprava/index.html


 

Zdobíme stromeček a tvoříme

     20. prosince jsme do vestibulu Dětského lékařství MNO dostali živý vánoční stromeček, který jsme společně s dětmi ozdobili, a myslíme si, že se nám to moc hezky povedlo.

      A jak už to k vánocům patří, vyráběli jsme nejen ozdoby na stromeček, ale také přáníčka a mikuláše, anděly a spoustu dalších vánočních věcí....

                                                                        vnon stromeek

 

vnon tvorba_1

 

vnon tvorba_2
vnon tvorba_3  vnon tvorba_4


 

 

 

Firma Tieto naděluje

     V pondělí 19. prosince 2016 zase naše nejmenší pacienty navštívily dvě zástupkyně společnosti Tieto Czech, s.r.o., které přinesly stavebnice, společenské hry, plyšové hračky a spoustu dalších věcí. Sesbíraly je od zaměstnanců společnosti Tieto v rámci své aktivity „společenská odpovědnost firmy“. Ve firmě jsme tuto sbírku uspořádali potřetí, a letos zvolili Dětské lékařství MNO. „Těšíme se sem k Vám zase příští rok,“ řekla Zuzana Mánková ze společnosti Tieto. A od nás jim patří velké poděkování.

  

tieto 1 tieto 7 tieto 8 tieto 3
tieto 4 tieto 6   

 

                                                                  tieto 5


 

Erasmus

     Dne 12. prosince 2016 přinesli studenti v rámci mezinárodního výměnného programu Erasmus Student Network VŠB-TUO dětem dárky, které jim udělaly velkou radost. Hračky studenti i zaměstnanci VŠB-TUO sbírali s redakcí časopisu Sokolská 33 a 4student.cz .

     Hlavní organizátorka setkání Barbora Urbanovská pak dětem popřála hezké svátky. „Jsme moc rádi, že jste nás přijali, a že můžeme takto dětem zkrátit jejich čas, který musí před vánocemi trávit v nemocnici. Přejeme brzké uzdravení a spoustu dárečků pod stromečkem.“

 

erasmus 1 erasmus 2 erasmus 3 erasmus 4


 

MIKULÁŠ

 

mikul

      V pondělí 5. prosince 2016 v dopoledních hodinách na oddělení Dětského lékařství zavítal Mikuláš s čerty a andělem, a to v podání žáků Základní školy Ostrčilova v Ostravě pod vedením paní učitelky Hiklové. Celý program zpestřil dětský sbor ZŠ Ostrčilova, který malým pacientům v předvánočním čase zazpíval několik koled, ale i populárních písniček. Děti byli za básničku či písničku odměněny balíčkem, který jim připravilo stravovací zařízení naši nemocnice. 

mikul 2 mikul 3 mikul 1 mikul 4


     Odpoledne navštívil dětské oddělení Mikuláš, anděl a dva čerti v podání dobrovolníků z dobrovolnického centra ADRA Ostrava. Postupně potěšili a postrašili ty nejmenší na stanici malých i velkých dětí a zavítali i na jednotku intenzivní péče. Děti, které mohly opustit pokoje, se sešly v herně, za ostatními Mikuláš se svými pomocníky přišel přímo na pokoj. Dobrovolníci měli pro děti připraveny balíčky, které si zasloužili ti, kteří zarecitovali básničku či zazpívali písničku. Všichni museli slíbit, že pokud v letošním roce zlobili, tak v tom příštím se polepší, což s povděkem a velkým úsměvem ocenili zejména přihlížející rodiče.

mikul 6 mikul 7 mikul 8 mikul 5


 

Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský navštívili děti MNO

     21. listopadu přijel potěšit malé pacienty na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava slavný herecký manželský pár - Miluše Šplechtová a Jan Hrušínský. Zastavili se za námi v rámci jejich cest po Moravskoslezském kraji, kde vystupují s jednou ze svých divadelních her. Společně s nimi dorazila i paní Eva Pastušková, prezidentka občanského sdružení KIWANIS KLUBU Ostrava.


     Návštěvu přišla přivítat primářka oddělení MUDr. Alice Nogolová a vrchní sestra Mgr. Jana Šadibolová. V prostoru učebny jsme dohromady s hospitalizovanými dětmi vybarvovali panenky Kiwanis a zapojovali jsme se do zajímavého rozhovoru s herci .Děti byly obdarovány sladkostmi, adventními kalendáři a sovičkami, které ušili vězni opavské a heřmanické věznice.
     Poté jsme prošli celý pavilón dětského lékařství, kde jsme paní Šplechtovou a pana Hrušínského seznámili s provozem a záběrem tohoto oddělení. Oba se o to velmi zajímali. Setkání s nimi bylo hezké a příjemné.

 

hruinsk 1 hruinsk 2 hruinsk 3 hruinsk 4
hruinsk 5 hruinsk 9 hruinsk 12 hruinsk 6
hruinsk 11 hruinsk 7 hruinsk 10 hruinsk 8


 

40.výročí Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava

     6. září 1976 byla slavnostně otevřena budova oddělení Dětského lékařství v Městské nemocnici Ostrava. Potřeba vzniku koncentrované péče o děti v jednom místě vznikla z důvodu mimořádného „baby boomu“, který v té době zažívalo Československo. Tehdy bylo toto oddělení druhé největší na severní Moravě. Během čtyřiceti let existence prošla budova mnoha změnami, včetně rekonstrukce. Dnes je oddělení Dětského lékařství v naší nemocnici na špičkové úrovni s těmi největšími odborníky, v čele s primářkou oddělení MUDr. Alicí Nogolovou.

40. vro__-_7

     V úterý 11. října 2016 jsme si slavnostně připomněli otevření této budovy. Účastníky byli emeritní primáři a sestry oddělení, další zaměstnanci, členové vedení nemocnice v čele s ředitelem Petrem Uhligem a zástupcem statutárního města Ostrava náměstkem primátora Michalem Mariánkem.
     Primář Norbert Semenďák, který vedl primariát v letech 1991 až 2002, zavzpomínal: „Základní kámen budovy stavitelé položili v roce 1968, otevřena ale byla až 8 let poté.“


     V prostorách Dětského lékařství jsme rovněž zahájili výstavu, která připomíná minulost i současnost oddělení. Vystaveny jsou například historické fotografie z průběhu stavby, slavnostního zahájení provozu, historické novinové články, fotografie se známými osobnostmi, které oddělení navštívily, a třeba i výtvory bývalých nebo současných pacientů. Nechyběly ani fotografie školy, která je už nezbytnou součástí dětského oddělení.

 

40. vro__-_2 40. vro__-_3

40. vro__-_1

 

 

40. vro__-_4 40. vro__-_5

 


 

 

 

 

Divadlo bez hranic

     5. října nás na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava v rámci 9. ročníku Divadla bez bariér navštívily dvě studentky Divadelní fakulty Janáčkovy akademie muzických umění v Brně, Barbora Dohnalová a Nika Jáňová, které doprovázela profesorka Divadelní fakulty JAMU v Brně Zoja Mikotová.


     Hospitalizované děti tak mohly vidět pohádku „O veliké řepě“ a „Malý cestovatel“. Děti se do pohádek aktivně zapojovaly, důkazem bylo i jejich nadšení, kdy se měly možnost seznámit se znakovou řečí. Naučily se několik znaků, které se jim v budoucím životě možná budou hodit. Pohádky jsou totiž určeny pro neslyšící děti.


     Studentky tak ukázaly, že komunikovat s neslyšícími není úplně jednoduché. Forma pohádek je jedna z cest, jak mile a s úsměvem je možné komunikovat s neslyšícími dětmi. 

divadlo 2 divadlo 3 divadlo 4
divadlo 5 divadlo 6 divadlo 7

 


 

Škola začíná

 1. září 2016

     I naše nemocné děti, které jsou hospitalizované na oddělení Dětského lékařství MNO, zahájili ve čtvrtek nový školní rok. Popřát jim štěstí, mnoho úspěchů ve škole a k tomu rozdat dárky přišly dvě členky promotýmu Hitrádia Orion.

