Základní škola a Mateřská škola, Ostrava - Poruba,
Ukrajinská 19, příspěvková organizace
  Ukrajinská 19/1535 708 00 Ostrava – Poruba

Zážitkový týden Škola v pohodě

My, kteří jsme nejeli do školy v přírodě, jsme si užívali Školu v pohodě.

V pondělí jsme se rozdělili do dvou oddílů, ve čtenářské lekci jsme se dozvěděli o Jaroslavu Foglarovi a jeho knihách, statečném chlapci Royovi a původu lovu bobříků, seznámili se s bobříky, které budeme lovit, a hned se na to vrhli: v lesíku pod školou jsme fotili rostliny pro naše digitální herbáře (bobřík bylinkář) a nasbírali a očistili květy černého bezu na sirup (bobřík kuchař).

Další den jsme se vydali vlakem do Opavy lovit bobříka ochránce přírody. Ve Slezském zemském muzeu jsme se v edukačním programu Zachraňte hmyzáky! seznámili nejen s tím, jak je hmyz prospěšný a jak jej chránit, ale také s přírodou Slezska a možnostmi jejich ochrany. Třešničkou na dortu byla příležitost okouknout slona a lva (preparované). Po návratu jsme stihli dokončit bezový sirup a ulovit tak bobříka kuchaře.

Ve středu jsme se pohybovali kolem školy, ale program byl nabitý: ráno nám studentky z Exil skupiny první pomoci Wichterlova gymnázia názorně ukázaly, jak dát první pomoc a ošetřit běžná zranění, takže bobřík záchranář byl náš. Pak jsme opekli párky a vrhli se na lov bobříka hmatu, míření a postřehu, a protože se nám ten den tak dařilo, začali jsme ještě s budováním hmyzího domku.

Vzhledem k očekávanému horku jsme se ve čtvrtek vydali místo na Kozmické ptačí louky do Děhylova na Loděnici, kde jsme si v příjemném stínu ukázali šest základních skautských uzlů a jejich využití. Naučili jsme se vázat lodní smyčku, ambulantní a škotův uzel a dračí smyčku, procvičili prsty i trpělivost a ulovili si asi nejnáročnějšího bobříka - bobříka uzlů. Po návratu jsme metodou pokus-omyl dokončili střechu hmyzího domku.

V poslední den, pátek, jsme dokončili v aplikacích PlantNet a Writereader naše digitální herbáře potřebné pro dokončení bobříka bylinkáře a vydali se na stopovací stezku za pokladem, kde jsme prověřili své znalosti získané během celého týdne. Nejtěžší úkol a poslední bobřík nás čekal v závěru - morseova abeceda. Zapsat své jméno v morseovce jsme nakonec zvládli stejně tak, jako si poznat podle nápisu v morseovce, které lentilky z pokladu patří komu. Po obědě jsme naplnili náš hmyzí domek, který ponese hrdé jméno Bobr hotel, a tak ulovili posledního bobříka - bobříka zručnosti.

Okamžiky - video.

Celá fotogalerie je k nahlédnutí na Rajčeti. Naše digitální diáře zde a zde.