     Každý dětský pacient dostal červený batůžek s mnoha poklady. Dětem se návštěva moc líbila a z mnoha úst se ozývala věta, že by raději byli se svými spolužáky ve škole. Hitrádiu Orion a jeho promotýmu moc děkujeme za milou návštěvu. Popřát dětem přišla i vrchní sestra oddělení Jana Šadibolová, a to hlavně brzké uzdravení a úspěšný celý školní rok.

 

1. z_-_1 1. z_-_2
1. z_-_3 1. z_-_4

 

 

NÁSTĚNKY O NAŠÍ ČINNOSTI

V prostorách herny máme na stěnách 2 nástěnky. Z toho jedna slouží pro umístění výkresů a výrobků, které hospitalizované děti tvořily a nechtěly si je odnést domů.

Druhá nástěnka je rozdělena na 3 části. První část nástěnky z leva patří organizaci ADRA. Jsou zde vyvěšené plánované činnosti dobrovolníků s dětmi, jako bylo třeba tvoření výrobků na Halloween, Vánoce nebo Velikonoce. Dobrovolníci za dětmi docházejí většinou každé pondělí nebo po předešlé telefonické domluvě vždy na hodinu odpoledne a jejich program s dětmi se odvíjí podle potřeb a zálib dětí. Nejčastěji se s dětmi věnují výtvarným činnostem nebo společenským hrám.

Na druhé části – uprostřed naší druhé nástěnky, která je pojmenovaná „Ze života našeho oddělení“ mohou rodiče, děti a další návštěvníci herny vidět, co vše se na našem oddělení odehrává za akce. Je zde vyfocená například návštěva loutkového divadla, akce, které probíhaly na oddělení o Vánočních svátcích a další.

Na třetí části nástěnky najdeme plakát od organizace „Celé Česko čte dětem“ a informace o naší spolupráci s ní. Se společností jsme vymysleli plán, který bude spočívat právě na principu propojení čteného příběhu s pohádkou na DVD a také s následnou výtvarnou činností na dané téma pohádky. Téma, na které se chceme zaměřit, jsou především české pohádky, z nichž budeme postupně vybírat jednotlivé autory, a v rámci projektu na něm budeme spolupracovat my jako MŠ, organizace Celé Česko čte dětem a také ADRA.

1

Téma prvního projektu je Václav Čtvrtek. Zde s dětmi čteme pohádku o víle Amálce. 

Starší děti, které o to měly zájem, mohly příběh předčítat mladším dětem.

2   3

S dětmi jsme si následně vymalovali omalovánky na téma pohádky. 

A také jsme si vyrobili z papíru postavy z příběhu, přilepili je na špejli a mohli si s nimi zahrát loutkové divadlo na téma vyprávěné pohádky. 

4   5
6 7

Postavičky, se kterými jsme divadlo hráli, jsme potom přilepili na nástěnku. 


 

SOUTĚŽ O NEJKRÁSNĚJŠÍ PANENKU

Na našem dětském oddělení pan primář vyhlásil soutěž o nejkrásnější namalovanou panenku Kiwanis. Děti se soutěže, ale i samotného malování panenek, účastní velmi rády a k terapeutickým panenkám společně vymýšlíme i příběhy. Děti příběh panenky většinou ztotožňují se svým vlastním příběhem, jak se dostaly do nemocnice, vypráví o tom, co panenku bolí, z čeho má strach, ale také se rozpovídají o tom, co má jejich panenka ráda, že se těší, až budou zase oba doma a budou si společně hrát. Děti jsou velmi nadšené hlavně z toho, že si panenku mohou vzít domů. Stává se tak jejich kamarádem při nelehkých situacích v nemocnici. Starší děti se tohoto nápadu také chytly a k panenkám, které si sami vyrobí, vymýšlejí legrační příběhy, užijí si s nimi spoustu legrace a je to další činnost, která děti na oddělení vzájemně sbližuje.

nem   nem1

 

 

PŘÍPRAVA NA DEN ZEMĚ

Získané dovednosti v rámci výuky se také snažíme prakticky uplatňovat. Děti si například zkusily zasadit osení do vlastnoručně vyrobených květináčů a ty, co v nemocnici byly dost dlouhou dobu, mohly také s radostí sledovat výsledek své práce. Všemi těmito činnostmi se připravujeme na blížící se Den Země.

n1


 

 

NAŠE TVORBA....

n2 

 

n3

n5

 

n6

n8

 

n9
n4 n7

 


 

 

VELIKONOCE NA DĚTSKÉM ODDĚLENÍ

Při oslavách Velikonoc bylo na dětském oddělení opět rušno. Díky paní staniční sestře Bohumile Lokajové jsme s dětmi mohli opět polevami zdobit sváteční perníčky. Vyzkoušeli jsme si i malování vajec, s malými dětmi pouze štětcem a temperou, velké děti zkoušely dokonce techniku zdobení kraslic voskem a tuší. Všem velikonočním činnostem předcházelo seznámení s velikonočními svátky u obrázků se symboly těchto křesťanských svátků. 

 

nnn   nnn1
nn2 nn3

 A výsledek...

nn4


 

 

TŘI KRÁLOVÉ

Dne 11. 1. 2016 k nám přišli završit vánoční čas skauti v podobě tří králů. Děti díky nim prožívaly „druhé Vánoce“, protože množství dárků, které přinesli, bylo neuvěřitelné. Kromě plyšových hraček, které jsme věnovali na příjmovou ambulanci, byly koše plné omalovánek, pastelek, plastových hraček, hraček vydávajících zvuky. Dostali jsme dokonce i logické hry. Skauti z Junáku jsou ze střediska Svatý Jiří v Ostravě, z.s., a to ze 7. oddílu s názvem Truhlíci svaté Anežky. Jejich návštěva patří k tradicím na našem oddělení, protože první předání se uskutečnilo již v roce 2001.

skaut   skauti


 

Vánoční čas v MŠ při Vítkovické nemocnici

S dětmi se často věnujeme výtvarným aktivitám, proto vždy dětské oddělní i oddělení ORL a příjmovou ambulanci zdobí výrobky dětí podle současného ročního období. Tolik očekávané vánoční svátky nebyly výjimkou.  S dětmi jsme nejen vyráběli, ale i zpívali u klavíru nebo se učili básničky a říkanky. Veškerou činnost doprovázelo povídání o vánočních tradicích. Na děti čekalo i vyplňování tematických pracovních listů nebo zábavné úkoly. A samozřejmě hra, pro kterou má naše školička připravených vždy spoustu hraček.

Kromě vánoční výzdoby jsme s dětmi vyráběli i ozdoby na vánoční stromeček. Nejen ozdoby z papíru a kuličky nebo čepičky z bavlnky, ale pustili jsme se i do vyrábění ozdob z terakoty. Děti výroba moc bavila, především vykrajování pomocí vykrajovátek na perníčky. Malým dětem při činnosti pomáhaly děti starší. Výrobky se jim velmi líbily a po zaschnutí si některé ozdoby děti odnesly domů. Většina ozdob však celé svátky krásně zdobila tři vánoční stromečky, které máme na oddělení.  

nem2  nem5
 nem3


 

 

NÁVŠTĚVA JITKY ASTEROVÉ

Díky občanskému sdružení KIWANIS nás 23. 11. na dětském oddělení navštívila herečka Jitka Asterová. Herečka se zástupkyněmi sdružení předaly dětem mikulášské balíčky a každé z nich dostalo jednu panenku Kiwanis. Děti se s radostí chopily fixů a díky jejich fantazii začaly panenky ožívat. Spolupráce našeho oddělení s o. s. KIWANIS  probíhá již dlouhodobě a tentokrát jsme obdrželi kromě nemalé zásoby panenek ještě krásnou LCD obrazovku, která bude v budoucnu umístěna v před vchodem na oddělení v čekárně. 

nem6   nem7
nem8

 


 

 

SPONZORSKÉ DARY NADACE ADRA

Dne 25. 11. 2015 jsme obdrželi sponzorské dary od nadace ADRA. Konkrétně se jednalo o barevné a krepové papíry, lepidla a hru Člověče, nezlob se!. Nadaci jsme velmi vděčni nejen za sponzorské dary, ale také za účast jejich dobrovolníků na odpoledním programu pro děti na dětském oddělení. 

adra   adra1

 

Dětské oddělení dokonce díky paní staniční sestře Bohumile Lokajové provoněly vánoční perníčky, které si děti mohly samy zkusit ozdobit cukrářskými polevami. Přestože děti byly velmi mlsné, podařilo se perníčky schovat a zabalit do celofánu. Ozdobené mašličkou je děti dostávaly jako dáreček na cestu domů.  

 


 


 

MIKULÁŠ 2015

Dne 9. 12. k nám dorazil Mikuláš společně s čerty a anděly. Převlečení za ně byli studenti ze SŠ z oboru Zdravotnický asistent. Kromě nich přišli dětem zpříjemnit program další studenti, kteří měli pro děti připravené představení O mravencích, kde byla zakomponovaná výchova slušného chování. Program byl velmi poučný a děti zaujal. Při samotné návštěvě Mikuláše děti měly recitovat básničku či zazpívat písničku, popřípadě říct něco o vánočních svátcích. To se všem dětem úspěšně povedlo, čertů jsme se nebáli a od Mikuláše odcházeli s úsměvem a bohatou nadílkou. Každý dostal balíček s džusem, pastelkami, blokem a malou sladkostí. Pár studentů v převlecích šlo potěšit i děti na JIP.

mikul   mikul1


 

KLAUN Z BALÓNKOVA

Děti přišel 16. 12. rozveselit klaun z Balónkova. Rozesmál nejen děti ale i rodiče, učitelku v MŠ a zdravotnický personál a vesele nás naladil na celý den. Starší děti klaun naučil vyrábět zvířátka z balónků, malým dětem vyrobil hned několik veselých zvířátek. Potěšil samozřejmě i děti na jednotce intenzivní péče.  

balon   balon2
balon1


 

NÁVŠTĚVA FC ODRA PETŘKOVICE

Dne 17. 12. 2015 nás opět letos potěšili návštěvou členové fotbalového týmu, tentokrát z FC Odra Petřkovice. Do nemocnice přinesli spoustu hraček, předměty z fan-clubu (např. nálepky, malé míče) a také dobrou náladu. Iniciátorem sbírky hraček byl šéftrenér mládeže fotbalového klubu. A právě jemu a všem fotbalistům se povedlo rozzářit úsměv na rtech dětí, které musely být v tento sváteční čas hospitalizovány.

fotb   fotb1

 

VÁNOCE 2015

Poslední den v MŠ před Vánoci 22. 12. jsme si s dětmi udělali báječnou Vánoční atmosféru. Od rána jsme si povídali o vánočních svátcích, zpívali koledy a dokonce jsme si společně vytvořili atmosféru vánočních tradic. Děti měly možnost pustit si vlastní lodičku ze skořápek vlašských ořechů, společně jsme rozkrajovali jablíčka a v neposlední řadě jsme si rozbalili dárečky. Děti pod stromečkem našly kuličkovou dráhu, společenskou hru Twister a hru Padající opičky. Všechny dárky se jim velmi líbily a po zbytek dne si vesele hrály. Děti také předaly vánoční přáníčka zdravotním sestřičkám, ošetřujícím lékařům i paní uklízečce. Na celém oddělení bylo velmi veselo a vládla vánoční atmosféra. 

van   van1


 

Vánoční návštěva primátora Tomáše Macury

          23. prosince 2015, den před Štědrým dnem, ředitel Městské nemocnice Josef Grochol spolu s primátorem Tomášem Macurou a náměstkem pro zdravotnictví Michalem Mariánkem navštívili dětské pacienty, kteří z důvodu hospitalizace nemohou kouzelný čas Vánoc strávit doma v kruhu svých nejbližších.

primator 5

        Všem těmto dětem i jejich rodičům popřáli hlavně zdraví, bohatého Ježíška a nechybělo ani rozdávání dárků.  Návštěva byla  překvapující zejména pro rodiče hospitalizovaných dětí. Zvlášť dojemná bylo setkání s maminkou dlouhodobě hospitalizovaného chlapečka na jednotce intenzivní péče. 

          Za návštěvu jsme poděkovali a předali do rukou primátora i ředitele nemocnice přáníčka vyrobená hospitalizovanými dětmi a kalendář naší školy.

primator 1   primator 2
primator 3 primator 4


 

Ježíšek v nemocnici

      Dětský smích, radost a veselí se nesly oddělením Dětského lékařství MNO v pondělí 21.12.2015. Oddělením se linuly vánoční koledy, voněl stromeček a vánoční cukroví. Už tradičně jsme uspořádali vánoční posezení u stromečku, u kterého nechyběli hospitalizovaní malí pacienti, jejich rodiče, ale i lékaři a zdravotnický personál.

      Všichni jsme si zazpívali, rozkrojili jablíčko, kde nám krásné hvězdičky slibovaly zdraví, zasvítili prskavkami. K nejoblíbenější činnosti patří pouštění skořápkových lodiček a lití horkého vosku. Dle starých zvyků nám vyšlo, že všichni se budeme mít v příštím roce dobře a čekají nás jen hezká překvapení.
      Po té jsme se vrhli na rozbalování dárečků pod stromečkem, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy, ale i sponzorských darů pro Dětské oddělení MNO. Každý dětský pacient si odnesl dáreček domů v podobě plyšáčka a krabičky se stavebnicí Lego.

van.besidka 1

          Posezení u stromečku se všem moc líbilo, popřáli jsme si brzké uzdravení a hodně zdraví, štěstí a lásky v Novém roce.

van.besidka 2  

 

van.besidka 3

van.besidka 4

 

van.besidka 5
van.besidka 6 van.besidka 8


 

Vánoční tvoření

        I když program v předvánočním čase je bohatý na návštěvy, přesto se věnujeme učení. Ale nezůstane jenom u něj.  V rámci výtvarné a pracovní výchovy vyrábíme vánoční přáníčka, andílky nebo kapříky. Podívejte se, jak se nám to povedlo.

vanoce 1   vanoce 2
vanoce 6 vanoce 4


 

Mikulášská beseda s hráči fotbalového Baníku

         V pondělní odpoledne 7. prosince bylo na oddělení Dětského lékařství neméně zajímavé a poutavé. Úderem půl třetí se otevřely dveře a vstoupili tři hráči FC Baník Ostrava. Mezi děti přišli kapitán Jiří Pavlenka a jeho spoluhráči Daniel Holzer a Davor Kukec ve společnosti Mikuláše, čerta a anděla z Hitrádia Orion.

      Protože čert nenašel žádné zlobivé dítko, ač se snažil převelice, prišlo na řadu předávání nadílky z rukou fotbalistů - sladkosti, drobné upomínkové předměty a nechybělo ani zdravé ovoce. Fotilo se, přednášely se básničky, atmosféra byla velmi příjemná a předvánoční.

     Hráče Baníků jsme ovšem nenechali odejít jen tak. Společně s dětmi jsme se vyptávali hráčů jakou školu studovali, kdy začali s fotbalem, kolik gólů dali, co jedí nejraději a spoustu dalších zajímavých otázek. Došlo i na současnou pozici Baníku v tabulce, která není nijak růžová.

       V závěru setkání jsme hráčům poděkovali za návštěvu a dárečky, a hlavně jim popřáli mnoho úspěchů v jejich sportovním snažení v Novém roce.

banik 1   banik 2
banik 3 banik 4


 

Dr. Klaun

       Dr.Klaun je jedním ze tří programů, které realizuje spolek C4C (Chance 4 Children). Projekt se inspiroval výzkumem amerického lékaře Huntera Campbella. Doktor Klaun využívá jinou terapii než ostatní lékaři - léčí smíchem. Díky němu se hospitalizované děti rychleji uzdravují a dokáží snáze překonat trauma z dlouhodobého pobytu v nemocnici. Návštěva s sebou přináší spoustu radosti, vtipu a smíchu.

      Doktor Klaun nás na dětském oddělení navštěvuje pravidelně jednou za 14 dní, ale dnešní návštěva v předvánočním čase byla velmi vydařená. Rozesmála nejen všechny děti, ale smíchu se nemohli ubránit ani rodiče a zdravotnický personál. Vystoupení bylo skvělé, klauni dokázali obratně reagovat na případné poznámky z řad diváků, žádná situace je nedokázala zaskočit. V závěru dětem na přání vyráběli z balónků zvířata, kytky, srdíčka...Starší děti jeden z klaunů zabavil karetními kouzly, na které nemohly přijít, jak to s těmi kartami dokáže.  

           Dnešní tři klauní lékaři kromě skvělého programu přivezli darem pro nemocné děti 768 krabiček stavebnice Lego a mnoho sad stavebnice Lego Duplo.

          Všichni jsme odcházeli s dobrou náladou a úsměvem na tváři. V rukou jsme si odnášeli balónky a krabičky se stavebnicí Lego, a přesvědčeni o řčení, že smích opravdu léčí.

c4c 1  

 

c4c 3

c4c 4

 

c4c 5
c4c 6 c4c 7


 

Mikuláš

         Tentýž den nás na  dětské oddělení MNO přišel Mikuláš s čertem a andělem potěšit ještě jednou. Tentokrát svatá trojice doprovázela paní Hanou Pastrňákovou z firmy ArcelorMittal Ostrava a paní Pastuškovou ze sdružení Kiwanis.

           Anděl s Mikulášem dětem rozdělili speciální adventní kalendáře, balíčky se sladkostmi, omalovánky, pastelky a další dárečky. Samozřejmě, že to nebylo zadarmo, ale za nějakou písníčku nebo básničku. Dětem, které neměly odvahu zpívat samy jsme pomohli společným zpěvem vánočních koled. Čert jen z povzdálí přihlížel, zda někdo nezlobí, ale pytel si od nás odnesl prázdný.

        V balíčku od sdružení Kiwanis nechyběla ani látková panenka Kiwanis,která letos slaví již 15 let, co pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Každé díte si svou panenku vymalovalo podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.

kiwanis 1   kiwanis 2
kiwanis 3 kiwanis 5


 

Mikulášská nadílka

        Dětské oddělení navštívil Mikuláš za Základní školy Ostrčilova spolu s paní učitelkou Hiklovou a panem učitelem Mezírkou. Opět si pro hospitalizované děti připravili vystoupení, při kterém jsme se mohli zapojit do zpěvu českých i zahraničních koled. Po vystoupení Mikuláš, čert a anděl rozdávali nadílku v podobě adventních kalendářů, ovoce a sladkostí, které zajistilo stravovací zařízení MNO.
        Za vystoupení i mikulášskou nadílku všem moc děkujeme!

ostrcilova 1  

 

ostrcilova 2
ostrcilova 3 ostrcilova 4


 

Celé Česko čte dětem

        Dětské oddělení Městské nemocnice Ostrava se aktivně zapojilo do projektu "Celé Česko čte dětem". V rámci toho nám přišli předat zástupci společnosti Nivea - Dar Beiersdorf spol.s.r.o. knihy pro děti. Za tento dar děkujeme! Rozšířila se tak nabídka pro dobrovolníky nadace Adra, které nás pravidelně navštěvují a čtou malým pacientům knihy a zpříjemňují jim tak pobyt. Také my vedeme děti ke čtení tím, že si v rámci dopoledne čteme navzájem nebo starší hospitalizované děti čtou mladším dětem, které ještě číst neumí.

       A víte, co tento projekt přináší? Celé Česko čte dětem je obecně prospěšná společnost, jež v České republice realizuje stejnojmennou celostátní osvětovou a mediální kampaň zaměřenou na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, na propagaci hodnotné literatury a na budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení.
Každodenní čtení dítěti pro radost je nejúčinnější metodou výchovy člověka samostatně uvažujícího, člověka kulturního, jenž postupuje eticky a který si v životě umí poradit rozumem, nikoli silou. Je dokázáno, že předčítání výrazně stimuluje mozek. Když dítěti pravidelně čteme, rozvíjíme tak jeho znalosti, představivost, rozšiřujeme slovní zásobu, vybavíme ho emočním nábojem, který mu dává nezaměnitelná, silná vazba s rodičem. Dáváme mu také pocit bezpečí a rituál, který je pevným záchytným bodem.

       Tady se neříká "jdi a čti si", ale "pojď, budu ti číst". Hlavní motto zní: "Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!"

cteni 2  cteni 1

 


 

 

Podzim s kaštany

        Podzim přináší spoustu krásných přírodnin, které vybízejí k tvořivé činnosti. Nejraději mají děti kaštany, a tak jsem je nasbírala spolu s žaludy, bukvicemi, šiškami a barevnými listy. Vyrábění kaštanových postaviček a zvířátek nám šla hezky od ruky.

20151020 084520  

 

20151020 093512
20151020 101238 20151020 090626

        Výstavka se líbila nejen dětem, ale i všem lékařům a sestřičkám, kteří nás moc všechny chválili.

20151020 104443   20151020 104429

 


 

 

Dárek společnosti společnosti MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o

      17. žáří 2015 nás čekalo milé překvapení. Nové hračky malým i větším hospitalizovaným pacientům přijeli předat zástupci společnosti  MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.

      Ředitel velkoobchodního střediska v Ostravě – Hrabové pan Jiří Škutík a zákaznický poradce MAKRO Cash & Carry paní Monika Matušinská přivezli krásné stavebnice, plyšáky, cínové vojáčky, skládací roboty a spoustu dalších dárků pro malé i velké hospitalizované děti Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava. Děti si mohly vybrat jakoukoliv hračku a odnést si ji domů, a spousta z nich se stane součástí vybavení heren. Radost dětí byla veliká, s nadšením se probíraly hračkami a vybíraly, která s nimi odejde domů.

     Zástupci společnosti ještě předali šek na 5 000,- Kč, které vybrali zaměstnanci ve sbírce v rámci pokrového turnaje. Za hračky i finanční obnos jim  patří velké poděkování!

makrohracky na_stole1   makrodva makro_predavaji1
makroreditel makra_predava_detem1 makropredani primar_a_makro_reditel1

 


 

 

Hyperbarická komora má 50 let

          Ve středu 9. září 2015 si oddělení Centra hyperbarické medicíny naší nemocnice připomnělo významné výročí. V tento den, přesně ve čtvrtek 9. září 1965, byla slavnostně předána do užívání hyperbarická komora. Byla to první komora v tehdejším Československu a třetí v Evropě. Je to už 50 let, kdy významně pomáhá při léčení pacientů, stále jediná na Moravě.

         Slavnostní připomenutí této události, uspořádané 16. září, se zúčastnili všichni představitelé naší nemocnice v čele s Bc. Josefem Grocholem, MBA, společně s náměstky primátora Ing. Zbyňkem Pražákem, Ph.D., Ing. Kamilem Bednářem, vedoucí Odboru sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti Mgr. Jaroslavou Rovňákovou a dalšími radními. Tuto významnou událost spojenou s exkurzí, odborným výkladem a prezentací si nenechali ujít ani zaměstnanci nemocnice.

         A co vůbec tato léčba obnáší? Hyperbarická oxygenoterapie (hyperbaroxie, dále HBO) je léčebná metoda, spočívající v inhalačním podávání kyslíku za podmínek zvýšeného atmosférického tlaku. Vzduch obsahuje téměř 21% kyslíku a 78% dusíku. Při hyperbaroxii se vdechovaná koncentrace kyslíku blíží 100%, je tedy 5x vyšší než ve vzduchu. Pracovní tlak v hyperbarické komoře je přitom 2,5-3 násobně vyšší než atmosférický tlak. Nabídka kyslíku tedy může být při HBO až 15x vyšší než při dýchání vzduchu za normálních podmínek. Dochází k plnému dosycení hemoglobinu kyslíkem, mnohonásobnému zvýšení parciálního tlaku kyslíku a jeho fyzikálnímu rozpuštění v krevní plazmě, až 4 násobně se prodlužuje difuzní dráha kyslíku ve tkáni. Všechny tyto děje vedou ke zvýšené dodávce kyslíku tkáním, což může být prospěšné u řady chorob.

          Hyperbarická komora pomáhá i našim dětským pacientům, například s náhlou ztrátou sluchu, po autonehodách, úrazech hlavy apod. O jejich účincích jsme se mohli už přesvědčit mnohokrát. Moje první zkušenost   s touto léčbou je spojena s holčičkou Deniskou, žačkou 2.třídy, kterou srazilo auto. Při prvních setkáních Deniska nechodila, nemluvila, nemohla si vzpomenout kam chodí do školy, jak se jmenuje maminka.... a tak jsme postupovali po malých krůčcích a každá maličkost, která se povedla, byla obrovským úspěchem. Po absolvování hyperbarické léčby ve spojení s dalšími léčebnými postupy od rehabilitace, inicializace, logopedie ... všechno spělo k dobrému konci. Když jsem se vrátila po vánočních prázdninách, čekalo mě překvapení. Deniska za mnou přišla do třídy v doprovodu zdravotní sestry po vlastních nožkách a volala: "Ahoj, teto...", a to byl tenkrát pro mě nejhezčí vánoční dárek.

hyperbarickkomora ico-860x2601

 

hyperbarickkomora41 hyperbarickkomora2-150x1501

 


 

 

 

 

Školní rok začíná i u nás v nemocnici

        1. září - datum, které je u nás všech spojené se zahájením nového školního roku. Do školních lavic ani mateřských škol nemohly hospitalizované děti na oddělení Děského lékařství MNO , a tak přivítaly školní rok v herně. Radost všem dětem přišel udělat  promotým Hitrádia Orion, které dětem předal dárkovou tašku s pexesem, gumovými bonbóny, samolepkou, DVD filmy a CD s pohádkami. Velkou radost měly děti z obrovských červených balónků. Při povídání s dětmi vyšlo najevo, že by raději šly do školy a školky, než být v nemocnici. Po prázdninách se jim hlavně stýská po spolužácích, někteří se těší na svou paní učitelku a někteří se dokonce těší na učení.
         Úspěchy v novém školním roce a brzké uzdravení jim přišla popřát náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Bc. Gabriela Goryczková společně s vrchní sestrou dětského oddělení Mgr. Janou Šadibolovou. K tomuto přání se samozřejmě připojujeme i my.
         

       

sk.rok 1   sk.rok 2
sk.rok 3 sk.rok 4


 

Návštěva z Billy

10. 6 2015 nás v 15.00 hodin navštívili zástupci prodejny Billa v Ostravě, která je součástí obchodního domu Laso. Paní prodavačky přinesly dětem nejen sladkosti, balónky a hračky z akce obchodu Billa – „ Příšerky s.r.o.“ , ale také dobrou náladu. Děti měly z jejich návštěvy radost, i když většina dětských pacientů si musela nechat mlsání až na doma, kdy budou zdravé.

013   012
014 015


 

Večerníček

27. května navštívil naše malé pacienty na oddělení Dětského lékařství MNO Večerníček společně s Maxipsem Fíkem a maskoty hokejového mistrovství světa Bobem a Bobkem, a to v rámci akce „Večerníček slaví 50. narozeniny“.
Akce se zúčastnili nejen dětští pacienti, ale i jejich rodiče a také personál oddělení. Všichni společně jsme vzpomínali na naše dětství a oblíbené večerníčky. Mezi nejoblíbenější patří Krtek, Bob a Bobek, Maxipes Fík, ale i Krakonošské pohádky, Mach a Šebestová….a spousta dalších. Děti si kromě dárečků v podobě trička a hrníčku s Večerníčkem a dalšími drobnými dárky odnášely i nezapomenutelný zážitek.

veernek  veernek 2  veernek 3


 

Dětský den

1. červen patřil tradičně oslavám MDD. Pro děti jsme připravili soutěže a kvízy s odměnami. V 11 hodin nás přišli navštívit žáci ZŠ Ostrčilova s Mgr. Hiklovou. Ti pro děti měli připraveno vystoupení plné písniček , které zpíval pěvecký sbor za kytarového doprovodu a pod vedením Mgr. Mezírky. Děti také viděli vystoupení baletky, mažoretek a kytarový recitál . Pásmo bylo velmi pěkné a všechny přítomné děti i rodiče měli z návštěvy radost.
Dětem byly předány barevně vyzdobené srdíčka z ovčí vlny, které pro nemocné děti vyrobily děti školní družiny ZŠ Chrjukinova v Ostravě – Zábřehu, které vyráběly s Mgr. Julií Machallovou. Patří jim za to velké poděkování, srdíčka se všem moc líbila.
V tento den probíhal v prostorách nemocnice prodej handmate výrobků Dobrotety, jehož výtěžek byl darován pro novorozenecké oddělení JIP pavilonu Dětského lékařství MNO.

007   008

006

 

005
009 010

 


 

 

Den Země

V týdnu od 20.4. - 24.4. jsme se s dětmi v rámci projektu "Den Země" věnovali kriticky ohroženým zvířatům na světě, ale i v naší republice. Děti vyhledávaly informace na internetu, a zvolily si zvíře, které jim bylo něčím blízké. V starších časopisech jsme vyhledávali obrázky a další zajímavosti z jejich života. Děti vytvářely plakát s těmi nejdůlžitějšími informacemi a každé pak prezentovalo svého zvířecího ohroženého zástupce. Dětem se to moc líbilo a dozvěděli se, že mezi ohrožené druhy u nás patří např. medvěd brtník, vydra říční, vlk, rys ostrovid...

003
001  002


 

Jarní prázdniny v nemocnici

Bohužel i v době jarních prázdnin, kdy si mají děti užívat volna někde v přírodě s rodiči nebo kamarády, jsou na dětském oddělení malí pacienti, které v té době trápí nějaká nemoc.
Aby jim to nebylo tak líto, hrajeme v té době společenské hry, řešíme různé zábavné i poučné kvízy. Hlavní zábavou bylo stavění dle vlastní fantazie ze stavebnice Lego a dalších konstruktivních stavebnic. Podívejte se sami, jak to děti dovedou.

lego 2   lego 1
cheva pokojek cheva -_letadlo


 

Návštěva z Šenova

11. března 2015 nás na dětské oddělení MNO přišli potěšit žáci 8. třídy ze ZŠ Radniční.  Pod vedením Mgr. Martina Vaculíka vystoupili s krátkým programem písniček s kytarovým doprovodem a předali dětskému oddělení finanční obnos, který vybrali při organizaci a prodeji vlastních výrobků na vánočním jarmarku. Patří jim velké poděkování.

enov enov -spol.zpv
enov -vystoupen  enov -_pedn


 

Záchranář "Kryštůfek"

Městská nemocnice Ostrava získala výjimečné plyšové postavičky „Záchranáře Kryštůfky", které předal 10. prosince 2014 předseda správní rady Nadačního fondu Kryštůfek Milan Kopčil na oddělení Centrálního příjmu a Emergency. Posláním Nadačního fondu Kryštůfek je pomoci dětem, které se ocitnou v péči zdravotnických záchranářů, a také podpora dětí ke zdravotnické pomoci. Kromě plyšových hraček přivezli také materiály s edukační tematikou jako pexesa se záchranáři, omalovánky s básničkami vybízejícími k poskytnutí základní zdravotní pomoci apod.
Na našem dětském oddělení jsme už měli také možnost setkat se s touto postavičkou, která má za úkol usnadnit navázání kontaktu s vystrašeným dítětem. Dostala ho Valentýnka, která s ním u nás spinká v postýlce a měla z něj velkou radost. 

pedvn krytfk

 

krytfek v_akci

 

Vánoční posezení u stromečku

18. prosince 2014 jsme připravili pro hospitalizované děti na dětském oddělení MNO tradiční posezení u vánočního stromečku. Společně s lékaři, sestřičkami a ostatními zaměstnanci tohoto oddělení jsme zpívali vánoční koledy, pouštěli lodičky z ořechových skořápek, ochutnávali cukroví, rozkrajovali jablíčka a v neposlední řadě rozdávali dárečky.
Hry a hračky, které byly zakoupeny za finančního přispění naší školy obohatí vybavení heren na dětském oddělení. Bez dárečku však neodešli ani malí pacienti, kteří si odnesli domů plyšáčka. Ty daroval MUDr. Jaroslav Krása, který už dlouhá léta pracuje v zahraničí, ale nezapomíná na své rodné město   a naše dětské oddělení.
Dopoledne nám krásně uběhlo a odměnou nám byly rozzářené dětské oči, a také poděkování ze strany rodičů i zdravotníků.

stromeek s_drky lkai zpvaj_koledu
poutn lodiek koleda s_lkai

 


 

 

Mikuláš Hitrádia Orion a hráčů FC Baník

Také odpoledne 5. prosince 2014 bylo veselé. Na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava dorazil Mikuláš s andělem a čertem z Hitrádia Orion a jako bonus přivedla i hráče FC Baníku Ostrava. Přivítali jsme Michala Frydrycha, Jiřího Pavlenku, Tomáše Vengřinka a Davora Kukece, kteří       po marné snaze čerta odnést si někoho do pekla a rozdání mikulášské nadílky, předali adventní kalendáře, ovoce a upomínkové předměty Baníku Ostrava. Samozřejmě nesměly chybět podepsané fotografie hráčů s věnováním.
Zpívalo se, fotilo se a došlo i na spoustu zajímavých otázek, např. kolik gólů dali, co jedí nejraději, kam chodili do školy, jak se učili… Odpoledne uběhlo  v příjemné předvánoční atmosféře a vykouzlilo na tvářích dětí úsměv a radost.

hitradio1   hitradoi2
hitradio3 hitradio4

 

 

Mikulášská nadílka

5. prosince 2014 nás na dětské oddělení MNO přišli potěšit žáci ze ZŠ Ostrčilova, kteří si připravili s Mgr. Radmilou Hiklovou vánoční vystoupení s baletem, básničkami a vánočními koledami, které zpívali pod taktovkou Mgr. Jakuba Mezírky. Po té vstoupil Mikuláš s čertem a anděly, kteří za básničku či písničku rozdávali dětem mikulášské balíčky, které dobrotami naplnilo stravovací zařízení naší nemocnice. Všichni  měli z jejich návštěvy radost.

mikulas1   mikulas2
mikulas3 mikulas4

 


 

 

PREZENTACE MNO

prez1

 

prez2 

 

 prez3

 

 prez4

 

prez5 

 

prez6

 

prez7

 

prez8

 

prez9 

 

prez11

 

prez111

 

prez12

 

prez13 

 

prez14

 

prez16

 

prez15 

 

prez17 

 

prez18

 

prez19

 

prez20

 

prez21 

 

prez22

 

prez23

 

prez24

 

prez25 

 

prez26

 

prez27

 

prez28

 

prez29

 

prez30

 

prez31

 

prez32

 

prez33 

 

prez34

 

prez35

 

prez36

 

prez37 

 

prez38


Na tomto odkaze spustíte prezentaci o Městské nemocnici Ostrava:


 klikni zde


logo20mno

 

 

Míša Kuklová a Ivana Jirešová přišly potěšit nemocné děti

Ve čtvrtečních odpoledních hodinách 20. listopadu 2014 zavítala na oddělení Dětského lékařství Městské nemocnice Ostrava velmi milá návštěva. Herečky Michaela Kuklová a Ivana Jirešová společně s prezidentkou Občanského sdružení KIWANIS Ostrava Evou Pastuškovou rozdávaly dětem sladkosti, knížky Moje panenka Kiwanis a lvíčky za statečnost při pobytu v nemocnici. 

Děti v Míše Kuklové poznaly princeznu Jasněnku, ale vzpomněly si i na zápornou roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde s ní společně hraje barmanku Lucii herečka Ivana Jirešová. Při společném vybarvování látkových panenek jsme si společně povídali nejen o hereckých rolích, ale dozvěděli jsme se i něco z jejich soukromí. Obě herečky se naopak zajímaly proč jsou děti v nemocnici, jak se cítí, co mají rády. Všechny děti se mohly s herečkami vyfotit a do knížek jim vepsaly věnování s podpisy. Odpoledne nám s nimi krásně uteklo.

kuklova   kuklova2
kuklova3 kuklova4


 

 

Bolavý zoubek

V rámci projektu Zdraví do školek a škol, jehož cílem je rozšíření zdravotně-preventivního povědomí u dětí, nás ve čtvrtek 20. listopadu 2014 navštívili studentky 2. ročníku SZŠ pod vedením Mgr. Marie Adámkové se šmoulí  pohádkou „O bolavém zoubku“. Touto formou se děti dozvěděly o vzniku zubního kazu, jeho ošetření a hlavně o předcházení jeho vzniku a důležitosti preventivních zubních prohlídek. Dozvěděli jsme se kdy začít s ústní hygienou, jaké zubní kartáčky a pasty používat, jak postupovat při čištění zubů… Návštěva budoucích sestřiček nebyla jenom příjemným rozptýlením, ale i poučením pro děti i jejich rodiče.

Po pohádce přišel na řadu i praktický nácvik správného čištění zubů. K tomu nám skvěle posloužila lebka jménem Karel. Podívejte se, jak nám to šlo.

zub   zub2
zub3 zub4

 

 


 

 

Divadlo bez bariér

V rámci 8. ročníku Divadla bez bariér zavítala dne 1. října 2014 na oddělení dětského lékařství studentka Ateliéru výchovné dramatiky JAMU DIFA Brno, Karolína Jansová, s pohádkou „Narozeniny“. Pohádka o neslyšící ovečce, která měla narozeniny, ukázala dětem svět neslyšících,  handicap, který na první pohled nebývá patrný. Děti se aktivně do děje zapojily a společně se naučily několik základních znaků ve znakové řeči. Pohádka i následné povídání        o světě "ticha" bylo velmi zajímavé a všechny nás přivedlo k zamyšlení nad složitostí života bez sluchu.

A víte jak neslyšící tleskají? Zvednou ruce nad hlavu a třepou prsty. A my jsme na závěr třepetali hodně.

div   div2
div3 div4

 


 

 

Netradiční zahájení školního roku

1. září 2014 proběhlo zahájení nového školního roku na našem oddělení netradičně. Navštívil nás ředitel MNO MUDr.Tomáš Mrázek,PhD., MBA společně s náměstkyní pro ošetřovatelskou péči Mgr. Margitou Malíškovou a popřáli dětem hlavně hodně zdraví a úspěchů ve škole. Předali dětem tašku dárků, které věnovalo Hitradio Orion. Nepřišli však sami. Přivedli na návštěvu mistry týmu florbalistů 1. SC Vítkovice Oxdog v čele s marketingovým manažerem Mgr. Petrem Juříčkem, kteří přinesli ukázat zlaté medaile a vítězné mistrovské poháry. Přivezli také dětem dárky v podobě triček, plakátů a volných vstupenek na zápasy nové florbalové sezóny. Nezůstalo však jenom u povídání, naše nemocniční chodba se na chvíli proměnila v hřiště s brankami a všechny děti si mohly vyzkoušet florbal prakticky. Mistrovští kluci i děvčata, pak také předvedly, co s hokejkou a míčkem dovedou. Návštěva měla velký ohlas mezi dětskými pacienty i jejich rodiči.

netr   netr2
netr3 netr4

 

 


 

 

Vyrábíme společně Betlém

S dětmi v nemocniční školce ve Vítkovicích jsme se s radostí zapojili do soutěže „Vyrábíme společně betlém“. Zadání znělo: Vyrobte prostorovou figurku do Betléma 20 – 40 cm velikou z libovolného materiálu.

Tuto aktivitu děti přijali s velkou radostí a nadšení. A tak díky velké chuti tvořit se nám podařilo stvořit tři krále a jednoho andělíčka. Na vytváření postaviček jsme použili panenky KIWANIS (které, dostáváme pro děti do nemocnice).

 

Tato soutěž byla organizována ve spolupráci Hitrádia Orion,  Right Power energy s.r.o. a Moravskoslezský deník.

 

První místo pro školy a školky je odměna v hodnotě 30000 kč a každá škola a školka dostala za účast společenskou hru.

dsc02373

dsc02375


 

 

 

Co děláme v MŠ ve Vítkovické nemocnici....

kaka fotky z nokia 062

 

 nov z foku 144

 

mezera
kaka fotky z nokia 119

kaka fotky z nokia 117

 


 

 

Hernička MŠ ve Vítkovické nemocnici

nov z foku 213 mezera nov z foku 218

 


 

 

Školy při zdravotnických zařízeních

 

Základní škola při zdravotnickém zařízení ve FNsP v Ostravě – Porubě

 

- Klinika dětského lékařství

 

Kapacita oddělení je 12 dětí. Třídy při zdravotnických zařízeních jsou účelově vybaveny. Mají dostatek pomůcek a školních potřeb pro žáky různých ročníků a různých vzdělávacích programů. Výuka je zcela podřízena hygienickým normám platných pro zdravotnická zařízení. Spolupráce se zdravotníky je velmi dobrá, vycházejí požadavkům školy vstříc.

 

- Klinika dětské neurologie – mladší děti, starší děti

Na oddělení jsou hospitalizovány děti předškolního a mladšího školního věku s různými neurologickými problémy, děti staršího školního věku a adolescenti. Výuka probíhá, dle zdravotního stavu dětí, buď v učebně, nebo na pokojích.  Spolupráce se zdravotníky je dobrá. Rodiče, kteří doprovázejí své dítě při pobytu v nemocnici, práci učitelů vítají.

 

- Oddělení chirurgie, popálenin, léčebné rehabilitace, traumatologie 

Děti jsou vyučovány na oddělení dětské chirurgie, popálenin, neurochirurgie, léčebné rehabilitace a traumatologie, dialýzy.

 

Chirurgie

 • zlomeniny, slepé střevo, kýla, autonehody, pády z oken atd.
 • na oddělení jsou děti od kojenců až po střední školu (včetně)
 • děti po zlomeninách se na oddělení vracejí na vytahování drátů nebo bývají přeřazovány na oddělení léčebné rehabilitace
 • hospitalizace je při zlomeninách dolních končetin dlouhá, děti se vracejí na další operace nebo přecházejí na jiná oddělení (léčebná rehabilitace)

 

Popáleniny

 

 • popálení ohněm, elektrickým proudem, vodou, pyrotechnikou.
 • na oddělení jsou děti od kojenců až po střední školu (včetně)
 • hospitalizace je dlouhodobá, děti se vracejí na plastiky a lasery a hospitalizace se opakuje po dobu několika let

 

Léčebná rehabilitace

 

 • dlouhodobá hospitalizace dětí, které již byly vyučovány na oddělení chirurgie

 

Traumatologie

 

 • dlouhodobá hospitalizace dětí po úrazech
 • každé oddělení má k dispozici speciálně upravenou učebnu, neustále dochází k modernizaci oddělení. Součástí učebny je i herna vybavená hračkami, které jsou každoročně obměňovány. Děti, které nemohou chodit, se učí na pokoji. Mají zde i televizi a pojízdné stolky, na kterých mohou pracovat.

 

Materiální vybavení je dostačující. K dispozici jsou učebnice všech ročníků a programů.

 

Technické, hygienické a prostorové vybavení je standardní.

 

Spolupráce s veškerým personálem v nemocnici je velmi dobrá.

 

Vyučování je přizpůsobováno průběhu léčby a zdravotnímu stavu žáků.

 

  

 

Mateřská škola při nemocnici v Ostravě – Vítkovicích

Dětské oddělení Vítkovické nemocnice zajišťuje kompletní diagnostiku a léčbu onemocnění


dýchacího ústrojí, ledvin i močových cest, zažívacího traktu, problémů s pomočováním,


bolestmi břicha apod. a pooperační péči pro dětské pacienty.


Hlavním cílem činnosti mateřské školy je vytvořit méně stresové prostředí pro hospitalizované děti a svým přístupem přispívat ke zdárné léčbě. Pedagogická péče je zajištěna jedním speciálním pedagogem.

 

Umístění a dostupnost:

 

Mateřská škola při nemocnici v Ostravě – Vítkovicích se nachází v klidné lokalitě v areálu nemocnice. Dostupnost MHD a osobními auty je velmi dobrá. Budova s dětským oddělením ve Vítkovicích je šestipatrová. Dětské oddělení se nachází v pátém patře společně s dětskou JIP, probíhá mezi nimi intenzivní spolupráce. 

 

MŠ při nemocnici spolupracuje s :

 

-          odbornými lékaři (pediatr, rehabilitační sestra, …) 

-          s matkami, které v některých případech děti doprovází 

-          MŠ Ukrajinská

-          zdravotnickými klauny

 

-     dobrovolníky z ADRA o.p.s.

 

-     babičkami na čtení

 

-     zdravotními klauny  

 

-     klauny z Balónkova


 

 

Mateřská škola má dostatečně velké prostory, věcné vybavení školy odpovídá zdravotním,

hygienickým a individuálním potřebám dětí. Je přizpůsobené tak, aby bylo maximálně dostupné a

využitelné. Herna je vybavena pracovními stolky, herními koutky, dětským dřevěným domkem a

dětskou kuchyňkou. V herně jsou barevné dřevěné police, v nichž jsou umístěny hračky a pomůcky,

které jsou průběžně obnovovány, doplňovány a pedagogem plně využívány. V herně jsou také

klávesy, které jsou rovněž využívány při hudebních činnostech s dětmi.

 

Chod MŠ je podřízen hygienickým normám pro zdravotnická zařízení a režimu dětského oddělení

nemocnice.

 

Práce pedagoga je založena na flexibilitě a individuálním přístupu ke každému dítěti, se kterým


pracuje. V návaznosti na jeho dosavadní znalosti, které upevňuje, mu dále zprostředkovává nové


poznatky a možnosti rozvoje jeho dovedností.


Zajímá se o jeho tělesný i duševní stav, aby dokázal naplnit jeho potřeby a podle nich volit aktivity


po dobu jeho hospitalizace. Otevírá dítěti nové obzory a zapojuje ho do kolektivu ostatních dětí,


vytváří pocit důvěry a přátelských vztahů s ostatními dětmi, s pedagogem samotným i se


zdravotnickým personálem. Podněcuje u dítěte kladné charakterové vlastnosti a dostatečně jej


oceňuje.

 

Pro zpestření výuky pedagog používá tablet a také využívá možnosti promítání pohádek nebo


vzdělávacích pořadů na televizních obrazovkách v pokojích dětí. Dále tablet aktivně slouží k poslechu


hudby nebo vyhledávání informací v rámci výuky.

 

Výuka probíhá podle zdravotního stavu dětí v herně nebo na pokojích.


Rodiče se mohou činností v herně účastnit se svými dětmi.


Na pokojích mají děti k dispozici stolečky a děti na JIP, které nemohou z postele ke stolečku


ani do herny, mají k dispozici přenosné stolky do postele, na kterých se mnou věnovat


herním nebo výtvarným aktivitám.

 

 


Základní škola a Mateřská škola při Městské nemocnici OstravaV rámci dětského oddělení MNO jsou umístěny dvě třídy, které jsou využívány jako herna pro MŠ a učebna pro ZŠ.


Cílem celkového vzdělávacího programu je:


- umožnění vzdělávání dítěte hospitalizovanému v nemocnici tak, aby se mohlo bez větších problémů zapojit do výuky na své kmenové škole


- zvládnutí vytržení z domácího prostředí, tj. snaha o vytvoření atmosféry, ve které je dítě ve fyzické a psychické pohodě 


- zajištění dostatku podnětů v průběhu nemoci, které rozvíjejí jejich schopnosti a dovednosti


- vytváření a rozvíjení vzájemných vztahů vedoucích k podpoře pocitu bezpečí, vzájemné důvěry nejen mezi dětmi, ale veškerým nemocničním personálem pečujícím o nemocné děti včetně pedagogických pracovníků


- zaměření pozornosti na celkový rozvoj dětské osobnosti dítěte a působení na všechny sféry dětské psychiky, která sehrává v nemocničním prostředí velmi podstatnou roli.

 

            Průběh výuky je plně podřízen zdravotnímu stavu dětí a lékařskému doporučení zátěže dětí.


Denně musíme reagovat na měnící se okolnosti a podmínky, z nichž mnohé se dají jen těžko předpokládat.


V důsledku toho je práce v tomto různorodém kolektivu založena převážně na individuální práci s jednotlivými dětmi a žáky, případně je využívána forma výuky na malotřídních školách (využití znalostí dětí k prohloubení nebo poučení ostatních, či seznámení s novým učivem a  z toho vyplývající opakování již naučeného pro různorodou skladbu školních ročníků nebo otevření nových obzorů učení v budoucnu).  

 

Organizace a řízení mateřské školy

 

Prostorové podmínky

 

Mateřská škola – je umístěna v druhém patře Dětského lékařství MNO na oddělení malých dětí ve věku 0 – 6 let. Využívá prostoru na oddělení kojenců a batolat, který je dostatečně velký (6 x 5 metrů) a velmi dobře materiálně vybaven - barevným nábytkem, dětskými stolečky, židličkami a herním vybavením odpovídajícím věku hospitalizovaných dětí.

 

 

Základní škola – je umístěna v prvním patře kliniky Dětského lékařství MNO na oddělení větších dětí, tj. dětí ve věku 6  - 18 let. Využívá stejně velkého prostoru jako MŠ.

Učebna je vybavena školními stoly a židlemi, vestavěnými skříněmi, které slouží k uložení učebnic, školních pomůcek a potřeb, skříňkami a policemi, kde jsou uloženy hry, hračky a knihy pro děti.

Oba prostory – herna MŠ a třída ZŠ – jsou v odpoledních hodinách využívány hospitalizovanými dětmi na oddělení.

Součástí materiálního vybavení je sborovna školy a sklad školy umístěných v sklepních prostorech dětského oddělení. 


 

Technické podmínky 

 

Učitelé mají k dispozici kopírku, která je umístěna ve sborovně školy a slouží ke kopírování materiálu pro výuku dětí a k množení materiálu pro výtvarnou a pracovní výchovu. Také je využívána k množení písemností pro učitele.

 

K výuce a relaxaci jsou využívány radiomagnetofony s CD přehrávačem, které byly zakoupeny z finanční částky darované ZŠ Šenov a jsou umístěny v jednotlivých třídách. Jsou zapůjčovány v dopoledních hodinách dětem upoutaných na lůžko k poslechu hudby nebo pohádek. V herně i učebně je umístěna televize a DVD přehrávač (majetek nemocnice), která bývá využívána převážně v odpoledních hodinách. V MŠ děti ráno občas sledují pořad „Kouzelná školka“, v ZŠ sledujeme s žáky televizní přírodovědné nebo vzdělávací pořady vztahující se k výuce.

 

Součástí vybavení učebny ZŠ je počítač s tiskárnou a notebook s možností připojení na internet, které poskytuje MNO. Jsou využívány ke zpestření výuky, k prohloubení probíraného učiva, k vyhledávání informací týkajících se daného tématu apod. Učitel může být ve spojení s kmenovou školou žáka pomoci webových stránek škol (přístup k týdenním plánům, a tím lepší orientace o právě probíraném učivu nebo spojení přímo s učitelem žáka – zejména při dlouhodobých hospitalizacích).

 

Materiální podmínky

  

ZŠ je vybavena učebnicemi pro 1. – 9. ročník zejména pro výuku jazyka českého a matematiky, prvouky a přírodovědy, encyklopediemi a výukovými materiály pro práci na PC.

 

Spotřební materiál pro výtvarnou a pracovní výchovu a učební pomůcky (sešity, psací potřeby, pracovní listy…) je zajišťován nákupem školních potřeb z nabídkových katalogů či volným nákupem v prodejnách. Dále je využíváno sponzorských darů firem a organizací, které předávají buď finanční částku nebo již konkrétní materiálové vybavení (např. televize, hry, hračky, pastelky…), a také darů dětí ze sbírek v základních školách nebo od rodičů hospitalizovaných dětí či samotných zdravotních pracovníků, kteří přinášejí starší hračky, hry nebo knížky.

 

 

Struktura vyučovaných dětí 

 

Za školní rok se učitelé setkají asi s 500 až 600 žáky, kteří na dětském oddělení tráví kratší či delší čas daný závažností jejich zdravotního stavu. Každý den se mění složení třídy a počet dětí v ní. Potkávají se zde děti z různých společenských vrstev, etnických skupin, „zdraví“ žáci s žáky se speciálními potřebami (mentálně, tělesně nebo s onemocněním trvalého charakteru – diabetes, Crohnova choroba, astma…), žáci s poruchami učení včetně ADHD a v neposlední řadě s různým onemocněním či poraněním následkem úrazů, a z toho vyplývajícími možnostmi zapojení se do výchovně - vzdělávacího procesu.

 

V MŠ jsou vyučovány děti ve věku 2,5 – 6 let. Dětem, které se nemohou zúčastnit výuky v herně, se věnuje učitelka individuálně na pokoji, kam průběžně dochází a plní naplánovaný program. Programu se mohou účastnit i rodiče, kteří jsou hospitalizováni společně s dětmi.

 

V ZŠ jsou vyučovány děti ve věku 6 – 15 let, tedy děti prvního až devátého ročníku různých typů škol a studenti ve věku 15-18 let středních škol a středních odborných učilišť. Výuka žáků probíhá ve třídě a na pokojích, na žádost zdravotníků docházíme i na oddělení jednotky intenzivní péče – vyplývá to ze zdravotního stavu žáků.


 

Spolupráce

 

Spolupráce ZŠ a MŠ při MNO s jinými subjekty je velmi bohatá a různorodá. Přesto se nebráníme možnosti spektrum spolupráce rozšířit o nové nabídky.

 

Každodenní je spolupráce se zdravotnickým personálem, která je velmi dobrá. Práce je týmová. Učitelé dále spolupracují s rehabilitační pracovnicí, psycholožkou, každodenně je konzultován zdravotní stav a vřazení dítěte do vyučování s lékařem popřípadě staniční sestrou. Vřazení dítěte do výchovného a vzdělávacího programu je zpracováno písemnou formou.

 

K tradičním formám spolupráce patří spolupráce se základními školami z Ostravy a okolí. Jedná se o ZŠ Ostrčilovu a ZŠ gen. Janka v Ostravě, ZŠ Radniční v Šenově.

 

Spolupracujeme také se zdravotními klauny v rámci projektu Dr. Klaun realizovaným Chance 4 Children (C4C), kde jsme v rámci workshopů získali certifikát „Léčba úsměvem a Lego play agent“. 

 

 

 Základní potřeby dítěte v nemocnici

 

Udržení styku dítěte s rodinou

 • rodiče jsou členy týmu, který se o dítě stará
 • rodičům je umožněna účast ve výuce
 • rodičům je umožněno denně (pokud to zdravotní stav dovoluje) své dítě navštívit během odpoledních návštěv
 • pedagog komunikuje s rodiči prostřednictvím zdravotníků , nebo osobně, pokud si rodič přeje s pedagogem hovořit
 • rodičům je vysvětleno, jak pečovat o své nemocné dítě v prostředí nemocnice
  a po propuštění domů

 

Vytvořit prostředí, které by dítěti připomínalo domov

 • dítě je hospitalizováno na dětském oddělení
 • výzdoba a zařízení oddělení je přizpůsobená potřebám dítěte
 • režim oddělení je přizpůsoben zvykům dítěte (doba spánku, strava)
 • oddělení je vybaveno tak, aby si děti mohli kdykoli hrát
 • je zabezpečena školní i předškolní výuka dětí

 

 

Dítěti je daná možnost porozumět tomu, co se s ním děje a možnost účastnit se rozhodování

 • dítě je připraveno před plánovaným přijetím do nemocnice
 • příjem dítěte v doprovodu rodičů je přímo na oddělení, na pokoj, případně do herny
 • dítě a rodiče jsou seznámeni s ošetřujícím personálem a provozem na oddělení
 • dítě je vyšetřeno v přítomnosti rodičů
 • dítěti je vysvětleno, co se s ním bude dít
 • dítě je seznámeno s pedagogem a formou hry připraveno na vyšetření, léčbu, operaci
 • je připraven program hry na další dny
 • porozumění strachu dítěte a zmírnění nepříjemných pocitů
 • vysvětlení vyšetřovacích výkonů a léčebných zákroků
 • vysvětlení života na oddělení pomoci informačních materiálů (fotografie)
 • průběžné informování dítěte a rodičů o výsledcích vyšetřování a přípravě léčebného plánu 
 •  Psychosociální podmínky

  • klidné, bezpečné, pohodové prostředí s dostatkem soukromí
  • adaptační program - pedagog se snaží dětem maximálně zpříjemnit a ulehčit adaptaci na nemocničním oddělení
  • pedagog respektuje individuální potřeby dítěte, reaguje na ně a napomáhá v jejich uspokojování
  • spolupráce pedagoga s ostatními odborníky (pediatr, rehabilitační lékař, klinický psycholog…)
  • k dítěti přistupujeme s úctou a důvěrou, klademe na něj jen přiměřené požadavky
  • dětem se dostává jasných a srozumitelných pokynů


 

Copyright © 2011 Základní škola a Mateřská škola, Všechna práva vyhrazena.